RECENZIA: ONE PIECE World Seeker, Straw Hat Luffy opäť ničí nepriateľov!

RECENZIA: ONE PIECE World Seeker, Straw Hat Luffy opäť ničí nepriateľov!

 

Anime a Manga! To je obrovský svet plný príbehov a postáv, ktoré miluje množstvo ľudí na celej zemeguli a One Piece je jedným z najznámejších svetov, ktoré poznajú takmer všade. Stačí ísť na nejaký anime alebo komiksový festival a s istotou narazíte na niekoho prezlečeného za postavu menom Straw Hat Luffy. Dokázali však vývojári pri tvorbe hry World Seeker vyťažiť maximum zo slávy One Piece?

Kašleme na JRPG?

Vyrobiť anime či manga hru a osloviť široké publikum je náročná výzva. Ak sa spätne zamyslím, doposiaľ sa to podarilo asi iba Pokémonom a čiastočne Final Fantasy v 90. rokoch. Pokémoni však mali výhodu, že išlo o celosvetový fenomén a v danej dobe boli takmer všade. V obchodoch s hračkami, v potravinách, na spodnej bielizni či v obchodoch s bežným oblečením. Osloviť bežných hráčov s neznámym príbehom a štýlom je relatívne komplikovaný proces. Nefanúšikom JRPG a anime sa môže rýchlo stať, že ich doslova po prvých hodinách unudíte k smrti, a to najmä v prípade, že im na „videoherný tanier“ položíte pre nich nepoznaný svet a cudzí herný štýl. A spomínaný JRPG štýl nemusí sadnúť každému. Práve v One Piece World Seeker stavili na to, že z hry spravia otvorený svet s RPG prvkami a hack and slash hrateľnosťou. Teda presne taký, ktorý poznajú hráči na celom svete.

Celkovo to znie naozaj veľmi zaujímavo a prvé chvíle strávené v hre som si naozaj užíval. Skákanie na budovy pomocou „gumennej ruky“ je taktiež zaujímavé a miestami mi to pripomínalo titul Prototype. Bavilo ma to dovtedy, než sa začali objavovať opakujúce sa situácie a súboje. Pri preskúmavaní sveta som mal navyše pocit, že je akýsi prázdny. Kolosálny otvorený svet má naozaj veľký potenciál, no ak doň začneme vkladať sterilné objekty a nepriateľov, začne pôsobiť prázdno. To sa stalo práve v tomto titule. Veľké priestranstvá sú žalostne pusté, bez veľkých stromov a rôznorodých prírodných úkazov. V otvorenom priestranstve na vás bez akéhokoľvek zmyslu čakajú nepriatelia a iba „obsmŕdajú“. Hranice, kam vás hra pustí, sú často vytvorené pomocou vody a ak do nej hlavná postava spadne, objaví sa opäť na pevnine. Mestá zas pozostávajú z prázdnych ulíc s postávajúcimi NPC charaktermi. V Steel City je napríklad obrovský trh, kde stojí pár ľudí a prechádzajú sa približne dve postavy. Tak si trh vo veľkom meste určite nepredstavujem.

Príbeh je nadmieru komplikovaný

Anime a manga sú známe aj obrovským a zložitým príbehom, ktorý je pretkaný kade-tade. Keďže svet One Piece nepoznám, prišiel mi príbeh zbytočne zložitý. To však neberte príliš vážne, keďže nie som fanúšikom ani tejto manga série a ani anime. Najmä o One Piece neviem veľa a musel som si dlho-predlho pozerať, o čom toto univerzum vôbec je. Pre vás však môže byť tento nedostatok pozitívom! Ak ste milovníkom tohto štýlu, príbeh sa vám istotne bude páčiť.

Veľkým sklamaním je pre mňa herná doba. Tá sa pohybuje okolo dvanástich hodín, ak budete chcieť splniť aj vedľajšie úlohy, potom počítajte s približne dvadsiatimi hodinami. Pri tomto type hry by som pritom čakal aspoň dvojnásobok. Škoda.

Hru zachraňuje najmä hack and slash

Hack and slash a RPG sú dva prvky v hre, ktoré ma pri nej dokázali ako tak udržať. Sekanie a rúbanie nepriateľov je síce opakujúce sa a zabíjanie „bossov“ je malina, no užíval som si to. Ovládanie je znamenite prispôsobené danému štýlu hry. Niekedy však je problémom ovládanie na klávesnici, kde vás hlavná postava doslova neposlúcha. Ak máte v zálohe nejaký gamepad, odporúčam ho vybrať a pripojiť k počítaču. RPG prvky sú zasadené pomerne fajn. Počas hry zbierate skillpointy, ktoré si potom rozdeľujete do stromov pre schopnosti prieskumníka a bojovníka, vylepšujete si svoje schopnosti či postavu a jej zdravie. Vždy som sa tešil, ako si nový skillpoint vyberiem a vyskúšam.

Tvorcovia chceli do hry zakomponovať aj stealth prvok, ten podľa mňa ale nie je vyriešený šťastne a aj tak som často preferoval skôr súboj. Nepriatelia sú až príliš obozretní a odhalia vás pri najmenšom pohybe. Môžete sa im síce schovávať do sudov, no veľké zázraky nečakajte – aj tak ich vždy radšej vyfackáte naťahovacou rukou.

Grafické spracovanie je pekné no pomerne náročné

Vývojári si na spracovaní dali naozaj záležať. Hoci nemusí sedieť každému, mne sa vizuál náramne páčil. Je jednoduchý, no za to priam pýtajúci sa do tejto hry. Problém však nastal vtedy, keď som si uvedomil, že aj napriek tomu, že grafické spracovanie je prosté, môj počítač začal nepríjemne kúriť ako radiátor v zime. V niektorých momentoch mi dokonca hra začala padať pod 30 FPS, z čoho som určite príjemný pocit nemal. A to si myslím, že konfigurácia, na ktorej som One Piece World Seeker hral, má ešte stále čo povedať (i7-4770, 8 GB RAM a RX 480 8 GB).

Hre však absolútne chýba dabing. Nadabované sú len cutscény, intro a podobne. Rozhovory si len čítate a keď postava začne novú vetu, vydá akýsi čudný pazvuk, ktorý signalizuje emóciu danej vety. Myslím si, že v roku 2019 by nemal byť problém nadabovať pomerne krátku hru, keď si za ňu vývojár pýta sumu ako za AAA titul – hoci aj v japončine, ktorá sa do nej naozaj skvele hodí.

Naše hodnotenie

One Piece World Seeker vám prinesie radosť najmä vtedy, ak ste fanúšikom tejto manga série. Keď ste však do manga a anime vôd nikdy nevkročili, hra vás príliš neohromí. Otvorený svet je sterilný a prázdny, príbeh je zas, ako to už v anime býva, komplikovaný. Titul nezachraňuje ani zaujímavý hack and slash systém a ani spomínaný otvorený svet. Ak vás tieto nedostatky neodrádzajú a One Piece milujete, určite chybu kúpou hry nespravíte. V opačnom prípade je na trhu kopec iných (a často lacnejších) anime/manga hier, ktoré stoja za vyskúšanie.

Klady

 • hack and slash je vždy zábava
 • fanúšikovia univerza One Piece budú nadšení

Zápory

 • zbytočne komplikovaný príbeh
 • ovládanie na klávesnici občas hnevá
 • grafické zobrazenie nemusí sedieť každému
 • otvorený svet pôsobí sterilne a prázdno
 • súboje sú po čase nudné a opakujúce sa
 • krátka herná doba
 • chýbajúci dabing

Informácie o hre

ONE PIECE World Seeker

ONE PIECE World Seeker 2019

ONE PIECE World Seeker je akčná adventúra založená na manga sérii One Piece. Stretnete v nej starých známych, ale aj nové postavy, ktoré si určite zamilujete.

 • Platforma: PC
 • Žáner: rpg
 • Výrobca: Ganbarion
 • Distribútor v GB: Bandai Namco Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk