RECENZIA: Call od Duty: Modern Warfare - Kapitán Price je späť!

RECENZIA: Call od Duty: Modern Warfare - Kapitán Price je späť!

 

Už je to nejaký čas, čo sme na obrazovkách svojich monitorov a televízorov naposledy videli postavu kapitána Pricea, a to nehovoríme o celkovom zasadení do aktuálnej doby. Legendárny Modern Warfare je ale späť a očakávania hráčov boli nemalé. Dokázali ich vývojári naplniť?

Od Modern Warfare 3, kde sme si naposledy mohli užiť prostredie a atmosféru našej doby, ubehlo už riadne množstvo času a bolo na čase to zmeniť. Myslím si, že Activision lepšie spraviť ani nemohlo. Modern Warfare vždy bol a bude ikonickou časťou Call of Duty série a fanúšikovia po ohlásení pokračovania nevedeli, čo od šťastia so sebou. Nehovoriac o tom, že sa v traileri objavil váš/náš obľúbený kapitán Price! Ako teda vyzerá realita?

Singleplayer

Ak ste jedným z tých, ktorí si nové CoD vždy kúpia len kvôli kampani, prejdú ju a predajú ho ďalej, tak sa máte na čo tešiť. Je síce pravda že CoD je zamerané hlavne na multiplayer, no kampaň často dokáže vyplniť nudný večer a naplniť ho akciou. Kampane z prvého a druhého dielu Modern Warfare si každý hráč bude pamätať nadosmrti a najnovší reboot na tom taktiež nie je vôbec zle. Mnohí dúfali, že celú kampaň budeme hrať za Pricea, no, bohužiaľ, nie je to tak. Modern Warfare vám počas kampane predstaví troch nových hrdinov, pričom spolu s Priceom tak tvoria štvoricu skvelých postáv, ktoré vás budú sprevádzať celú dobu hrania. Hrateľné síce budú len tri z nich, nič to však nemení na tom, že štúdio zvládlo na výbornú ako postavy, tak aj príbeh.

Vo vzduchu visí nová teroristická hrozba, za ktorou stojí hlavný záporák Wolf a ovplyvňuje životy ľudí na celej planéte. Postupne sa do jej pavučiny chytia všetci noví hrdinovia z rôznych kútov zeme. Vžijete sa tak do kože agenta CIA Alexa, ktorý pracuje na Blízkom východe, kde teroristi ukradnú vražednú biologickú zbraň. Druhou postavou je britský policajt a bývalý člen SAS Kyle Garrick snažiaci sa zabrániť teroristickému útoku v Londýne, a v neposlednom rade je tu sám Price, ktorý príde upratať neporiadok.

Všetky postavy sa nakoniec spoja v jednom príbehu a verte, že o zábavu budete mať postarané. Počas celých približne siedmich hodín hrania na obťažnosti Veteran som sa nenudil ani chvíľu. Od začiatku do konca to bol skvele napísaný a ničím nerušený kvalitný akčný príbeh, aký by ste od CoD chceli. Naozaj sa mu nedá takmer nič vytknúť. Áno, párkrát sa nepriatelia objavia na miestach, kde by nemali, alebo sú občas až nepríjemne agresívni, no na celkovom dojme to nemení absolútne nič a sú to len veľmi malé a prehliadnuteľné neduhy. Čo sa týka ostatných technických aspektov, všetko bolo v najlepšom poriadku. Atmosféru skvele doplnila ako grafika, tak aj zvuky, a, našťastie, som nenarazil ani na žiadne bugy alebo problémy. A myslím, že sedem hodín hrania je na takúto akciu tak akurát.

Ak sa teda tešíte na novú Modern Warfare kampaň, nebudete ľutovať.

Multiplayer:

Vlajkovou loďou CoD vždy bol multiplayer a inak to nie je ani v Modern Warfare. Hneď na začiatok nemôžem nespomenúť, že prešiel niekoľkými zmenami, a to hlavne pozitívnymi. Konečne sa dočkáte cross-plaftorm hrania, čo znamená, že si môžete zmerať sily s hráčmi zo všetkých platforiem - Xbox, PS4 a PC (za predpokladu, že PC má zapojený ovládač). Rovnako tak prešli zmenou aj nastavenia a na konzolách toho budete môcť nastaviť naozaj veľa, od ovládania cez špecifické herné prvky a mechanizmy až po online nastavenia. Konečne tak máte pocit, že to, čo sa v hre deje a čo vidíte, máte aspoň ako - tak pod kontrolou, čo je na konzolách naozaj zriedkavé. Bohužiaľ, nie každá zmena bola k lepšiemu a tá najciteľnejšia sa týka dosť podstatného faktoru, ktorým je matchmaking.

Ten sa v podstate v každom vydaní CoD riadil zásadou najlepšieho pripojenie k hostovi, no z nejakého dôvodu mali vývojári z Infinity Ward pocit, že to treba zmeniť. Matchmaking, čiže vyhľadávanie hráčov do zápasu, tak teraz funguje na báze skrytého „skillu”, ktorý vás nejakým spôsobom má spájať s rovnako zdatnými hráčmi. Myšlienka je to síce pekná, bolo by však lepšie, keby fungovala. Realita je totiž iná. Veľmi často vás hra spojí s pred organizovanými a komunikujúcimi partiami, prípadne sólo hráčmi úplne inej zručnosti, čo sa potom prejaví na kvalite a priebehu zápasov. Výsledkom toho sú tak zápasy, ktoré prebiehajú štýlom úplného prevalcovania buď vašej, alebo nepriateľskej strany namiesto aspoň ako - tak vybalansovanej hry, kde si normálne zahráte. Samozrejme, nedeje sa to nonstop, no ak sa to stane, nemáte z toho veľmi dobrý zážitok, dokonca ani keď ste na strane, ktorá vyhrala. Problém je ale veľmi ľahko riešiteľný a komunita sa tvrdo dožaduje zmeny, aby bol systém zmenený opäť na hľadanie podľa najlepších odoziev (ping), čo je veľmi jednoducho možné a pravdepodobne to aj bude zmenené patchom.

Nepomáha tomu ani fakt, že v momentálnom stave drvivá väčšina hráčov používa dokopy tri zbrane - M4A1, MP5 a 725 brokovnicu. Sú totiž neuveriteľne silné, respektíve väčšina ostatných kúskov je oproti nim v podstatnej nevýhode. Je však viac než isté, že v najbližšej dobe dôjde k updatu, ktorý bude balansovať a táto situácia sa zmení.

Ak ale prehryziete tieto dva neduhy, ktoré vám síce občas riadne dvihnú tlak, hrateľnosť a celkové prevedenie multiplayeru je presne také, aké by si každý fanúšik série Modern Warfare prial. Správne rýchla, dynamická a akčná hrateľnosť, výborne zvládnuté mapy (až na dve výnimky) a pomerne rozmanité možnosti výbavy a arzenálu, ktoré budú ešte lepšie, keď sa im dostane trocha vybalansovania. Ak ste boli fanúšikovia multiplayeru v Modern Warfare 2, čaká vás riadne nostalgická jazda a hlavne more zábavy. Zišlo by sa síce ešte zopár máp navyše, no to je len otázka času.

Hráčov Battlefieldu taktiež poteší mód Ground War. Ide v podstate o CoD verziu Conquestu na obrovskej mape s asi piatimi vlajkami, bojovými vozidlami, vrtuľníkmi a celkovým feelingom Battlefieldu. Mne tento mód veľmi nesadol, no určite sa nájdu mnohí, pre ktorých to oproti klasickým malým arénovým mapám bude príjemná zmena.

Ako bonus pre nás IW pripravilo nielen kompetitívny multiplayer, ale aj co-op časť hry. Tá je tentokrát oveľa prepracovanejšia, ako to bolo v predošlých dieloch, nehovoriac o MW predchodcoch. Na výber budete mať hneď niekoľko módov. Prvým je klasický survival, kde na vás budú nabiehať vlny nepriateľov a za získané peniaze si vylepšujete výbavu. K dispozícii sú aj špeciálne časti misií z kampane, no tentokrát oveľa ťažšie a sú podmienené použitím vopred daných zbraní a výbavy. Na koniec to najlepšie - úplne samostatné rozsiahle co-op misie pre štyroch hráčov, ktoré pokračujú a rozširujú príbeh po skončení kampane. Sú naozaj masívne, zaberú nemálo času a keďže pokračujú v príbehu kampane, odporúčam ich skúsiť až po jej dohraní. Zároveň sú však aj neskutočne náročné a pri ich hraní nemáte na výber obťažnosť, takže sa pripravte na nejedno zlyhanie a levelovanie svojich co-op postáv. Všetky tri módy sú ale veľmi dobre prepracované, zábavné a sú skvelým doplnením ako kampane, tak aj multiplayeru, kde sa po hodinách strieľania s ľuďmi môžete príjemne odreagovať a trochu obmeniť obsah hrania bez toho, aby ste museli zapínať niečo iné.

Naše hodnotenie

Modern Warfare je späť! A to v plnej paráde a v podstate so všetkým, čo mohol pravý fanúšik čakať. Skvelá kampaň, výborný multiplayer s klasickým Modern Warfare základom, ktorý ho robil presne tak výnimočným, akým bol a teraz je znova. Kooperatívne misie tento celok robia ešte rozmanitejším a keď v najbližšej dobe štúdio vydá patch, ktorý vybalansuje niektoré zbrane a matchmaking, hra bude presne takou, ako sme dúfali. Pravý a nefalšovaný Modern Warfare, ako si ho pamätáme a ešte lepší.

Klady

 • hrateľnosť
 • Kapitán Price
 • aktuálna doba
 • kampaň a co-op
 • multiplayer

Zápory

 • matchmaking
 • balans zbraní
 • málo máp

Informácie o hre

Call od Duty: Modern Warfare

Call od Duty: Modern Warfare 2019

Call of Duty sa vracia k modernej vojne. Tento diel pohltí všetkých fanúšikov v neuveriteľne surovom, provokatívnom a odvážnom podaní vojny. Spoločnosť Infinity Ward, štúdio, ktoré to všetko začalo, prináša ikonickú sériu Modern Warfare prebudovanú od základov.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Activision
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon-Tiki

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk