RECENZIA: Blair Witch - lesy neďaleko Burkitsvillu potrebujú ďalšiu obeť

RECENZIA: Blair Witch - lesy neďaleko Burkitsvillu potrebujú ďalšiu obeť

 

Hra, ktorá sa odohráva dva roky po udalostiach známeho rovnomenného filmu, sa k nám vrátila, aby nám opäť pripomenula, že v lesoch neďaleko mestečka Burkitsville by ste sa stratiť nechceli.

Blair Witch od poľského štúdia Bloober Team od svojho oznámenia na tohtoročnej E3 na seba prakticky okamžite strhol všetku pozornosť. O to viac potešilo oznámenie, že hra k nám dorazí koncom leta, takže čakanie to nebolo nijak ukrutné. Titul sme si navyše vyskúšali aj počas Gamescomu a nadšenie nijak neopadlo, takže plnej verzie sme nemohli dočkať.

Je skvelé, že dej je dávkovaný postupne a pomerne svižným tempom, hoci občas by ste chceli, aby tá tajuplná atmosféra bola ešte desivejšia. Vžijete sa do úlohy bývalého policajného detektíva Ellisa, ktorý sa spoločne so svojím psom Bulletom pridá k pátraniu po zmiznutom deväťročnom chlapcovi Petrovi Shannonovi.

Ellis sa pripojí neskôr než ostatní, takže do lesa Black Hills sa vydáva sám, resp. iba so psom. Ako som už spomenul, všetko je dávkované pomerne vlažne. Začínate len s vysielačkou, s ktorou komunikujete s veliteľom pátrania a po vašom boku máte svojho zvieracieho parťáka.

Ten tam nie je len na okrasu, keďže vám poslúži pri riešení rôznych úloh a rovnako aj spríjemní vaše potulky lesom. Bulleta môžete vyslať hľadať rôzne stopy, pokarhať ho, prípadne mu môžete prikázať, aby ostal na mieste. Najčastejšie budete používať príkaz „Hľadaj“, ostatné sú skôr doplnkom.

Postupné objavovanie

Ako postupujete lesom, tak objavujete ďalšie dôležité predmety. Predovšetkým je to baterka, ktorá vám bude pomáhať počas celej hry, a rovnako aj video kamera. Práve tá je veľmi dôležitou súčasťou vášho snaženia, pretože postupne nachádzate kazety, ktoré si v nej môžete prehrať. Taktiež poslúži aj ako malé prenosné nočné videnie.

Kazety neprezrádzajú, čo sa v daných lokalitách udialo, ale rovno ovplyvňujú konkrétnu situáciu. Ak potrebujete otvoriť nejaké dvere, tak si pustite záznam a počkáte, kým ich tam niekto otvorí a v hre tak zostanú otvorene. Následne môžete postupovať ďalej. Podobne je to aj v prípade, že je nejaký prechod zavalený sutinami. Nájdete kazetu, kde vidíte chvíľky pred zrútením, takže ak správne načasujete pasáž, razom máte cestu voľnú.

Viac než len Peter Shannon

Ako hra postupujte, zisťujete, že tu nejde len tak o nejaké zmiznutie chlapca a ovplyvňujú vás akési paranormálne javy, ktoré si budete pamätať z filmu. Tieto entity okupujú celý les a jediný spôsob, ako sa ich môžete zbaviť, je posvietiť na nich. Nevidíte ich, ich smer vám pomôže určiť Bullet svojím štekaním, takže človek musí byť pohotový, aby ho nezrazili na zem.

Iným entitám sa však musíte vyhnúť. Nesmiete sa na nich pozerať a ani na nich mieriť vašou baterkou. Nočné videnie vo vašej kamere vám, našťastie, pomôže zistiť, kde sa nachádzajú.

Aby toho nebolo málo a príbeh sa neuberal iba smerom jednoduchého klišé, tak sa postupne začnú vynárať Ellisove problémy z minulosti. Ako vyslúžilý vojak si zo svojich misií odniesol hrôzostrašné zážitky, ktoré ho v lesoch Black Hills doháňajú.

Pátranie sa navyše poriadne zamotáva a vy nebojujete len so svojimi nočnými morami, ale aj s niečím úplne iným, záhadným a nebezpečným. Niečím, čo obyvateľov mestečka Burkitsville trápi už niekoľko rokov.

Viac príbehov

Taktiež riešite vzťahový problém so svojou bývalou priateľkou Jess, ktorú máte na telefóne počas pátrania. Ten nie je iba jednoduchým doplnkom, pretože jeho funkcie sú prakticky totožné s reálnym dobovým telefónom. Navyše si na ňom môžete zahrať legendárneho hadíka.

Ako som spomínal v úvode, príbeh je dávkovaný postupne a občas by ste chceli, aby na vás hra viac pritlačila. Keď už máte pocit, že atmosféra zhustne, tak hra poľaví. Buď flashbackmi, alebo nastane situácia, ktorá mení priestor, v ktorom sa pohybujete. To rozhodne spoznáte, ak ste hrali hororovú sériu Layers of Fear, ktorú má na svedomí taktiež Bloober Team.

Veľkým prekvapením bola aj určitá možnosť rozhodovania o dianí ďalšieho príbehu. Nechcem vám veľa prezrádzať, no vaše rozhodnutie ovplyvní koniec. K dispozícii sú štyri zakončenia a hoci rozdiely medzi nimi sú minimálne, tento krok rozhodne vítam.

Blair Witch však vsádza na hororové prostredie, a to je vykreslené dokonale. Perfektné audiovizuálne spracovanie mierne kazila optimalizácia. Našťastie som stihol veľký opravný patch, takže prepady snímkovania neboli nijak drastické a po opravách bežal titul svižne. Zostava s procesorom Intel Core i5-4590, 16GB operačnou pamäťou a grafickou kartou GeForce RTX 2060 6GB si s hrou pri maximálnych detailoch a rozlíšení 1080p poradila bez problémov.

Veľmi sa mi páčil hudobný sprievod, pričom občas mi skutočne navodil zimomriavky. Odporúčam vám zapáliť si sviečky, zobrať do ruky gamepad a hru si užiť v noci a so slúchadlami.

Naše hodnotenie

Štúdio Bloober Team určite nesklamalo a ak by sme sa dočkali kvalitnejšieho dávkovania tempa a lepšej prvotnej optimalizácie, tak si titul odnesie maximálne možné hodnotenie. Ak hľadáte skvelú hororovú hru, tak je Blair Witch jasná voľba. Členovia Xbox Game Passu majú hru v rámci predplatného už k dispozícii. V každom prípade, k dispozícii je za zruba 30 eur, takže tu sa nemáme o čom baviť.

Klady

  • skvelá atmosféra
  • výborný vizuál a hudba
  • váš pes Bullet

Zápory

  • tempo by mohlo byť dramatickejšie
  • prvotná optimalizácia

Informácie o hre

Blair Witch

Blair Witch 2019

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: FPS horor
  • Výrobca: Bloober Team
  • Vydavateľ: Lionsgate Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Bloober Team

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk