RECENZIA: Days Gone - Peklo zamrzlo a na PC sa dostala ďalšia exkluzivita z PlayStation

RECENZIA: Days Gone - Peklo zamrzlo a na PC sa dostala ďalšia exkluzivita z PlayStation

 

Je len niekoľko herných zasadení, o ktorých sa už dlhšie hovorí ako o vyčerpaných, neoriginálnych a nemajúcich čo nové ponúknuť. Pamätám si časy, keď rebríčku viedla druhá svetová vojna a hry s touto tematikou vychádzali na mesačnej báze. Dnes sa tak často spomínajú zombie hry, ktorých je žáner survival alebo kooperačných strieľačiek plný. Ako milovník hororov a práve zombie podžánru rád oponujem. A práve Days Gone je jeden z dokonalých argumentov, že nie, táto téma má stále čo povedať a dá sa na nej vystavať pohlcujúci príbeh s výborne napísanými postavami. Plusom je výborné audiovizuálne spracovanie a chytľavé herné mechaniky.

Pohlcujúci príbeh, množstvo herných mechaník a zombíci. Čo viac si môže fanúšik žánru priať?

Aj keď čisto konzolovým hrám nevenujem až takú veľkú pozornosť, pamätám si jeden z prvých trailerov na Days Gone. Hneď som si hovoril, že toto je niečo, čo by sa na PC naozaj hodilo. Viete si tým pádom predstaviť moje prekvapenie a nadšenie minulý mesiac, keď bol ohlásený dátum vydania na PC. PS4 verzia u nás dostala vysoké hodnotenie, ale poďme sa pozrieť na jej port, či si aj pcčkári prídu na svoje.

Úvodné hodiny hry, v ktorých sa zoznamujete s postavami a jednotlivými hernými mechanikami, sa síce značne ťahajú, no postupne sa vám otvorí svet Oregonu, ako ste ho ešte nevideli. Dva roky po globálnej pandémii sa motorkári Deacon St. John a William Gray prezývaný Boozer túlajú zdevastovanou krajinou a robia špinavú robotu pre zvyšky civilizácie v posledných prežívajúcich táboroch. Deacon stále myslí na svoju manželku Sarah, ktorú s vidinou zaistenia jej bezpečia poslal helikoptérou spolu s núdzovými jednotkami preč. Žiaľ, miesto nebolo pre všetkých a Deacon sa rozhodol zostať so zraneným Boozerom. Sľub, že Sarah nájde, keď sa dostanú preč z centra nákazy, nesplnil.

Viem si predstaviť, že postava Deacona nemusí sadnúť každému. Predsa len, nie je to ten pravý hrdina. Nejde s nadšením za každou príležitosťou niekomu pomôcť a necíti sa byť žiadnym vyvoleným. Čo však neznamená, že nemá silný cit pre spravodlivosť. Veľa frfle, rozpráva sa sám so sebou, neustále nadáva a veľmi rád robí sarkastické grimasy. O to viac mi však prirástol k srdcu, pretože mi príde uveriteľný a koniec koncov, nemyslím si, že keby som sa ja ocitol v tomto svete, bol by som iný.

Príbeh, jeho rozvetvenie a obsah jednotlivých úloh a misií ma okamžite pohltil. Bol som zvedavý kam sa dej posunie ďalej. No Days Gone nie je typická hra s otvoreným svetom, na ktoré sme dnes zvyknutí. Jej tempo je výrazne pomalšie a nebudete sa hnať za misiami hore dole. Všetko má svoj vývoj a pomedzi hlavné príbehové úlohy si užijete aj plno odbočiek vo forme kontraktov a bočných úloh v jednotlivých táboroch. Dokonca aj flashbacky, ktoré mi väčšinou nesadnú, sú v Days Gone nielen príjemné, ale aj ukazujú výbornú chémiu medzi postavami.

Keďže je Deacon motorkár, práve toto vozidlo bude vašim najčastejším partnerom na cestách. Originálnym prvkom je, že motorka sa môže nielen poškodiť, ale aj dôjsť na dno palivovej nádrže. Následne vám nezostane nič iné, než motorku tlačiť a dúfať, že nájdete opustenú čerpaciu stanicu alebo aspoň plný kanister pri vrakoch áut. Viac pravdepodobný je však stret so zombíkmi, ktorí sú vo svete Days Gone známi ako hmyzáci (freakers). Na tieto príležitosti vám poslúži bohatý arzenál strelných zbraní, ako aj rôzne nástroje pre bližší kontakt. Vybavenie na blízko, aj rôzne bomby či liečivá môžete a budete musieť vyrábať za pomoci craftovania. Na to vám poslúži slušný rozsah rôznych komponentov a ingrediencií roztrúsených po hernom Oregone.

Skoro pri všetkých herných mechanikách je prítomný progres, ktorým máte možnosť niečo vylepšiť. Zvyšovaním dôvery v táboroch dostanete prístup k lepším komponentom do vašej motorky a atraktívnejším zbraniam. Všetko však má svoju cenu a v prípade post apokalyptického sveta Days Gone sú to kredity. Tie získate za splnené úlohy a kontrakty. Nechýbajú aj tradičné skúsenostné body, ktorými môžete odomykať schopnosti v troch kategóriách. Súboj na blízko, súboj na diaľku a prežitie. Niektoré schopnosti zásadne uľahčia vaše prežitie a postupné zlepšovanie Deacona je citeľné, čo pri dlhej hre, akou Days Gone je, považujem za veľmi dôležité. Odmena vás neminie aj za preskúmavanie okolia. V opustených NERO táboroch máte možnosť vylepšiť svoje zdravie, výdrž alebo sústredenie. Za vyčistenie táborov banditov alebo šialených ripperov zase nové recepty do užitočného craftovania.

Na port z konzoly mimoriadne dobre odvedená práca

Po technickom stave PC verzie Horizon Zero Dawn, som mal oprávnené pochybnosti a po prvom spustení Days Gone som sa hneď vrhol na nastavenia. Čakalo ma veľmi milé prekvapenie, pretože možnosti v sekcii grafika sú bohaté. Nechýba aj zmena zorného poľa a ako čerešnička na záver je aj zobrazený odhadovaný počet snímok za sekundu so zvolenými nastaveniami. Moja mašina už má svoje najlepšie roky za sebou, a aj keď dnes má GTX 1070 väčšiu hodnotu, než keď som ju pred piatimi rokmi kúpil, bol som prekvapený, že Days Gone zvládla na najvyšších detailoch v 1440p úplne bez problémov. Popri hraní som nezaznamenal žiadne trhanie alebo výrazné prepady fps, ktoré sa držali medzi 50 a 60. Čo ma však neobišlo sú pády hry. Viacero ich bolo spojených s kombináciou kláves alt+tab, čo hra naozaj nemá na mojej zostave rada. Párkrát k tomu však došlo počas priebehu misie, ak som vystrelil, alebo len niekam cestoval. Spomenúť musím aj grafické bugy, pri ktorých sa nenačítali napríklad textúry vrakov áut na cestách alebo celé stany v tábore. Reštart hry našťastie pomohol.

Days Gone beží na populárnom Unreal Engine 4 a veru je sa na čo pozerať. Aj keď textúry postáv mimo hlavného osadenstva nie sú nič extra, efekty sú úplný opak. Hmla, dážď alebo sneženie vyzerajú úchvatne a scenérie obsahujú veľké množstvo detailov až do najmenších drobností. Či už je to kývanie stromov pri silnom vetre alebo špina na motorke a Deaconovi, do takto atmosférického herného sveta som sa už dlho neponoril. Vynikajúco vyzerá aj striedanie dňa a noci. Oblaky pôsobia realisticky a nočná obloha je plná hviezd. Hra vie vyčarovať niektoré dych berúce scenérie.

Atmosfére pomáha aj mimoriadne dobre spracované audio. Výstrely, najmä brokovníc, majú poriadny úder a pokiaľ ste v otvorenom priestranstve, nechýba ozvena, lákajúca ďalších nakazených. Voči dabingu nemám absolútne žiadne výčitky. Každá z hlavných postáv podáva výborný výkon a mojimi pochvalami Deacona vás viac nebudem nudiť. Soundtrack je viac ambientný, než plný zvučných melódií s výnimkou cutscén, no ku hre sa hodí. Nechýba aj čeština, ktorá je pri Sony tituloch relatívne častá. Jedna z vecí, ktorú by som rád videl pri pc hrách častejšie, aj keď preferujem angličtinu, pretože hry sa vďaka nej dostanú ku väčšiemu publiku.

Naše hodnotenie

Days Gone sadol presne do môjho vkusu. Priznám sa, že už dlhšie sa mi nestalo, aby som sa jednej hre venoval súvisle tak dlho a s takým nadšením. Verím, že ak hre odpustíte bugy a pomalšie tempo, vytvoríte si k nej rovnaký vzťah. PC verzia je navyše výborným portom bez žiadnych zásadných problémov, a čo je najdôležitejšie, so skvelou optimalizáciou. Na záver sa pridávam k zástupu tých, ktorí považujú Days Gone za podhodnotený titul a je naozaj škoda, že sa nedočkáme pokračovania.

Klady

 • vynikajúco napísané postavy
 • skvelá atmosféra
 • výborné audiovizuálne spracovanie
 • chytľavá a zábavná hrateľnosť

Zápory

 • pomalý rozbeh a celkovo pomalé herné tempo
 • sidequestom by prospela väčšia diverzita
 • bugy

Informácie o hre

Days Gone

Days Gone 2021

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Akčná adventúra, Survival horror
 • Vývojár: Bend Studio
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk