RECENZIA: Tropico 6, vitajte v takmer slobodnom ostrovnom raji…

RECENZIA: Tropico 6, vitajte v takmer slobodnom ostrovnom raji…

...kde sú si všetci rovní a niektorí ešte rovnejší. Staňte sa opäť pohodovým El Presidentom svojej vlastnej banánovej republiky.

Tropico sa vracia už vo svojom 6. vydaní, aby vás znovu pozval stať sa milovaným diktátorom - ehm, teda El Presidentom a viesť republiku k sláve a bohatstvu.

Budovateľská stratégia na začiatku ponúka nastavenie vášho vlastného prezidenta. Okrem muža môže svojou „nežnou” rukou viesť tropický raj aj diktátorka. Výzor prezidenta si prispôsobujete, ako len chcete. Niektoré outfity si však nastavíte až po splnení určitých misií. Rovnako ako prezidenta si upravujete aj svoje skromné prezidentské sídlo. Zafarbite ho pokojne aj na ružovo a na strechu pridajte heliport. Sídlo je v hre navyše mobilné, takže ak sa vám viac zapáči výhľad na druhej strane ostrova, pokojne si celý palác presídlite.

Ak už máte skúsenosť s predchádzajúcimi verziami, nebudete mať problém sa v hre zorientovať. Nováčikom odporúčam začať hru misiami. Tie ponúkajú akési dejové línie v živote vášho prezidenta, pričom prechádzajú cez jednotlivé časti hry a postupne vás naučia základy. V hre sú k dispozícii štyri obdobia, ktorými prechádzate: kolonizácia, svetová vojna, studená vojna a moderné časy. V prvej misii napríklad začínate v kolonizačnej dobe a musíte sa oslobodiť od britského impéria. Okrem postupného budovania rebelského povstania musíte stále udržiavať vzťahy s impériom, aby vám predĺžilo váš mandát na ostrove. Každá novšia éra je spravidla o stupeň náročnejšia ako tá predchádzajúca. Zvyšuje sa množstvo frakcií, mikromanažmentu a budov, ktoré môžete stavať.

Politické vzťahy sú základom hry. V každom období sa postupne menia. Zatiaľ čo v kolonizačnej ére sa staráte iba o požiadavky impéria a revolucionárov, počas svetovej vojny sa musíte pridať na jednu stranu konfliktu a udržiavať s ňou dobré vzťahy. Studená vojna pokračuje v trende, keď si musíte zvoliť jednu z dvoch superveľmocí a moderné časy sú na politické vzťahy najviac náročné, pretože sa snažíte spolupracovať s niekoľkými krajinami naraz (čo sa, samozrejme, iným veľmi nepáči).

Politické smerovanie vášho ostrovného štátu si určujete podľa ľubovôle. Ak chcete, môžete si zvoliť cestu komunizmu či naopak, stať sa kapitalistickou baštou. Je na vás, či budete mať k dispozícii aj armádu, alebo sa vzdáte akejkoľvek vojenskej sily a venujete všetok kapitál do rozvoja obchodu či turizmu. Ústavu svojho malého štátu si vytvárate sami a ovplyvňujete tak jednotlivé aspekty života v Tropicu.

Prejdime k samotnej výstavbe na ostrove. Pre milovaných obyvateľov budete stavať cesty, domy, prístavy, nemocnice, kostoly, obchody...Skrátka, všetky potrebné budovy týkajúce sa poľnohospodárstva, priemyslu, bývania, obchodu, školstva, zdravotníctva, služieb či zábavy. Obyvatelia ostrova majú svoje potreby, ktoré môžete sledovať a prispôsobovať podľa toho výstavbu.

Tropico 6 so sebou prináša niekoľko noviniek. Umožňuje vám výstavbu na viacerých ostrovoch, prepájať ich mostami, tunelmi, alebo lodnou dopravou. Chcete vidieť Taj Mahal, ale nechce sa vám merať cestu do Indie? Postavte si pirátsku zátoku a pošlite svojich agentov, aby priniesli pamätihodnosť priamo k vám domov. Veď prečo nie? Týmto spôsobom si môžete „požičať“ rozličné divy sveta a jemne si vyzdobiť svoj vlastný raj.

Samozrejme za predpokladu, že váš El Presidente zostane prezidentom aj naďalej. Raz za určité obdobie je potrebné predniesť skvelú politickú reč a presvedčiť obyvateľov Tropica, aby vás volili, v povedzme, že slobodných voľbách. Je nevyhnutné zamerať sa v nej na jednotlivé problémy vášho kúska raja a prisľúbiť ich nápravu (a aj reálne tieto sľuby dodržať). Ak reč nepomôže, je k dispozícii propaganda, odstránenie nepohodlných cieľov a podobné neštandardné spôsoby. El Presidente nemá okrem prejavov žiadnu inú úlohu. Môžete ho/ju občas poslať na návštevu do určitej budovy na ostrove, zvyčajne sa však zdržiava v paláci.

Novinkou v Tropicu 6 je aj postava Brokera, ktorý vám za splnenie určitých požiadaviek posiela peniaze na váš súkromný účet vo švajčiarskej banke. Za ne si môžete nakúpiť napríklad podklady na výstavbu budov alebo research materiály do univerzity a podobne.

Tropico 6 so sebou okrem misií prináša aj klasický sandbox a multiplayer. Najviac času, pochopiteľne, strávite v sandboxe, avšak úprimne najzaujímavejším módom sú práve misie. Tie vás prevedú jednotlivými úrovňami a sú to akési zložitejšie tutoriály. Postupne vás naučia jednotlivé mechaniky hry a všetky nadobudnuté vedomosti môžete neskôr zužitkovať pri hraní klasickej mapy alebo pri multiplayeri. Zároveň sú obohatené aj o výzvy a tiež netradičnejšie úlohy, ako napríklad vybudovanie komunistického raja.

Po grafickej stránke niet hre čo vytknúť. Vizuál pôsobí lahodne, mapu si môžete otáčať, približovať a odďaľovať podľa potreby. V hre dokonca môžete sledovať aj jednotlivých obyvateľov ostrova, ich preferencie a myšlienky. Príjemná karibská hudba podčiarkne uvoľnenú atmosféru hry, takže ak sa tento rok nechystáte na dovolenku, aspoň takto si užijete tropický raj.

Príliš veľa záporov na hre Tropico 6 nenájdete. Občas vás potrápi výstavba, najmä pri stavbe ciest. Napriek tomu, že máte voľný priestor na ich položenie, nedokážete z nejakých neznámych príčin spojiť budovu so zvyškom mesta. Stavenisko teda budete musieť zrúcať a posunúť ďalej. Hoci hra ponúka pomerne rozsiahly obsah, po pár hodinách si od nej budete oddýchnuť. Ide o jeden z tých titulov, ktorý nehráte niekoľko za sebou idúcich týždňov , ale občas sa k nemu na pár hodín vrátite, aby ste ho potom opätovne na pár týždňov bez dotyku nechali ležať na ploche.

Naše hodnotenie

Šiesty diel Tropico série so sebou prináša zaujímavé novinky, pokračuje však v línii svojich predchodcov. Patrí k tým najlepším budovateľským stratégiám na trhu, pri ktorých si užijete mnoho zábavy, oddýchnete si v osobnom raji a zahráte sa na milovaného prezidenta. Okrem klasického sandboxu ponúka zaujímavé misie, ktoré vás zabavia niekoľko hodín. Tropico 6 je jednoducho hra, ku ktorej sa budete s radosťou počas niekoľkých rokov vracať.

Klady

  • skvelá grafika a hudba
  • zaujímavé misie

Zápory

  • príležitostné problémy s výstavbou
  • výrazne sa nelíši od svojich predchodcov

Informácie o hre

Tropico 6

Tropico 6 2019

  • Platforma: PC
  • Žáner: budovateľská simulácia
  • Výrobca: Limbic Entertainment
  • Distribútor v GB: Kalypso Media
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

GALÉRIA

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk