The Disney Afternoon Collection - Recenzia

The Disney Afternoon Collection - Recenzia

Pamätáte si ešte časy, keď hry neboli o grafike ani o dokonalých animáciách, ale o hrateľnosti a hráči neboli rozmaznaní a nesťažovali sa na každý jeden detail? Keď vo svete vládli procesory s taktom maximálne 66 MHz, takže kto mal 16MB RAM, spustil úplne každý softvér a Mitch Buchannon spolu s C. J. Parkerovou začínali zachraňovať ľudské životy na televíznej obrazovke? Áno, presne do takýchto nostalgických časov vás zoberie kolekcia hier The Disney Afternoon Collection.

Kolekcia hier, na ktorú všetci čakali

Táto kolekcia hier obsahuje presne šesť kompletných hier, ktoré si mnohí z vás istotne pamätajú z dôb dávno minulých. Konkrétne ide o hryChip'n'Dale: Rescue Rangers 1, Chip'n'Dale: Rescue Rangers 2, Darkwing Duck, Tale Spin, DuckTales 1 a Duck Tales 2. Každá zo spomenutých hier zahŕňa okrem klasického herného režimu aj dva špeciálne režimy „Time Attack“ a „Boss Rush“.

Ako už názvy týchto režimov napovedajú, v „Time Attack“ móde budete súťažiť so všetkými hráčmi vo svete o to, kto najrýchlejšie prejde danú hru, a verte či nie, poraziť ich je takmer nemožné. Prví desiati najlepší hráči dokonca majú v rebríčku aj zaznamenané to, ako v hre postupovali, takže ak ich chcete poraziť, môžete sa učiť od tých najlepších.

Ďalší režim „Boss Rush“ vám dá možnosť poraziť všetkých bossov z danej hry a, samozrejme, opäť pôjde o to, ako rýchlo to stihnete uskutočniť. Aj tu môžete súťažiť s ďalšími hráčmi z celéhosveta a skúsiť ich prekonať alebo, rovnako ako pri „Time Attack“, ich iba sledovať, obdivovať a ticho im závidieť ich šikovné prsty.

My sa chceme hrať!

Posledný režim s jednoduchým názvom „Play“ vám dovolí danú hru hrať tak, ako by ste ju hrali napríklad na archaickom systéme NES, na ktorom daná hra bežala. Každá hra ponúka možnosť uloženia a nahrania danej hry, takže sa nemusíte báť, že by ste o svoj postup prišli. Všetky hry z tejto kolekcie sú síce pomerne krátke, no zato naozaj náročné a ak si zvolíte vyšší stupeň náročnosti, budete mať čo robiť.The Disney Afternoon Collection podporuje hranie cez klávesnicu, ktoré nebude robiť problém žiadnemu hráčovi. Ovládanie odpovedá ihneď a je bezproblémové. Rovnako hra podporuje aj ovládanie cez gamepad, aj keď iba čiastočné. Ak máte napríklad ovládač od XBOX 360,nebudete mať problém. Ak si do PC zapojíte „custom gamepad“ (napríklad ako ja, keď som zapojil USB dvojosový klon SNES gamepadu), v menu nenájdete možnosť premapovať tlačidlá. Hra v podstate takýto gamepad ani nedeteguje, čo je škoda, nakoľko hrať hru na starom klasickom gamepade by bol naozaj skvelý zážitok. Aj keď na obranu hry musím povedať, že toto je všeobecný problém s viacerými hrami na Steame. Ten môj „custom gamepad“ síce deteguje, no niektoré osi ovládača nastaviť proste nevie – škoda!

Každý kúsok z kolekcie ma navyše aj veľmi pozoruhodnú funkciu REWIND. Pokiaľ vo víre akcie nejakým nedopatrením zomriete, môžete si pretočiť daný moment späť a vašu poslednú (v podstate aj predposlednú, atď.) akciu zopakovať. S veľkou pravdepodobnosťou sa táto funkcia mnohým hráčom páčiť nebude, no pre tých menej šikovnejších alebo tých, ktorí pri hraní nechcú stráviť celé hodiny, ide o dar z nebies.

Pridaný obsah do hry je malým, no zato obrovským bonusom

Grafika hry a zvukové efekty sú presne také, na aké si spomínate. Nič sa na hrách nezhoršilo a zlepšenie takmer vôbec nevidieť (respektíve, čo viac by sa dalo zlepšiť, všakže?). Ak ste pri hraní takýchto hier zvyknutí na CRT televízor, žiaden problém! Hra ponúka možnosť TV filtra, ktorý „emuluje“ vizuál starej televízie. Takisto si môžete nastaviť rozlíšenie 4:3 alebo širokouhlé rozlíšenie, ktoré však hru trocha neprirodzene natiahne, no na druhú stranu nebudete mať na širokouhlom monitore (či televízii) prázdne (či statické) okraje.V niektorých momentoch ma trošku prekvapil fakt, že emulácia hry začala sekať, čo by sa pri emulovaní takýchto starých hier stávať nemalo. Našťastie sa tento problém vyskytol iba párkrát a na rovnakom mieste, takže je dosť možné, že opravný patch sa už u vývojárov pomaly, ale isto vytvára.

The Disney Afternoon Collection obsahuje aj špeciálnu sekciu bonusov. Okrem hudobných stôp zo všetkých hier nájdete aj ponuku „Musem“, ktorá vám zobrazí škatule z hier; sekciu „Odd’s and End’s“, ktorá obsahuje rôzne zaujímavé obrázky; „Pencil to Pixel“ zas obsahuje množstvo obrázkov, ako sa z kreslených rozprávok stala pixelová hra; či nakoniec sekciu „Original Artwork“, v ktorej nájdeme (nečakane) originálne artworky.

Z čoho som bol trošku smutný, bol fakt, že kolekcia hier neobsahuje remastrovanú verziu Duck Tales, ktorú malo pod palcom štúdio CAPCOM. Určite by to pridalo na hodnote celej kolekcii, no pravdepodobne by ubralo na hodnote remastrovanej hre (ktorá je stále v predaji). Čo by mohol Capcom v spolupráci s Disney spraviť ďalej? Samozrejme, ďalšie obdobné balenie hier, do ktorého by pridali napríklad dávno zabudnuté kúsky, ako Mickey Mousecapade, Goof Troop, Bonkers, Mickey Mania, The Little Mermaid či Adventures in the Magic Kingdom.

Galéria

Naše hodnotenie

Milovali ste staré dobré plošinovky, ako Darkwing Duck, Chip&Dale či DuckTales? Potom túto kolekciu hier budete zbožňovať. Hra navyše prináša bonusový obsah, ktorý síce nie je obrovský, no poteší každého pamätníka videohier. Túto kolekciu skrátka musíte mať, pretože vás vráti do vášho detstva a prinesie vám nádherné nostalgické spomienky.

Klady

 • nostalgia
 • stále tá istá dobrá hrateľnosť
 • rôzne bonusy vo forme hudby, informácií, obrázkov a podobne
 • viac hier v jednom

Zápory

 • sem-tam zle optimalizovaná emulácia
 • chýbajú niektoré hry

Informácie o hre

The Disney Afternoon Collection

The Disney Afternoon Collection 2017

The Disney Afternoon Collection prináša šesť starých dobrých plošinoviek zo sveta Disney, ktoré hrávali hráči na systémoch Nintendo Entertainment System.

 • Platforma: PC
 • Žáner: Séria hier –2D plošinovky
 • Výrobca: Digital Eclipse
 • Distribútor v GB: Capcom
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk