Soulcalibur VI - Recenzia

Soulcalibur VI - Recenzia

 

Soulcalibur sa vracia a opäť raz nám hovorí o dušiach a o prekliatom meči. Dokáže tento titul zabaviť hráčov aj po šiestykrát alebo séria už dávno svoj vrchol dosiahla?

Ide o šiesty diel, a tak je zrejmé, že hra má svojich fanúšikov. Známa je rozsiahlym počtom postáv, možnosťou vytvoriť si vlastného bojovníka a zameraním na režim hry pre jedného hráča. A práve na tomto všetkom stavia aj najnovší prírastok do série, Soulcalibur VI.

Starý príbeh nanovo a hneď, dvakrát

Libra of Soul a Soul Chronicle tvoria hlavnú časť hry, ktorá je sústredená na offline single-player zážitok. Zatiaľ čo Soul Chronicle podáva staré rozprávanie o mečoch a dušiach v podaní známych postáv, Libra of Soul dovolí hráčom vytvoriť si vlastného hrdinu a zažiť RPG dobrodružstvo s prvkami bojovej hry. Herné režimy sa od seba v mnohom odlišujú, najväčší rozdiel je ale v prezentácii príbehu hráčom.

Soul Chronicle je v podstate klasická kampaň, ktorá zvykne byť súčasťou bojoviek. Je rozdelená do niekoľkých súbojov a prepája ich kinematickými sekvenciami. Dopĺňajú ich statické obrázky, podobné komiksovému štýlu. Sú farebné a detailné; pozadia sa menia v každej scéne a reagujú na to, čo sa v príbehu deje. Celkovo je táto časť hry podaná kvalitne.

Máme tu starý dobrý príbeh o bláznivom pirátovi, ktorý využil silu legendárneho meča, ale i príbeh o nešťastnom rytierovi Siegfriedovi a na scénu dorazí aj nindža s niekoľkými ďalšími bojovníkmi. Súboje nie sú náročné ani napriek tomu, že pri niektorých je potrebné vyhrať tri kolá a ani pre nováčikov to nikdy nepredstavuje problém. Navyše, hra strieda postavu, za ktorú v hlavnej dejovej línii hráte, čo robí zážitok zaujímavejším, nakoľko každá herná postava má vlastný bojový štýl.

Libra of Soul je oveľa mohutnejší herný režim, ktorý pôsobí ako samostatná hra a podáva nezvyčajný RPG mix. Na začiatku je potrebné vytvoriť si vlastnú postavu. Vyberať si môžete z niekoľkých rás, doplnkov a bojových štýlov. Aj existujúce herné postavy je možné upraviť si podľa vlastného vkusu. Či skončíte s rytierom s mačacími ušami, neskrotným kostlivcom alebo jašterom z pekla, všetko je iba na vás. Svoje výtvory môžete zdieľať po sieti s ostatnými hráčmi alebo si môžete stiahnuť kreatívne výtvory ostatných pre seba. Hra dovoľuje prefarbiť každý kúsok postavy, jej oblečenia a pridať rôzne kúsky odevu a doplnkov. Možností je tak naozaj veľa. Tí kreatívnejší z vás sa tu vyhrajú a strávia hodiny iba vytváraním zaujímavých bojovníkov.

Nevýhodou je, že pri zmene akejkoľvek položky neexistuje náhľad. Namiesto toho treba voľbu potvrdiť, čo spustí krátke načítavanie. To z dlhodobého hľadiska spomaľuje tvorbu a úpravu postáv. Takisto ani všetky predmety customizácie nie sú okamžite prístupné. Niektoré si budete musieť odomknúť za hernú menu, ktorú môžete získať iba hraním, či už offline alebo online.

Po úvodných scénach o legende sa pred vami otvorí veľká mapa sveta, v ktorej sa Soulcalibur 6 odohráva. Namiesto jednoduchého prechodu od boja k boju, sa musíte posúvať po mape, preskúmavať oblasti, baviť sa s obyvateľmi a nakupovať výzbroj. To všetko sa deje prostredníctvom statických obrázkov s textom. Nevýhodou je, že až na pár výnimiek, nie sú veľmi farebné a dabing tu budete hľadať márne. Často sa stane, že medzi súbojmi na vás bude čakať niekoľko minúť čítania, čo nie je vždy zábavné. Pôsobí to obzvlášť nudne, ak si predtým pozriete epické zábery zo Soul Chronicle.

Príbeh Libra of Soul je rozdelený do piatich kapitol a pre postup v nich nestačí poraziť iba zopár protivníkov. V úlohe hlavného hrdinu máte svoj cieľ, no hra ponúka aj množstvo vedľajších úloh, respektíve súbojov. Niekedy je to boj s banditmi, inokedy demonštrácia zbraní od šikovnej kováčky či hľadanie zakliateho pokladu. Navyše, pri skúmaní oblastí, ktoré sú mimo hlavných miest na mape, na vás budú číhať náhodné stretnutia s nepriateľmi. Príjemným prekvapením je, že v niektorých momentoch je možné rozhodnúť, ako sa hrdina zachová. Necháte svojho nepriateľa žiť alebo ho pripravíte o hlavu? Aj to rozhodne, akým smerom sa duša hrdinu vyberie a či bude vaša duša v rovnováhe.

Za splnené úlohy dostanete zlato, zbraň, jedlo a iné predmety nápomocné v bojoch. A keďže ide o hybridné RPG, nechýbajú ani body skúseností a rastúca úroveň postavy. Zbrane majú svoje úrovne, od ktorých sa odvíja ich sila a tie lepšie majú aj ďalšie zaujímavé vlastnosti.

Celý tento herný režim má za cieľ jednu vec, zabaviť hráča čo najdlhšie a to sa mu skutočne darí. Libra of Soul totiž ponúka viac než tucet hodín zábavy, hlavne vtedy, ak sa sústredíte na vedľajšie úlohy. Aj keby ste sa chceli venovať iba hlavnej dejovej línii, nie je to príliš jednoduché. Protivníci sú niekedy podstatne vyšší level než vy a víťazstvo nie je založené iba na zručnosti v hre. Niekedy dávajú súboje hráčovi hendikep. Napríklad keď boss spôsobuje oveľa väčšie zranenia než vy, alebo je o 15 levelov nad vami, nedá sa robiť nič iné, len si nafarmiť levely a kvalitnejšie zbrane. Vyvoláva to pocit, že dĺžka hry je niekedy umelo natiahnutá. Hlavne v prípadoch, keď sa musíte rozhodnúť, či chcete 3 hodiny farmiť alebo skúšať šťastie proti prehnane silnému AI protivníkovi.

Pre ľahší postup dáva tento mód možnosť najať si pomocníkov, ktorí nepriateľov oslabia. No nedajú sa priamo ovládať a ich úspech je čisto náhodný. Občas dokážu vyhrať jeden z troch potrebných súbojov a inokedy nestihnú pred svojím pádom ani zraniť súpera.

To najlepšie prichádza v momente, keď si uvedomíte, že jednotlivé herné módy medzi sebou spolupracujú. Libra of Soul podáva kompletný príbeh vášho hrdinu od začiatku do konca, naprieč niekoľkými rokmi, ktoré v hernom svete uplynú. Hlavný príbeh v Soul Chronicle zachytáva malú časť týchto udalostí z pohľadu iných postáv. Postupom v Libra of Soul sa odomkne viac kapitol v Soul Chronicle. Tieto kapitoly sa venujú bojovníkom, ktorých na svojej ceste stretnete. Rozšíria ich príbeh a ukážu vám, čo zažili pred vaším stretnutím alebo po ňom.

Buďte najlepší z najlepších

Hry tohto žánru nehráme iba kvôli príbehu. Na výber tu máme viac než 20 postáv a každá má vlastný štýl boja. Niekto sa bije rád s gigantickým mečom, niekto s palicou, iný sa spolieha na vlastné päste. Netreba zabúdať ani na Geralta, ktorý sa so svojím zaklínačským bojovým štýlom pridal do hry ako Guest Character. Keď už si vyberiete šampióna, je čas na online zápasy. Tie sú rozdelené na oddychové, casual, súboje a ranked matches, v ktorých sa výhrami posúvate na vyššie miesto v rebríčku.

Online režim je jednoduchý, stačí si zvoliť, či hľadáte hru pre začiatočníkov, pokročilých alebo chcete hrať súťaživo, môžete si zvoliť typ postavy a podobne. Systém vám nájde vhodné lobby, teda virtuálnu miestnosť, a súboje môžu začať.

Počet postáv je veľký, no Soulcalibur je známy nielen tým, že brnenie sa v súboji rozbije a odkryje časti tela, no aj tým, nakľko je hra prístupná pre nových hráčov. Napriek množstvu postáv a bojovým štýlom, nie je pre efektívne hranie potrebné učiť sa trojriadkovú postupnosť tlačidiel. Hoci hra využíva pohyb v 3D aréne všetkými smermi, väčšina útokov je iba variáciou základných príkazov. Či sa pohnete mierne dozadu, smerom nahor a nadol, nie je vždy až také podstatné. Pokiaľ si teda nechcete pozrieť detailné prostredie bojovej arény alebo skopnúť nepriateľa z útesu.

Počas súboja sa nabíja ukazovateľ energie, soul bar. Ten je možné jediným stlačením tlačidla použiť na špeciálny útok, ktorý pekne vyzerá a ešte krajšie zraní súpera. Potom to je už len o tom, aby ste sa naučili, ktoré útoky k sebe sedia viac. Stačí si ich ale zapamätať iba zopár a o zábavu je postarané. Práve tu vynikajú komplexné režimy hry pre jedného hráča, nakoľko poskytujú možnosť množstva súbojov, v ktorých si môžete vyskúšať všetky rôzne útoky vašej postavy.

Nová mechanika Reverse Edge, ktorá bola v tomto diele do série pridaná, je cielená nielen na skúsených hráčov, ale pomáha aj nováčikom. Jedným tlačidlom sa postava dostane do obrannej pozície, z ktorej odrazí bežné útoky, a následne sa obaja hráči dostanú do súboja na štýl kameň, papier, nožnice. Akurát namiesto nožníc tu lietajú meče, sekery a démonmi posadnuté zbrane.

Samotný tréning v Libra of Soul vám predstaví základné koncepty boja v Soulcalibur, no pre mňa to nikdy nebolo dosť. Hra totiž prikáže stlačiť niektoré tlačidlá so zameraním na útok, obranu či pokročilé mechaniky, no po úspešnom splnení úlohy sa tréning ihneď ukončí. Nenasleduje žiadny špeciálny súboj zameraný na novo naučené finty, a tak si treba všetko dobre pamätať a skúšať v bežných súbojoch.

Našťastie, v hernom menu je samostatný tréningový mód. Ten vám dovolí zvoliť si svoju aj protivníkovu postavu. Protivníkovi potom môžete nahrať sadu vstupov, ktoré bude dookola vykonávať, môžete ho nechať voľne bojovať alebo z neho urobiť nehybný terč.

Naše hodnotenie

Žáner bojových hier postupne presúva svoje zameranie z hardcore súťaživých hráčov aj na tých, ktorí si chcú zabojovať v pokoji a nechcú súperiť s ľuďmi. Soulcalibur 6 je toho dôkazom a svojim fanúšikom prináša najrozsiahlejšie herné režimy pre jedného hráča, aké kedy v tejto sérii boli. Navyše, mix RPG prvkov v Libra of Soul kampani a rozsiahly príbeh sú lákadlom pre hráčov, ktorí zatiaľ obyčajným bojovkám neprišli na chuť, nakoľko ponúkajú desiatky hodín zábavy. Možnosť vytvoriť si postavu a veľké množstvo svojských bojových štýlov zároveň dáva každému možnosť nájsť si svojho obľúbeného bojovníka alebo si ho vytvoriť. Soulcalibur 6 je tak dobrým vstupom nielen do sveta Soulcalibur, ale celkovo do sveta žánru bojových hier, a to bez ohľadu na to, či chcete hrať online alebo si iba užiť boj proti AI protivníkom.

Klady

 • rozsah režimov Libra of Soul a Soul Chronicle
 • množstvo postáv a spôsobov boja
 • komplexná tvorba vlastnej postavy
 • jednoduché základy bojového systému

Zápory

 • monotónna prezentácia príbehu v Libra of Soul
 • loading screen pri tvorbe postavy
 • absencia cross-playu medzi platformami

Informácie o hre

Soulcalibur VI

Soulcalibur VI 2018

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: bojovka
 • Výrobca: Bandai Namco Entertainment
 • Distribútor v GB: Bandai Namco Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk