Batman: The Telltale Series - Recenzia

Batman: The Telltale Series - Recenzia

 

Tentoraz je v stávke vaše meno, osud celého Gothamu a, samozrejme, životy tých, na ktorých vám záleží. Klišé? Ale sakra dobré!

Čím som starší, tým viac oceňujem kratšie, ale za to poriadne koncentrované hry, ktoré vo mne zanechajú dojem aj po tom, čo o polnoci vypnem počítač a ľahnem si spať. Mimo iného človeku z hlavy vytrasú myšlienky na prácu a iné vážne veci... a práve o tom by videohry mali byť. Bodka.

Keď som dohral The Wolf Among Us, ďalšiu epizodickú chuťovku od Telltale, bol som presvedčený, že ničím lepším ma už toto štúdio neohúri. Potom som si zgustol na druhej sérii The Walking Dead - a povedal som si: "Hmm, fajn, ale s Leem to bolo aj tak lepšie".

Potom nasledovalo Game of Thrones, ktoré som, mimochodom, od zlosti dodnes neprešiel (neviem sa odvážiť pustiť piaty diel). Telltale skrátka majstrovsky napodobnilo frustráciu, ktorú v divákovi dokázala vzbudiť seriálová predloha. GoT bolo skvelé, ale na môj vkus až príliš nebezpečné pre životnosť klávesnice, myši a iných poškoditeľných objektov v bezprostrednom dosahu.

Stručne zhrnuté, pokračovanie TwD mi prišlo fádne, zatiaľ čo GoT jednoducho na nervy. Ale Batman... tam sa to vývojárom podarilo namiešať správne. Epizódy sú síce kratšie, ale netopier to ber – nudiť sa pri hre nebudete ani na niekoľko sekúnd: napätie od začiatku do konca, ten scenár a dabing, tá hudba a atmosféra!

Generation magazín – všetko dôležité na jednom mieste. Ak nemáte čas sledovať naše novinky pravidelne, prečítajte si zadarmo magazín Generation.

Poňať Batmana inak než cez sériu správne načasovaných úderov bolo celkom odvážnym krokom. Na bohapustú akciu „majznutú“ príbehom sme síce zvyknutí z filmov, ale to nie je to isté ako hry. Arkham Asylum a jeho nasledovníci skrátka fungovali, fanúšikovia netopiereho muža dali jasne najavo, že presne takto si predstavujú hru s Batmanom. A potom prídu rozprávkari z Telltale, pred osamoteného bojovníka za spravodlivosť postavia jeho skutočnú identitu Brucea Waynea, prvé husle hrajú namiesto kopancov a päsťoviek dialógy a navyše to celé spracujú svojím neodmysliteľným, komixovým štýlom. Ťap, ťap, ťap.

Batman od Telltale je totiž päťdielnou adventúrou, a teda sa žánrovo nachádzame na míle ďaleko od pôvodných "arkhamoviek". Do popredia sa dostávajú postavy a zápletka, ktorá pevne určuje ich postavenie v príbehu. Odrazu nie je dôležité, či včas stlačíte vhodnú klávesu do komba, ale či včas zvolíte tú správnu odpoveď. A ako to už pri hrách od Telltale býva... až čas ukáže, ako veľmi ste to pohnojili. Alebo nie?

Hrateľnosť je veľmi, ale naozaj veľmi podobná ostatným počinom štúdia. Samozrejme, vzhľadom na to, že Wayneovo alter ego nie je pri konfrontáciách veľmi zhovorčivé, si užijete viac akčných sekvencií, pri ktorých budete musieť včas stlačiť príslušnú klávesu alebo ich kombináciu. Možností nie je veľa, buď to bude E alebo Q, prípadne kombinácia so shift-tom, o to ale nejde. Vďaka tejto participácii je hranie adrenalínovejšie a zážitok väčší. Ďalšou novinkou sú akési mini puzzle v podobe spájania stôp na miestach činu, vďaka čomu Batman vyvodí určité závery a najmä rozhodne o ďalšom postupe. Nič extra a ak by to autori hry vynechali, žiadna krivda by sa nestala, ale budiž - aj keď to výsledok nespasí, určite mu neublíži.

Mimo dialógov je interakcia minimálna a mnoho času spotrebujú cut-scény. Súboje s nepriateľmi nie sú, prekvapivo, až také časté, no stoja za to. Ako som už naznačil, v prvom rade ide o miliardárskeho playboya Brucea, ktorému sa postupne otočí chrbtom celý Gotham. Odrazu proti vám nestoja len ozbrojení protivníci, ale aj médiá, politici a najmä verejnosť... a takýchto súperov Batman bez Brucea poraziť nedokáže. Dobrá povesť Wayneovcov je v troskách a vašou úlohou je nielen odhaliť a zničiť tajné sprisahanie v Gothame, no súčasne aj očistiť svoje meno, svoj odkaz. Zo samotného vrcholu klesnete na úplné dno... a vďakabohu aspoň za vždy verného komorníka Alfréda.

Alfou a omegou hier od Telltale je príbeh, silná, kvalitná zápletka, ktorá sa postupne rozuzľuje, zatiaľ čo jej sláčikmi sekundujú nečakané zvraty a odhalenia. V Batmanovi to platí stopercentne; kratšie epizódy kompenzuje pútavý dej, a aj keď mi ani nie dvojhodinový diel príde ako skromná nádielka, uznávam, že mi to vyhovuje oveľa, oveľa viac než mnohé iné, balastom rozťahané hry plné hluchých miest. Teraz je už navyše k dispozícii všetkých päť epizód, čím sa vytráca nutnosť čakania na novú časť, a zhruba 10-hodinová gameplay je vcelku solídnou štatistikou. Mnohé rozhodnutia v hre sú navyše koncipované tak, aby vám nedali spávať, a tak budete neustále v pokušení rozohrať to celé znova... a úplne inak.

Tam, kde je dobrý príbeh, zákonite musia byť aj zamapätateľné, jasne vyhranené postavy. Niektoré budete nenávidieť, iné milovať... aj v tomto smere sa vývojárom podaril poriadny kumšt. Na vaše obrazovky sa vrátia hrdinovia a antihrdinovia známi z univerza komiksákov z DC. Menovať nechcem, verte, že váš zážitok bude o to intenzívnejší (a aj tak už dosť vykecajú screenshoty). Napoviem len, že niektoré charaktery budú sprevádzané obdivom, iné prekvapením a v celom chaose sa nájde miesto aj na romantiku.

Nepríjemnou novinkou, na akú som pri adventúrach od Telltale nebol zvyknutý, je technická stránka, ktorá nedokáže držať tempo s ostatnými aspektmi hry. Nechcem byť prehnane prísny, ale zážitok z cut-scén, ktoré sú často kľúčové pre celkový dojem z epizódy, mi mnohokrát kazilo sekanie. Nemyslím tým pokles snímok za sekundu, ale obyčajné, otravné a nepríjemné sekanie vždy, keď cez čierny prechod vystriedal jeden záber druhý. S horšími problémami som sa, našťastie, nestretol, no ak vás zaujíma, v akom stave bola hra krátko po vydaní, stačí si prečítať používateľské recenzie na Steame. Miestami akoby zaostalú, ťažkopádnu mimiku postáv prejdem len decentnou poznámkou, že kto chce haniť, dôvod si nájde. Mne to neprekážalo ani v najmenšom.

Naopak, príjemným spestrením je tzv. funkcia Crowd Play, ktorá ostatným hráčom umožňuje hlasovať o tom, ako sa máte pri dôležitých voľbách v hre rozhodnúť. Práve Batman je pre túto novinku pilotným projektom a je možné predpokladať, že v budúcnosti bude patriť k povinnej výbave každej hry od štúdia Telltale. Potreba takéhoto vylepšenia je však prinajmenšom diskutabilná. Predsa len, väčšina z nás sa chce zrejme rozhodnúť sama a posledné, po čom túžime, je to, aby nám do toho niekto „kafral“.

Či už sa rozhodnete prizvať k hre svojich kamarátov a príbeh Brucea Waynea budete písať spolu, alebo si túto interaktívno-filmovú jazdu vychutnáte osamote, zážitok pri odkrývaní tajomstiev bude veľký. Ak je pre vás cena hry (23 eur) momentálne privysoká, vyskúšajte zadarmo prvú epizódu a počkajte si na vianočné zľavy. Ja budem dúfať, že sa dočkáme aj druhej série, alebo že sa vývojári podobnou formou pokúsia spracovať napríklad takého Supermana.

Naše hodnotenie

Batman nie je ničím viac, a ničím menej, než ďalšou skvelou adventúrou od štúdia, ktoré preslávil práve takýto typ hier; s dôrazom na výrazné postavy, príbeh, pútavú zápletku a ohromujúce rozuzlenie.

Klady

  • skvelý príbeh
  • atmosféra, vrátane dabingu a hudby
  • zapamätateľné a známe postavy
  • baví aj pri opakovanom prejdení

Zápory

  • sekanie v cut-scénach
  • krátke epizódy

Informácie o hre

Batman: The Telltale Series

Batman: The Telltale Series 2016

Objavte ďalekosiahle následky svojich rozhodnutí ako Temný rytier. Majstri epizodických filmových hier z Telltale predstavujú svoju zatiaľ najambicióznejšiu hru. Ako Batman narazíte na klasických spojencov aj protivníkov a ako Bruce Wayne pocítite, čo naozaj znamená byť mužom v maske.

  • Platforma: PC
  • Žáner: Adventúra
  • Výrobca: Telltale Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Telltale

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk