NBA 2K14 - Recenzia

 

Basketbal je nuda. A ten virtuálny je nuda dvojaká. Viem, že s týmto tvrdením nebudú súhlasiť viacerí čitatelia. Vedzte však, že táto recenzia sa nesie v prekvapujúco kladnom štýle a aj taký basketbalový „hejter“ ako je recenzent, zmenil vďaka NBA 2K14 svoj názor na tento šport.

Pritom recenzent má športové hry veľmi rád. Na sériách NHL a FIFA vyrastal a časom rozšíril svoje portfólio aj o Pro Evolution Soccer. Nevyhýbal sa ani basketbalu, avšak staré NBA hry, ešte z doby pred aktuálnym miléniom, boli nezáživné. Ocenili ich fanúšikovia basketbalu, avšak pre ostatných boli... nedokonalé. Nedokázali poskytnúť realistický zážitok a hráčovou jedinou úlohou bol ťah na kôš súpera a jednoduchá obrana svojho územia. Áno. O to v basketbale ide, avšak ako som po zoznámení sa s NBA 2K14 zistil, basketbal je šport, ktorého krása spočíva v detailoch. A tieto detaily nedokázali staré basketbalové hry ponúknuť.

Situácia sa zlepšila s nástupom predchádzajúcej generácie konzol a milovníci basketbalu budú určite vo vytržení, kedy otestujú prvú „next-gen“ verziu. Nejde iba o grafiku, ktorú v prípade NBA 2K14 považujem za to najrealistickejšie, čo športové hry dnes ponúkajú. Grafika je jedným slovom úžasná a v niektorých zostrihoch sa prichytíte pri tom, ako rozmýšľate, či sledujete záznam z televíznych kamier alebo grafiku hry. Samozrejme, výhodou basketbalu je, že ihrisko je menšie, kamera je k hráčom bližšie a aj počas hry si všimnete množstvo detailov, ktoré napríklad pri hraní FIFY prehliadnete – pretože kamera je inak postavená a je ďalej od hráčov. NBA 2K14 však túto situáciu výborne využíva a dokáže z nej maximálne profitovať. Animácie hráčov, rôzne pohyby, náznaky, DETAILY, o ktorých som písal vyššie. Odlesky od palubovky. To všetko krásne počas hrania vidíte. Už chýbajú iba kvapky potu fŕkajúce zo spotených hráčov na všetky strany.

Tieto vizuálne detaily, ktoré si všímate pri hraní, výborne ovplyvňujú celkovú atmosféru, ale aj hrateľnosť. NBA 2K14 ponúka množstvo drobných pohybov, ktoré vykonáte jemným drgnutím do pravej analógovej páčky. Otočky, náznaky nahrávky, bránenie lopty, driblovanie medzi nohami. To všetko môžete robiť ako absolútny profesionáli. Nováčikov toľko možností určite na začiatok vyľaká, avšak hra má pomerne dobre spracovaný tutoriál, ktorý každému odporúčam. Ak budete hrávať pravidelne a tutoriál si viackrát prebehnete, stane sa z vás výborný virtuálny basketbalista.

Pri hraní NBA 2K14 som taktiež zistil, že basketbal nie je iba o bezhlavom útočení. Fanúšikovia športu pretáčajú očami, avšak pre hru je to pocta, že vysvetlí krásu športu aj absolútnemu (basketbalovému) ateistovi. Bránenie je veľmi náročné a počas hrania budete neustále sledovať pohyb súpera aj vašich spoluhráčov – či už pri útočení alebo pri bránení. V tomto smere je NBA 2K14 výborná hra, pretože máte pocit, že hráte naozajstný basketbal a nielen naháňačku na dva koše. Táto posledná veta je zameraná na hráčov, ktorí NBA 2K nikdy nehrali – séria ponúkala výborný realizmus počas posledných ročníkov aj na PS3ke.

Úspešný basketbalista musí byť agilný a musí sa vedieť výborne pohybovať, takticky rozohrávať a skórovať body. Agilitu vám ponúkne hra samotná, nakoľko budete hrať (aj) za superhviezdy basketbalu. Zvyšok je vo vašej kontrole a vedzte, že nejde o takú jednoduchú úlohu. Dokonca ani skórovanie košov nie je takou samozrejmosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Hod aktivujete pomocou pravého analógu, avšak musíte si ho správne načasovať. Inak máte smolu a budete vášmu tímu na obtiaž. Ak zahodíte šancu, dávate tým šancu súperovi a basketbal trestá neúspech výraznejšie ako niektoré iné športy.

NBA 2K14 ponúka trojicu základných režimov. V MyTEAM budete zbierať kartičky basketbalistov a tvoriť si vlastný tím. Tento režim funguje totožne ako Ultimate Team v prípade sérií NHL a FIFA. MyGM je čiastočne manažérsky režim, kde sa staráte o celkové fungovanie tímu. Opäť sa ponúka prirovnanie k podobným režimom z hokejovej a futbalovej série od EA. V neposlednom rade je k dispozícii aj MyCAREER režim, čo je v podstate Be A Pro. NBA 2K14 však na rozdiel od futbalového Be A Pro ponúka detailnejší pohľad do súkromia a života hráča. Vášho profesionála budete ovládať aj mimo palubovky, napríklad počas návštevy generálneho manažéra mužstva alebo pri komunikácii s médiami. Pokecať môžete aj so spoluhráčmi a ak sa vám nebude dariť premieňať trestné hody, možno vás niektorý z nich zavolá na pozápasový tréning. Práve tieto detaily sú výborným spestrením, ktoré FIFE chýba. Na druhej strane, aj v MyCAREER pocítite integráciu mikrotransakcií. Hráča vylepšujete za virtuálnu menu, ktorú získavate za plnenie úloh a za zápasy, prípadne si ju môžete kupovať za reálne peniaze, čo je trochu škoda. Ďalším nedostatkom je nutnosť internetového pripojenia.

NBA 2K14 je výborný basketbal. Je to najlepšia basketbalová hra, ktorú som kedy hral – a viem, že to nemusí vyznievať objektívne, nakoľko som ich veľa nehral. Ak máte novú PS4 a chcete nejakú športovú hru, NBA 2K14 určite vyskúšajte. Majiteľom PS3 verzie je ťažko radiť, či kupovať PS4 verziu už teraz alebo počkať na NBA 2K15. Rozdiel medzi PS3 a PS4 hrou je viditeľný a pocítite ho aj pri hraní – nejde však o dve rozdielne hry.

Informácie o hre

Game Cover
NBA 2K14
Platforma: PS4
Žáner: Šport
Výrobca: Visual Concepts
Distribútor v GB: 2K
Distribútor v SR: Cenega
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Naše hodnotenie

85%
 
"Najlepší basketbal na trhu"
  Klady
  • realizmus
  • grafika, animácie
  • hrateľnosť, detaily
  • soundtrack
  Zápory
  • nutnosť internetového pripojenia
  • mikrotransakcie
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk