Tennis World Tour - Recenzia

Tennis World Tour - Recenzia

 

Množstvo športových nadšencov sa každoročne teší na nové vydania svojich obľúbených sérií v podaní NHL, FIFA, NBA či NFL. Priaznivci bieleho športu to ale majú o čosi ťažšie. Od poslednej poriadnej tenisovej simulácie ubehlo už sedem rokov a doby hier ako Virtua Tennis či Top Spin už sú, zdá sa, preč. Podarí sa novinke Tennis World Tour kvalitatívne nadviazať?

Najnovšia tenisová simulácia od štúdia Breakpoint sľubovala, že pôjde v šľapajach Top Spin 4, podľa mnohých najlepšej tenisovej hry všetkých čias. Žiaľ, už na začiatku vám musíme prezradiť, že nič také sa nekoná. Tennis World Tour je totiž ako návšteva poriadne chválenej reštaurácie, v ktorej čašník servíruje jedlo ako nedokončený polotovar, len aby to stihol v čase, keď je v zariadení najviac ľudí. Hra vyšla v nehotovom stave a aj jej vydanie sprevádza vlna kontroverzií.

Marketingovo sa napríklad pýšila tým, že bude obsahovať online hru pre viacerých hráčov, tá však nie je k dispozícii ani viac než mesiac po vydaní. Vývojári sa v rozhovore pre francúzsky časopis Le Monde vyjadrili, že niekoľko týždňov pred vydaním bol titul dokončený iba na 20%, ale museli ho vydať pred blížiacim sa turnajom Roland Garros. Hoci toto vyjadrenie neskôr korigovali, obočie už zostalo pozdvihnuté.

Chudobná je už samotná ponuka herných módov. Okrem exhibície si môžete iba potrénovať a vyskúšať kariéru. Ani tá bohatstvom obsahu nevyniká. Každý mesiac totiž môžete uskutočniť iba jednu z ponúknutých akcií, medzi ktoré patrí exhibičný zápas, turnaj, špecializácia na niektorú z herných činností, vyjednávanie sponzorovania či oddych. Nie všetky turnaje sú, samozrejme, odomknuté hneď na začiatku – veľké grandslamové podujatia si napríklad môžete zahrať až po tom, čo sa dostanete medzi 32 najlepších hráčov.

Znie to síce sľubne, po chvíli si však uvedomíte, že rutina nastupuje veľmi rýchlo a hra vás nemá čím prekvapiť. Vylepšovanie vášho hráča navyše prebieha po získaní istého počtu skúsenostných bodov, nie prostredníctvom tréningu. Maximálnu úroveň 30 môžete dosiahnuť už v treťom/štvrtom roku vašej kariéry a ani vylepšovanie úrovne vašich trénerov, ktorí vám poskytnú jedinečné bonusy či vyberanie si z niekoľkých kariet poskytujúcich ďalšie špecifické výhody hodiace sa do špecifických situácií tomu veľmi nepomôžu.

Nasleduje totiž samotný tenis. Základ pritom nie je úplne zlý. Prvých pár zápasov, kým si človek osvojí ovládanie, je dokonca zaujímavých. Tennis World Tour však rýchlo skĺzne do stereotypu, keď si nájdete úspešnú taktiku, s pomocou ktorej budete súperov na nižších úrovniach porážať s prstom v nose. Tu zároveň prichádza najväčší problém, ktorý hru ťahá takmer k úplnému dnu. Ovládaniu chýba podobná intuitívnosť, akou disponoval napríklad Top Spin. Autori sa síce usilujú „za jazdy“ tweakovať jednotlivé typy úderov, je však už neskoro. Ovládanie je taktiež veľmi nepresné, neresponzívne a aj s maximálne vylepšeným tenistom hra často nerobí to, čo chcete.

Ako príklad môžeme uviesť bežnú situáciu. Úspešne preháňate súpera po jeho základnej čiare, pričom jeho posledný úder smeruje priamo do stredu kurtu. Vy ste nastavený, máte čas na nasmerovanie úderu aj na poriadnu silu. Namierite do pravého rohu kurtu, hra ukazuje ideálnu silu a načasovanie... a vy to trafíte do stredu, aby ste následne celú hru stratili. Prečo? Netušíme. Počas hrania v neskorších fázach kariéry má navyše človek pocit, že proti nemu nastupuje Rafael Nadal v rôznorodom prezlečení. Súperi vybehajú takmer všetko a ich loptičky smerujú mimo kurtu alebo do siete asi tak v 1% prípadov.

Hra nepoteší ani licenciami. Môžete si síce zahrať za nestarnúceho legendárneho elegána Rogera Federera, jeho krajana Stana Wawrinku či Bulhara Grigora Dimitrova, no kde je Rafael Nadal, Novak Djoković či Andy Murray? K dvadsiatim štyrom mužom je navyše k dispozícii iba päť ženských hráčok na čele s jednotkou Caroline Wozniackou. Rozdiely medzi nimi sú okrem vzhľadu iba minimálne a keď nastúpite proti Federerovi, rozhodne nemáte pocit, že proti vám stojí ten velikán s obávaným backhandom. O licencovaných turnajoch sa nám navyše môže iba snívať. K atmosfére poriadneho tenisu neprispieva ani komentovanie, ktoré je obmedzené iba na niekoľkoslovné vety po jednotlivých výmenách. Po tom, čo nám komentátor tretíkrát za set oznámil, že tá rana mala jednoducho šmrnc, sme ho museli vypnúť.

Z podpriemeru hru nevyzdvihne ani vizuálna stránka. Grafika je priemerná a negatívom sú hlavne animácie. Okrem toho, že mnohokrát vyzerajú absolútne nerealisticky a zahanbujúco (je rok 2018, preboha), väčšinou ich nemôžete ani preskočiť. Prečo sa pred každým podaním musím pozerať na to, ako si môj hráč buchne loptičku o zem presne päťkrát? Hráči na to, čo stlačíte, občas dokonca ani nereagujú – a vy tak jednoducho stratíte výmenu preto, lebo hra sa rozhodla, že nebude na vaše povely reagovať.

Naše hodnotenie

Tennis World Tour je titul, do ktorého mnohí tenisoví fanúšikovia vkladali obrovské nádeje. Žiaľ, na hre nie je takmer nič, čo by stálo za to. Chýba jej ľahkosť, intuitívnosť a niečo, čo by vás chytilo za srdce – jednoducho duša. Ruky preč, toto je naozaj iba pre otrlých.

Klady

  • obstojný kariérny mód

Zápory

  • ovládanie
  • nedokončenosť
  • chýbajúce licencie
  • animácie

Informácie o hre

Tennis World Tour

Tennis World Tour 2018

Tennis World Tour je nový míľnik na poli simulácií, na ktorý hráči čakajú už celé roky. Federer, Monfils, Zverev, Kyrgios ... Hra obsahuje hlavné hviezdy profesionálnej scény. Či už ide o single, či debli, hráči môžu hrať svojim vlastným štýlom a stať sa jednotkou v celosvetových online rebríčkoch.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Tenisový simulátor
  • Výrobca: Breakpoint Studio
  • Distribútor v GB: Bigben Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk