RECENZIA: Concrete Genie - Nenápadne roztomilé prekvapenie

RECENZIA: Concrete Genie - Nenápadne roztomilé prekvapenie

 

Na túto PlayStation exkluzivitu som spočiatku pozeral pomedzi prsty. Najprv som ju zaradil do kategórie malých indie počinov pre deti, neskôr som zistil, že som sa mýlil. Pomerne neznáme štúdio PixelOpus však ukázalo, že v Concrete Genie sa skrýva hlbšia myšlienka, ktorá zaujme aj starších hráčov.

V prvom rade musím povedať, že Concrete Genie je príjemným prekvapením. Roztomilá a na prvý pohľad jednoduchá skákačka zaujme predovšetkým svojím jedinečným art štýlom, ktorý mieri na mladších hráčov, avšak vie ponúknuť aj niečo viac.

Hra je predovšetkým o zábave, ale vo svojej podstate ukrýva jasný odkaz, ktorý nám naznačuje, že šikana je zlá vec. Zhostíte sa úlohy mladého chlapca Asha, nazriete do jeho introvertného sveta a prežijete zaujímavé dobrodružstvo.
Ashova obľuba tkvie v maľovaní si obrázkov do skicára. Jeho koníček však leží v žalúdku malých agresorov, ktorí ho šikanujú. Toto je gro príbehu a ukazuje túto formu násilia svojou osobitou myšlienkou, pričom sa ukáže, že aj agresori môžu byť obeťou.

Ďalším príbehovým aspektom, respektíve hlavnou náplňou hry je oslobodenie mesta s názvom Denska, ktoré je ponorené do temnoty. Ashove hobby v podobe maľovania mu dokáže prinavrátiť život a zničiť mesto požierajúce zlo.

K tomu, aby ste toto zlo porazili, budete potrebovať pomoc. Tá prichádza v podobe oživenia Ashových džinov, ktorých si kreslil v spomínanom skicári. Dokáže im vdýchnuť život a tí mu na oplátku pomôžu poraziť temnotu.

Na to použijete pohybové funkcie ovládača. Maľby kreslíte na steny a postupne s pomocou džinov ničíte zlé a temné sily. Akým spôsobom maľbu zrealizujete, to je len na vás, keďže kreativite sa medze nekladú. Po aktivovaní kreatívneho módu sa sprístupní obrovská paleta motívov. Prekvapením bolo, že všetko do seba dokonale zapadá. Spočiatku sa môže zdať, že na steny kreslíte len náhodné obrázky, tie však do seba nakoniec perfektne zapadajú.

Aby ste porazili temnotu, potrebujete súčinnosť s džinmi. Tí vyžadujú vašu pozornosť a pokiaľ ich potešíte, tak sa vám náležite odvďačia „super farbou“. Práve tá dokáže poraziť obávané zlo a vy následne ďalej postupujete v misiách. Miestami sa však viete v kresbách stratiť, hoci do seba zapadajú takmer dokonale.

Hre by veľmi prospel otvorený svet, ten sa však nekoná. Medzi rôznymi lokáciami ale cestujete a tieto presuny sú prerušené načítavacími obrazovkami. Svojsky je podaný aj samotný vizuál. Ten poteší hlavne mladších, no dokáže zaujať aj ostrieľaných starších hráčov. Dianiu na obrazovke perfektne sekunduje aj sprievodná hudba, ktorá dopĺňa atmosféru.

Menším sklamaním je čas strávený s hrou. Ani sa nenazdáte a všetkému je koniec. Po zhruba 4-5 hodinách, čo môže byť jedno večerné hranie, je koniec. Možno by to tak neprekážalo, no mesto Denska má obrovský potenciál, ktorý sa nezdá byť úplne využitý. Začiatok hry navyše sprevádza pomerne dlhý tutoriál, ktorý vás zahltí správami o herných mechanizmoch a možnostiach.

Naše hodnotenie

Concrete Genie aj napriek tomu a predovšetkým vďaka nižšej cene dokáže zaujať každého, kto dokáže oceniť kvalitné tituly. Menej jazykovo zdatných hráčov a malé deti poteší aj kompletná česká lokalizácia vrátane dabingu. Tu musím povedať, že je veľmi kvalitne zvládnutý so skutočnými emóciami. Ak navyše vlastníte PlayStation VR, tak viete využiť špeciálne misie, ktoré vám ponúknu neobmedzenú kreativitu vo vašom maľovaní.

Klady

 • skvelá hrateľnosť a zaujímavý nápad
 • technické spracovanie a nádherný vizuál
 • kompletná česká lokalizácia

Zápory

 • umelo tváriaci sa sandbox
 • krátka herná doba a nevyužitý potenciál
 • občas neprehľadné maľovanie

Informácie o hre

Concrete Genie

Concrete Genie 2019

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: akčná adventúra
 • Výrobca: Pixel Opus
 • Vydavateľ: Sony
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk