RECENZIA: Rainswept je melancholická indie detektívka na jedno popoludnie

RECENZIA: Rainswept je melancholická indie detektívka na jedno popoludnie

 

Je nedeľa poobede, vonku výdatne prší a fúka nepríjemný vietor, všade panuje ponurá, no zároveň veľmi pokojná atmosféra, ktorú by dokonale doplnila iba hra s rovnakým tónom. Práve na takéto dni je tu adventúra Rainswept.

Detektív v dlhom hnedom plášti s cigaretou v ruke a neupraveným vzhľadom prichádza do malého mestečka vyšetrovať pomerne záhadnú vraždu a samovraždu. Nie, nepopisujem začiatok prípadu poručíka Columba, ale Michaela Stonea, hlavnú postavu indie titulu Rainswept,

Hra z dielne štúdia Frostwolf Interactive vás pohltí svojou ťažkou melancholickou atmosférou hneď od prvých minút. Počas riešenia tohto prípadu zaujmeme rolu Michaela, skúseného detektíva, ktorý bol do Pinewoodu vyslaný (nielen) kvôli vyšetreniu prípadu. Hoci sa všetko od začiatku zdá pomerne jasné a miestna polícia má chuť prípad ihneď uzavrieť, Michaelovi na celej situácii niečo nesedí a spolu s pinewoodskou policajtkou Bluntovou sa ponára do vyšetrovania. Musí sa však vysporiadať aj so svojou osobnou traumou a aj vďaka prípadu zistiť, ako ďalej žiť svoj život.

Rainswept nie je žiadnou akčnou hrou. Ide o pomalú a pokojnú adventúru, ktorá je založená na dialógoch a príbehu. Dôvod, prečo som si ju počas recenzie zamilovala, je už spomínaná atmosféra. Indie titul prichádza s pomerne ťažkými témami medziľudských vzťahov, mentálneho zdravia a osobnej tragédie, čo ho odlišuje od súčasných mainstreamových hier a ponúka skvelý priestor na riešenie aj vašich osobných starostí.

Každá postava v mestečku, ktorú spovedáte, má svoj vlastný príbeh, najviac sa však titul zameriava na samotný vzťah obetí Chrisa a Diane. Ponúka nám sekvencie, počas ktorých zaujmete priamo Chrisovu pozíciu a prežijete tak dôležité momenty jeho osobného života s Diane. Zároveň sa však ako Michael snažíte vysporiadať so svojimi mentálnymi problémami a veľkou traumou.

Príbeh Rainswept vás na začiatku vtiahne do seba a len tak nepustí. Jeho koniec, hoci emotívny, trochu zaostáva, a to hlavne čo sa týka samotného vyriešenia prípadu. Pomerne nelogické rozuzlenie vraždy a samovraždy ma mierne zaskočilo, stále to však neuberá na skvelom zážitku z titulu.

Čo sa týka gameplay stránky, nie je príliš čo opisovať. Okrem pohybu postáv a klikania na predmety ovládate maximálne výber dialógov. K dispozícii máte denník, kde si Michael zapisuje všetky dôležité fakty z prípadu a aktuálne úlohy. Mapa mestečka je síce pekne spracovaná, chýba jej však kurzor, ktorý by označoval aktuálnu pozíciu postavy.

Dialógy v hre ovplyvňujú istým spôsobom aj samotný príbeh. Niekedy dostanete výber z viacerých možností, ktoré sú svojim tónom úplne odlišné a formujú postavy navôkol. Hoci som hru prešla iba raz, achievementy na Steame naznačujú, že Rainswept má viac verzií konca, ide však len o príbehy vedľajších postáv a nie hlavnú dejovú linku. Celkový čas, ktorý s Rainswept strávite, neprekročí 5 hodín, tie však určite budú stáť za to. A na konci vám možno, tak ako mne, vypadne nejaká tá slza z oka.

Grafické spracovanie je pomerne jednoduché. Z vizuálu nepadnete na zadok, postavy majú len základné tvary, chýbajú im ústa a ich výrazy sú nemenné. Animácie pohybu tiež nepatria medzi skvosty herného priemyslu. Občas však aj Rainswept prekvapí krásnymi scenériami prírody, ktoré naozaj stoja za to.

Hudba zohráva naozaj veľkú a dôležitú rolu. Je skutočne výnimočná a skvele dopĺňa atmosféru celého titulu. Dokáže vykresliť jednotlivé emócie, čo je pri takejto nemej hre veľmi podstatné. Hlavné postavy vám totiž pri hraní nepovedia ani slovo a musíte sa spoliehať iba na titulky, pričom aj tie sú iba v angličtine. Česká alebo slovenská lokalizácia absentuje. Počas recenzie ma soundtrack tak oslovil, že som si po dohraní kúpila celý album. Ten obsahuje prevažne ambientné skladby vynikajúce na meditáciu a relax.

Naše hodnotenie

Rainswept je krásnou melancholickou hrou, ktorá sa venuje dôležitým a vážnym témam duševného zdravia a medziľudských vzťahov. Ponúka skvelý zážitok a bohatý príbeh, hoci s mierne nelogickým koncom. Kladie dôraz predovšetkým na dialógy a od hráča požaduje veľkú pozornosť. Znalosť pokročilej angličtiny je pri prechádzaní Rainswept nutnosťou. Bez porozumenia textov síce hru prejdete, ale neposkytne vám to ten pravý zážitok.

Klady

 • atmosféra
 • skvelá hudba
 • dobrý príbeh
 • riešenie ťažkých emocionálnych tém

Zápory

 • chýbajúca česká/slovenská lokalizácia
 • mierne nelogické zakončenie prípadu

Informácie o hre

Rainswept

Rainswept 2019

 • Platforma: PC
 • Žáner: adventúra
 • Výrobca: Frostwolf Interactive
 • Distribútor v GB: Frostwolf Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Frostwolf Interactive

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk