KiteFight / Dare to Fly - Recenzia

 

V obchode PlayStation Store nájdete množstvo kvalitných sťahovateľných titulov, ktoré sa svojou kvalitou a používateľským zážitkom môžu často rovnať aj „plnohodnotným“ AAA hrám. Dnes si predstavíme dve PSN hry, ktoré sú výnimkou, potvrdzujúcou pravidlo.

 

Kite Fight

Začnime hrou Kite Fight. Jej názov môžeme preložiť ako „Boj šarkanov“. A presne to ponúka. Titul je optimalizovaný pre pohybové ovládanie, bez Move ovládača si ju nezahráte. Po spustení nasleduje tutoriál, ktorý by sme mohli zaradiť medzi najviac frustrujúce herné výcviky v histórii videohier. Zatiaľ čo základné úkony zvládnete bez problémov – šarkana ovládate pohybom ruky, rovnako ako v skutočnosti – problémom sú pokročilé prvky. Šarkana si v Kite Fight nebudete iba voľne púšťať, podstatou hry je boj s ostatnými šarkanmi. A práve tu spočíva jadro frustrácie. Herné mechanizmy, jednoducho povedané, nefungujú. Hráč má k dispozícii niekoľko spôsobov, ako cudzieho šarkana „odrezať“, počas hrania sa však pripravte na veľkú mieru chaosu. A to nehovoríme o takzvanom „špeciálnom pohybe“, ktorým zasadíte nepriateľovi smrteľný úder rýchlo a jednoducho. Teda, jednoducho asi nie. Tento pohyb sme sa snažili vykonať počas výcviku na statickom šarkanovi. Úspech sa dostavil po desiatich minútach frustrácie, jeho zopakovanie však nebolo o nič ľahšie a stále sa držalo v rovine frustrácie. Ešte raz pripomeňme, že opisujeme naše trápenie počas tutoriálu. K samotnému hraniu sa nemá zmysel ani vyjadrovať, boj s inými šarkanmi je chaotický a hráčova úloha spočíva v pohybovaní a trasení ruky s Move ovládačom. Možno to znie zábavne, ale nie je.

Po úspešnom dokončení tutoriálu sa odomkne kampaň pre jedného hráča, ktorá pozostáva z dvadsiatich levelov. Jednotlivé úrovne sa líšia, čo sa hernej náplne týka. V tomto smere musíme Kite Flight pochváliť, okrem frustrujúceho boja s ostatnými šarkanmi vás čaká nezáživné prelietanie cez kruhy alebo vyhýbanie sa helikoptéram. Problémom je, že bez ohľadu na náplň misií, samotná hrateľnosť je prinajhoršom frustrujúca a nezáživná (súboje s inými šarkanmi) a prinajlepšom priemerná. Trochu zábavy môže priniesť multiplayer – môžete hrať iba lokálne na jednej konzole. V takomto prípade však potrebujete Move ovládač pre každého hráča, čo môže byť mierne problematické.

Aby sme to zhrnuli. Kite Fight je priemerná hra s priemernou audiovizuálnou prezentáciou a priemernou až frustrujúcou hrateľnosťou. Ak sú pohybové hry vašou úchylkou, potom virtuálnych šarkanov vyskúšajte. V opačnom prípade si lepšie pozrite ponuku PlayStation Storu – nájdete tu množstvo kvalitnejších titulov a možno aj nejaké pohybové hry.

Hodnotenie: 40%
Plusy: šarkan, cena, zaujímavý koncept
Mínusy: koncept nefunguje, nezáživnosť, frustrácia

Dare to Fly

Druhá hra od toho istého vývojárskeho štúdia a druhé dobrodružstvo v oblakoch. Tento titul však ponúka o niečo lepšiu hrateľnosť, aj keď opäť to nie je výhra. V prvom rade, ovládanie v tomto prípade funguje bez problémov. Dare to Fly sa vás síce pri prvom spustení spýta, či máte dva Move ovládače, avšak ak odmietnete pohybové ovládanie, vystačíte si s klasickým gamepadom. Ten pre potreby hry bohato postačuje. Pohybový senzor v Dual Shocku využijete pri „odlete“, ale aj v ostatných častiach hry

Dare to Fly vás posadí do role lietajúceho káčera, ktorý musí prelietať cez kruhy (podobnosť s Kite Fight čisto náhodná) a pristáť na určenej lokalite. Okrem tutoriálu – tentokrát bez frustrácie – vás čaká viac ako dvadsať úrovní. Herná náplň je stereotypná, káčer dokáže plachtiť a v prípade potreby zatrepete krídlami alebo zmeníte kurz. A tak stále dookola, s menšími zmenami a oživeniami v rámci prirodzeného postupu hrou.

Na rozdiel od Kite Fight, v prípade Dare to Fly nemáme čo kritizovať. Herný dizajn je veľmi základný, avšak funkčný. Hráča výrazne nefrustruje, ale ani ho neohúri. Na druhej strane, chválime snahu autorov, ktorí do hry zabudovali viacero prostredí a jednoduché power-upy, ktoré hráčovi pomáhajú. Lietanie je na prvý pohľad jednoduché, hráč však musí kontrolovať a dopĺňať výdrž káčera, čo celú hru čiastočne skomplikuje. Použitie rogala (k dispozícii je aj dáždnik pri pristávaní) treba preto správne naplánovať – hra vyžaduje aspoň základy myslenia.

Mladších hráčov možno zabaví, starší používatelia sú zvyknutí na vyššie štandardy. Dare to Fly nám určitým spôsobom pripomína staré hry, začiatky herného priemyslu. Tie ponúkali podobne základnú hrateľnosť. Dare to Fly vám tento obsah ponúkne v aktuálnom grafickom kabáte. A tým to končí. Žiaden príbeh, žiaden hlbší zmysel, iba jednoduché lietanie cez kruhy a trepanie krídlami. Pozitívom je cena.

Hodnotenie: 55%
Plusy: bez frustrácie, káčer je fešák, cena
Mínusy: primitívna hrateľnosť, stereotyp, rýchly nástup nudy

Informácie o hrÁCH

Game Cover
KiteFight / Dare to Fly
Platforma: PS3
Žáner: virtuálny šarkan/arkáda
Výrobca: GameshastraInc
Distribútor v SR: SCEE
Hry na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujali vás tieto hry? Kúpte si ich na PSN

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk