Michael Jackson: The Experience HD - Recenzia

 

Šialenstvo okolo smrti Michaela Jacksona sa dostalo aj na displeje našich herných konzol. Úmyselne sme nepoužili výraz „televízory“, nakoľko hra Michael Jackson: The Experience sa objavila aj na prenosných herných platformách.

Hneď na prvý pohľad je zrejmé, že verzia pre prenosné herné konzoly bude odlišná od toho, čo si mohli zahrať majitelia Xboxu alebo PS3ky. Skákanie pred Kinectom resp. PS Move nahradila v prípade prenosnej HD verzie značná záťaž na prsty. Zatiaľ čo v prípade veľkých konzol predstavoval tanenčno-pohybovú hru, ktorá dokázala rozhýbať celé telo, rytmické hry na malom displeji fungujú podľa iných zákonitostí.allery2}

Hoci sa Michael Jackson: The Experience HD objavil na Vite, nejde o nový titul. Svoju premiéru si hra odbila na Nintendu 3DS ako aj na iPade. Najmä v prípade druhého menovaného zariadenia ide o pomerne slušne vyzerajúcu hru s chytľavým konceptom. Vita verzia je veľmi podobná tomu, čo si mohli vyskúšať vlastníci iPadu, akurát z hľadiska obsahu a platobného modelu sa situácia mierne odlišuje. iPad ponúka mnohé pesničky vo forme DLC obsahu, Vita je v základnej podobe vybavená pätnástimi hitmi od kráľa popu. Je možné, že ďalšie songy pribudnú vo forme plateného DLC.

Pozrime sa na samotnú hrateľnosť, ktorá je v princípe veľmi jednoduchá. Michael Jackson: The Experience HD ponúka z hľadiska mobilných rytmických hier nový prístup, súvisiaci s popularitou dotykového displeja. Zabudnite na rytmické ťukanie rôznych kombinácii tlačidiel, v prípade Jacksona si vystačíte s prstom, ktorý bude kopírovať jednoduché tvary. V niektorých prípadoch budete potrebovať prsty dva, hra podporuje multidotykové využitie displeja – to však až na vyššom stupni náročnosti.

Michael Jackson: The Experience HD odporúčame vyskúšať na najľahšej náročnosti. Hoci je hrateľnosť založená na jednoduchých princípoch, postupný tréning je lepší, ako záplava množstva pohybov, ktoré sa objavia pri najťažšom nastavení. Samotná hra však predstavuje rozumne zvolený pomer medzi výzvou a pocitom nesplniteľnosti. Jednotlivé pohyby sa v rámci konkrétnej pesničky často opakujú a po pár opakovaniach je možné si postupnosť pohybov zapamätať. Práve tento pocit, že sa zlepšujete po každom dokončení pesničky, je hlavnou hnacou silou a motivačným faktorom. Hra sa snaží hráča motivovať aj skúsenostnými bodmi, ktoré postupne postavu Michaela Jacksona „levelujú“ a zároveň odomykajú nový obsah.

Okrem toho, že budete väčšinu herného času robiť s prstom po displeji rôzne čiarky, ponúka hra aj špeciálny mód, v rámci ktorého je celá choreografia tanca prezentovaná bez potreby interakcie s hráčom. Každá z pesničiek ponúka vlastnú grafiku, animácie a štýl. Nejde teda o podobný prístup, ako má Guitar Hero, kde sa menia prakticky iba noty. V Michael Jackson: The Experience HD je ku každej pesničke vytvorená exkluzívna scéna, ktorá bola navrhnutá podľa pôvodných videoklipov. Tieto detaily predstavujú ďalšie bonusové body pre milovníkov Jacksona.

Hoci je hrateľnosť pomerne zábavná a milovníci rytmických hier budú spokojní, naše výčitky smerujú k počte pesničiek. 15 je pomerne malé číslo, a hoci každý song môžete hrať pri troch rôznych nastaveniach náročnosti, herného obsahu by sme očakávali viac. Situáciu úplne nezachraňujú ani špeciálne výzvy, ktoré sú dostupné pre každú pesničku. Tieto výzvy majú motivovať k opätovnému hraniu, nakoľko ich splnením si hráč odomyká ďalší bonusový obsah, ako sú špeciálne odevy alebo typické Jacksonove rukavičky. Medzi úlohy, ktoré budete musieť v rámci výziev plniť, patrí napríklad zatancovanie určitého počtu pohybov bez chyby, odhalenie špeciálnych pohybov a iné.

Michael Jackson: The Experience HD využíva najmä dotykový displej Vity. Hra čiastočne využíva aj zadnú dotykovú plochu, pomocou ktorej je možné hernú postavičku ovládať počas tzv. freestyle časti tanca. Pokiaľ ste hrali Dance Central, viete o čo ide – hra počas krátkeho úseku nezadáva tanečné pohyby a tancovanie je len na fantázii hráča.

Hoci sme si pôvodne nevedeli predstaviť, ako by mohla tanečná hra fungovať na prenosnej konzole, jednoduchá a chytľavá hrateľnosť nás v kombinácii s vydareným (avšak chudobným) soundtrackom na nejakú dobu zabavila. Životnosť titulu Michael Jackson: The Experience HD je bohužiaľ daná iba prístupom hráča – niekoho môže dlhodobo baviť opakovať dokola 15 pesničiek a snažiť sa nahrať čo najlepšie skóre, iný hráč môže hru po pár minútach vypnúť. V prípade Michael Jackson: The Experience HD je však jedna vec istá – pokiaľ vás nebavia rytmické hry a/alebo nie ste fanúšikom Michaela Jacksona, potom táto hra nie je určená pre vás.

soundtrack
jednoduchosť
chytľavosť

skôr či neskôr stereotyp
iba pre fanúšikov rytmických hier
60%
ŽÁNER hudobná
VÝROBCA Ubisoft
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Ubisoft / Playman
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk