Company of Heroes 2: Ardennes Assault - Recenzia

 

Už to býva tradičným zvykom, že štúdio Relic je po vydaní hry aktívne na poli rozšírení. A Company of Heroes 2 nie je výnimkou. Po prvom, čisto multiplayerovom rozšírení The Western Front Armies, prichádza rozšírenie pre jedného hráča, v ktorom sa pozrieme na západný front 2. svetovej vojny v posledných mesiacoch vojny, Ardennes Assault.

Nový datadisk je skĺbením rokov skúseností a štýlu, ktorý vyznávajú v žánri real-time stratégií a pri pokuse vtlačiť bezmenným vojenským masám kúsok duše a osobnosti sa preto vývojári nenápadne opreli do série Warhammer, konkrétne do kampane pre jedného hráča. Veľkou zmenou je totiž prítomnosť taktickej mapy, na ktorej sú rozdelené roty, pričom veliteľ každej roty má svoj charakter, ktorý napomáha k lepšiemu stotožneniu sa s vojakmi a dáva hre nový naratívny štýl.

O postup jednotky sa musíte po novom starať, riešiť doplnenie počtu vojakov, ktorých ste na bojisku v misiách stratili, rozmýšľať nad novými taktickými pohybmi, ktoré by oslabili nepriateľa, no zároveň musíte uvažovať nad tým, či sa vám daný krok v rámci dlhodobého udržania oplatí. To isté sa následne vzťahuje na bonusové úlohy priamo na bojisku, lebo niekedy sa vám obetovanie mnohých vojakov na splnenie bonusového cieľa neoplatí.

Okrem tejto zložky na jednoducho a priamočiaro spracovanej taktickej mape máte tiež na starosti aj zlepšovanie jednotlivých rôt na poli špeciálnych schopností. Napríklad keď má jedna rota schopnosť vyslať na bojisko parašutistov, tak vylepšením môžete dosiahnuť to, že každý obsiahne dve šesťčlenné jednotky prašutistov a k tomu je pribalený ešte jeden guľomet. Tieto vylepšenia však nie sú zadarmo, a tak treba rozmýšľať, či ich investujete do vylepšení alebo do doplnenia stavu roty a ich získané množstvo závisí od úspechov na bojovom poli.

Hra stavia na základoch The Western Front Armies, a prináša tak americké jednotky v takom zložení, v akom sme ich mali tú česť spoznávať v multiplayeri už nejaký ten čas (preto odporúčam prečítať si ich špecifiká v recenzii na predchádzajúce rozšírenie). V rámci náplne ide o tradičný Company of Heroes 2, čiže zmes dobývaní rôznych území za účelom zvýšenej dodávky jedného z troch zdrojov, ktoré následne využívate na nákup nových jednotiek. No práve systém taktickej mapy vplýva aj na následné real-time boje, pretože sila nepriateľských jednotiek závisí do veľkej miery od toho, aký postup na taktickej mape zvolíte. Od toho sa následne odvíjajú aj rôzne modifikátory, ktoré určujú víťazné podmienky danej bitky a poskytujú misiám v kampani veľkú mieru variability aj napriek tomu, že prakticky robíte vždy to isté.

Na to, aby celý systém jednotiek, taktickej mapy, nelineárneho postupu a rôznych modifikátorov mohol zmysluplne fungovať, je v Ardennes Assault vypnutá možnosť ukladať hru počas boja, a to motivuje hráča, aby si každý krok dobre premyslel, pretože pyrhovo víťazstvo v bitke môže byť častým javom, ktorý môže byť z dlhodobého hľadiska deštruktívnym pri postupe kampaňou. Systém rôt a vojakov totiž neodpúšťa a je k vám rovnako nemilosrdný ako nepriateľské nemecké jednotky.


Jediným väčším mínusom môže byť cenová hladina, v ktorej bol datadisk vydaný. Na Steame sa v čase vydania hra predáva za 39,99, na Gameexprese nájdete kópiu hry v cene 32,99, čo sa na PC rovná úplne novej AAA hre. Avšak minimálne desať hodín kvalitnej vojenskej stratégie vás možno presvedčí, že to za to stojí, pretože vo všetkých ostatných aspektoch je Ardennes Assault vynikajúcim prídavkom do série.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Company of Heroes 2: Ardennes Assault
Platforma: PC
Žáner: RTS
Výrobca: Relic Games
Distribútor v GB: SEGA
Distribútor v SR: Comgad
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

75%
 
"Vojská západného frontu s osobnosťou a neistou existenciou"
Klady
  • taktická mapa
  • personalizovaný príbeh jednotlivých jednotiek
  • RPG systém jednotiek
Zápory
  • cena
korekcia: Zdenka Schwarzová

 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk