RECENZIA: Beyond Blue - krátky výlet pod morskú hladinu

RECENZIA: Beyond Blue - krátky výlet pod morskú hladinu

 

Beyond Blue je simulátor potápania, ktorý je inšpirovaný dokumentárnou sériou Blue Planet od BBC. Oceňovaná dokumentárna séria, ktorej hlavnou tvárou je legendárny David Attenborough, patrí medzi jedny z najfamóznejších vôbec. Ako si so stvárnením podmorskej fauny poradila Beyond Blue?

Ak hľadáte vytrhnutie z každodenného sveta plného starostí a povinností, ste na správnom mieste. Navlečte si gumené mundúry, skontrolujte tlak vo vzduchovej nádobe a nezabudnite preveriť aj tesnosť celého zariadenia. Vydáme sa totiž spoločne preskúmať najtemnejšie hlbiny oceánu. V Beyond Blue sa prevtelíme do postavy ženskej protagonistky, podmorskej Lary Croft alebo vlastným menom Mirai. Morská biologička a potápačka, ktorá svoj život zasvätila veľrybám vás prevedie nepríliš dlhým, ale o to fascinujúcejším príbehom, ktorý vám dá viac, ako by ste možno čakali. Hra hneď od začiatku dáva najavo svoju serióznosť, ale nie priveľmi silenú, a tak sa nemusíte báť, že by vás hra utrápila hneď na začiatku. Beyond Blue sa nebojí poukázať aj na chúlostivé problémy spojené s ľudskou prítomnosťou na našej planéte a pripomenie vám, že tu nie sme sami. To je dobre, pretože mám pocit, že dnes to treba pripomínať čoraz častejšie. Oceán totiž nie je len pohlcujúca šíra temnota, ktorá skrýva nemenej tajomstiev ako samotný vesmír. Oceán to sú státisíce živých bytostí, ktoré si žijú svoje skromné životy v jeho tmavých zákutiach.

Skrýva v sebe dennodenný boj o život, nepoznané tajomstvá, ale aj nevídaný oddych a krásu vyrážajúcu dych. To všetko budete cítiť na vlastnej koži, keď sa spolu s Mirai ponoríte pod hladinu. Hra je zameraná na skúmanie podmorského sveta a jeho života. Aj keď paleta živočíchov mohla byť rozsiahlejšia, vzhľadom na to, že ide o menší indie titul, dá sa to odpustiť. Levely sú postavené tak, že vy v tele vedkyne a hlavnej postavy dokumentárneho tímu budete skúmať rôzne miesta oceánskeho dna a vysielať live streamy pre fanúšikov. Počas toho komunikujete so svojimi spolupracovníkmi, Andrém a Irinou, ktorí vám počas ponorov budú dávať inštrukcie. Samozrejme, „small talky“ s nimi čo-to o nich aj prezradia a veľmi nenútene sa tak stávate súčasťou nielen ich príbehu. Budete skúmať živočíchy, odoberať vzorky a dozviete sa niečo málo aj o hlavnej protagonistke a jej súkromnom živote. Aj keď príbeh a celkovo hra je zameraná hlavne na veľryby, respektíve konkrétne na Vorvaňa tuponosého alebo Sperm whale, dostanete sa aj k objavovaniu iných druhov. Krátke misie sú rozdelené na rôzne pasáže. Vždy začínate vo svojej ponorke, kde musíte absolvovať povinné telefonáty s vašimi spolupracovníkmi, aby ste sa mohli v príbehu posunúť ďalej a odomkla sa možnosť opätovného potápania. Počas telefonických rozhovorov vám hra ponúkne aj dialógové voľby, čo je príjemné rozptýlenie, ale nezdá sa, že by mali akýkoľvek vplyv. Na ponorke okrem skúmania bežných predmetov, ktoré sa povaľujú v kajute, môžete nazrieť aj do systému, kde sa vám ukladajú všetky dáta z preskúmaných živočíchov. Nechýba ani detailné prehliadanie a približovanie jednotlivých morských príšer. Škoda však, že keď už sa Beyond Blue snaží byť edukatívne zameraná hra, absentujú v nej takmer akékoľvek informácie o jednotlivých rybách. Je super, že nájdete druhové zaradenie a latinský názov, ale akýkoľvek popis chýba, a to je veľká škoda. Čiastočne vám to vynahradia dokumentárne klipy, ktoré majú dĺžku približne dve a pol minúty a dokopy si ich môžete odomknúť 18.

Nakoniec si po dohraní kampane sprístupníte celkom slušný dokumentárny film. Sú to vystrihnuté scény zo seriálovej predlohy. Beyond Blue sa totiž nielen inšpiruje seriálom Blue Planet, ale na tvorbe hry spolupracovali aj jeho tvorcovia. Činnosti pod hladinou sú síce vcelku monotónne, ale ten relax je naozaj neopísateľný. Beyond Blue je trocha iná ako bežné hry, to ste si už asi všimli. Nedočkáte sa tu žiadnej akcie, len si prídete oddýchnuť, vychutnať rozmanitosť oceánskeho dna a možno sa niečo nové dozvedieť. Ani pri skúmaní rôznych druhov žralokov sa nemusíte báť. Aj keď hrateľnosti chýba určitá „akčnosť“, prekvapivo napínavý, hoci kratučký príbeh vám to vynahradí. Celú hru budete mať dohranú približne za dve hodiny. Po dohraní sa vám odomkne ešte možnosť voľného plávania po svete a vy si môžete dokončiť zbierku živočíchov, ktoré vám v inventári chýbajú.

Otvorenosť prostredí je celkom solídna na to, že ide o menší projekt. Samozrejme, na nejaký openworld tu nemôžeme ani pomyslieť. Prostredia sú však vcelku rozmanité a ako som už spomínal, budete si ich môcť vychutnať po svojom, keď dokončíte príbehovú zložku, či už dáte prednosť tomu, len tak plávať a obzerať si okolie alebo budete pokračovať v odhaľovaní fauny. Aj keď vizuál vás zo stoličky nevytrhne, grafika je pekne spracovaná a výkon hry je stabilný. Všetko prislúcha prívetivej cenovke, necelých 17€. Ak sa aj rozhodnete hru ihneď nekúpiť, určite môže byť zaujímavým úlovkom v prípadnom výpredaji, pretože aj keď neponúkne nejaké extrémne množstvo obsahu alebo stovky hodín hrateľnosti, rozhodne by nemala minúť vašu pozornosť, hlavne ak ste fanúšikmi oceánskeho sveta. Počas hrania sa vám tiež odomykajú songy, ktoré vám budú hrať v pozadí počas vášho pobytu na kajute modernej ponorky. Tých je len niekoľko, ale opäť je to pekný detail, ktorý dotvára dobrý dojem. V playliste si potom, samozrejme, môžete vybrať z jednotlivých skladieb, prípadne si konkrétnu aj pustiť. Beyond Blue je hra výlučne pre jedného hráča a žiadne multiplayerové prvky v nej nehľadajte. Nenájdete v nej, pánboh zaplať, ani mikrotransakcie, takže sa nemusíte obávať, že by ste utratili viac ako pri kúpe hry. Pochváliť tiež musím dobrý výber hlasov a kvalitný dabing, ktorý podčiarkuje dobré prevedenie celého titulu. Keby som chcel nasilu kritizovať, určite by sa toho našlo viac, ale vzhľadom k dobre nastavenej cenovke a tomu, že ide o menší projekt, by to nebolo fér.

Naše hodnotenie

Beyond Blue je príjemná oddychová jednohubka, zabalená v peknom grafickom kabáte a k tomu za dobrú cenu. Troška zamrzí menšie množstvo obsahu, hlavne z pohľadu informácií o prostredí a živočíchoch. Naopak poteší dobre napísaným príbehom, ktorý je síce krátky, ale prinúti vás zamyslieť sa. Nie je to hra pre každého, ale ak ste fanúšikmi modrého sveta, rozhodne jej kúpu neoľutujete. Ak nie hneď, určite na ňu nezabudnite o pár mesiacov vo výpredaji.

Klady

 • cena
 • príbeh
 • námet
 • dabing

Zápory

 • takmer žiadne informácie o živočíchoch
 • krátke
 • monotónne činnosti

Informácie o hre

Beyond Blue

Beyond Blue 2020

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Simulácia
 • Výrobca: E-Line Media
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: E-Line Media

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk