Nier: Automata - Recenzia

Nier: Automata - Recenzia

V dnešnej dobe sa nestáva až tak často, aby sa vývojári a herné štúdiá púšťali do nových a odvážnych výziev. O to viac si preto treba takéto herné počiny ceniť. A ceniť si treba i tie, ktoré sa po rokoch vracajú, aby oživili svoju slávu. Nier k tejto kategórii jednoznačne patrí a nejde len o slabý pokus vytvoriť umelé pokračovanie.

Nier: Automata je pokračovaním pôvodnej hry, ktorá síce v kritikách obstála rozporuplne, no nedá sa jej uprieť unikátny štýl, mechanizmy a nápady, ktoré priniesla. Aj vďaka tomu ostal Nier v srdciach mnohých hardcore fanúšikov navždy zakorenený a tí snívali o pokračovaní. A tento rok sa majú veru dôvod tešiť!

Nemyslite si, prosím, že ide len o ďalšiu Hack&Slash hru, zaodetú v zaujímavom kabáte. Do Nier: Automata budete musieť investovať čas a trpezlivosť. Režisér hry je totiž známy svojimi pokusmi a Nier je jednoznačne jedným z nich.

Nier Automata sa odohráva viac ako milénium po pôvodnej hre a nadväzuje na príbeh v čase, keď je Zem pod úplnou kontrolou mimozemskej rasy, ktorá ju pomocou svojich robotov napadla a je tak už stáročia pod jmimozenskou ktrolou. Ľudstvo bolo nútené premiestniť sa na Mesiac a odvtedy vedie partizánsku vojnu. Ironicky k tomu používajú svojich vlastných robotov – androidov s vlastnou umelou inteligenciou, a tak podnikajú výpady a misie na Zem.

Tu sa k slovu dostáva vaša hlavná postava, android 2B, ktorý bol na Zem vyslaný podporiť odboj. Bohužiaľ, viac sa o vašej ceste nedá povedať bez toho, aby som vám nevyspoiloval časti hry, a tak nechám zvyšok na vás. Poviem vám však jedno, keď uvidíte záverečné titulky, verte, že hra, cesta a príbeh sa neskončili, no všetko sa práve začína!

Pamätáte si, ako som vyššie spomínal odvážne nápady a unikátne mechanizmy? Ak chcete Nier prejsť a zistiť pozadie, osudy postáv a celý príbeh, hru budete musieť prejsť presne trikrát! No určite sa nebudete nudiť. Ak od hry očakávate zážitok počas prvého hrania, dočkáte sa maximálne priemerného zážitku, ktorý vám za peniaze a čas veľmi stáť nebude. Investujte svoj čas do ďalšej a ďalšej hry a pri každom novom hraní sa dočkáte lepšej hry, ktorá vás priková ku kreslu a budete chcieť viac.

Platinum Games, vývojári hry, sú však známi iným ako unikátnymi mechanizmami a nápadmi. Tým sú skvelé Hack&Slash hry. Pri hraní sa však nedočkáte dokonalosti ako Devil May Cry alebo Bayonetta, no Nier určite neťahá za kratší koniec. Klasický H&S dopĺňa RPG prvkami, a tak máte na výber z niekoľkých druhov zbraní. Dlhé, krátke meče, všemožné vylepšenia vašich bojových schopností či umenia so zbraňami. Pomocníkom v boji na väčšiu vzdialenosť bude osobný dron, ktorý okrem toho ponúkne aj útočné alebo obranné špeciality – použiteľné raz za určitý čas. Možností a kombinácií je veľa, stačí si nájsť tú pravú. Variabilita zbraní a v kustomizácii nie sú jediné, čo sa počas hry bude meniť. Jeden z najznámejších mechanizmov pôvodnej hry sa vrátil aj do pokračovania a aj tentoraz sa hrateľnosť bude miestami meniť z modernej hack and slash na 2D platformovku a niekedy aj s kombináciami čiernobielej obrazovky či nejakej tej hádanky.

Okrem 2B budete hrať aj za iné postavy. Aby ste sa v systéme výbavy, skillov a vylepšení nestratili, hra ponúka systém „loadoutov“, ktorý viete meniť kompletne vopred uloženými nastaveniami postavy jedným klikom.

Ak ste si doposiaľ mysleli, že ide len o klasickú bojovú tunelovú hru, ste mierne na omyle. Hra je síce stále pomerne priamočiara, no ponúka aj iné možnosti. Počas hrania viete navštevovať lokality zvané Hubs, kde okrem obchodníkov, iných postáv a noviniek viete naberať aj bočné questy. Tie síce často spočívajú len na primitívnom nosení vecí alebo zabití určitých nepriateľov, no ponúkajú zopár nových častí príbehov a dialógov.

Ako je na tom hra po technickej stránke? Nie najlepšie, no nie je to ani žiadna katastrofa. Vzhľadom na to, že hra nemá nijak extra náročnú grafiku a spracovanie, je dosť ironické, že jej plynulosť pomerne často padá na nepríjemnú úroveň, čo je pri H&S hrách naozaj nevhodné. Odhliadnuc od toho a od zopár glitchov a veľmi zriedkavého crashu to je inak pomerne v poriadku a väčšina vecí bude pravdepodobne opravená pomocou patchov.

Naše hodnotenie

Nier: Automata je určite veľmi zaujímavá hra. Obľúbia si ju hlavne hráči, ktorých lákajú nové a zvláštne spracované svety od japonských režisérov. Spoľahnite sa na to, že ak chcete plný zážitok, hru musíte prejsť trikrát, no každé znovuhranie bude vždy o inej zábave. Na svoje si prídu i fanúšikovania rýchlych Hack&Slash hier a aj keď sa to neťahá na skvelé bojové systémy iných legiend, určite sa zabavíte. Odhliadnuc od miernych FPS problémov je Nier určite jedným zo svetlých herných momentov tohto roka, prinášajúci na scénu niečo úplne iné a svojské, čo stojí za vašu pozornosť.

Klady

  • inovatívne nápady
  • RPG prvky
  • príbeh a spracovanie

Zápory

  • FPS problémy
  • soundtrack

Informácie o hre

Nier: Automata

Nier: Automata 2017

Art štýlová Hack&Slash akcia s RPG prvkami sa po rokoch vracia, aby hráčom ukázala, že aj v tomto žánri je stále čo inovovať. Unikátne herné mechanizmy, štýl a atmosféra sveta, kde ľudia museli ujsť pred inváziou na Mesiac, vás o tom presvedčia.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Hack&Slash adventúra
  • Výrobca: PlatinumGames Inc.
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk