RECENZIA: TT Isle of Man 2 - Dôvod, prečo už nechcem motorku

RECENZIA: TT Isle of Man 2 - Dôvod, prečo už nechcem motorku

 

Kedysi som motorku veľmi chcel. Cestnú, a neskôr aj terénnu... Alebo naopak? Už si nepamätám, viem len to, že je to už nejaký ten čas odvtedy, čo som chcel obidve. Dokonca som si na tieto stroje plánoval urobiť vodičský, no to len do momentu, keď mi na recenziu ponúkli tento kúsok. Dobre, vtedy ešte nie, až po prvej hodine strávenej s hrou.

Na videohrách som mal vždy rád to, že si pri zmene žánru alebo typu hry musíte zvykať na ovládanie a nové mechaniky. Úžasné na tom je, že nemusíte byť žiaden profík, aby ste si osvojili kontrolu nad daným titulom. Áno, možno nebudete vynikať, no dostanete sa do toho natoľko, až prejdete celú hru. Pokiaľ máte čas a trpezlivosť. V karanténe máme čas všetci, to druhé ale málokto, že?

Zrejme už asi viete, o čo pôjde v najbližších riadkoch. Áno, je to ovládanie a mechanika hry – ktoré musím pochváliť. Ak nehráte na „amatérovi“, prajem vám pevné nervy, a ak hru zvládate na obťažnosti „simulátor“, klobúk dole, pošlite mi vašu fotku, budem sa jej každé ráno klaňať. Športové tituly nie sú môj súdok kávy, nemám ich rád. Toto je ale šport – preteky, a tie už celkom môžem. Aj keď mám radšej štvorkolesovú zábavu, zvedavosť vo mne mi nedovolila povedať „nie“ na otázku, či hru spracujem v recenzii. Budem sa snažiť byť objektívny, aj keď to nebude ľahké.

Nepovažujem sa za najlepšieho hráča na svete (zrejme nie som ani v prvom milióne najlepších), ale určite nie som zlý. Zvládnuť ovládanie tejto hry bol pre mňa masaker. Za celý čas som nedal jedno celé kolo bez spadnutia a prvé hodiny boli doslova utrpením. Citlivosť plynu, zákruty, hrbole, stromy, tráva, bariéry, obrubníky a aj samotný vzduch okolo vás, toto všetko tu je len za jediným účelom – zhodiť vás z motorky. Musím uznať, že tvorcovia parádne zvládli realistické správanie motoriek. Mojou prvou chybou bolo, že som začať jazdiť na najvyšších kubatúrach. Na to si dajte pozor, lepšie sa naučíte na slabších, postupne zvyšovať ich odporúčam až potom.

Toto nie sú výčitky, nepretekáte totiž na širokých pretekárskych dráhach, ale v krásnej prírode na severe Britských ostrovov. K tomu môžem povedať len toľko, že lokácie sú spracované parádne a je škoda, že miestami preletíte skoro 300-kou. Spracovanie rýchlosti musím tiež vyzdvihnúť, naozaj som mal pocit, že idem tak rýchlo a občas sa mi potili ruky. Klobúk dole, tento pocit som pri podobných hrách dlho nezažil.

Poďme sa ale pozrieť na zvyšok hry, lebo to nie je len o tom, ako sa riadi, ale aj o tom, ako vyzerá, znie atď. Čo sa týka zvukov a hudby, musím povedať, že mne to sadlo na výbornú. Rockové pesničky v menu sú presne podľa môjho gusta. Zvuky jázd a gameplaya sú tiež na dobrej úrovni, čo chcem však vytknúť je jasot a radosť divákov počas toho, ako sa pred nimi rozsekáte na smrť. Idete 220 km/h, zavadíte o bariéru a vletíte do stromu, odtiaľ medzi divákov a oni sa radujú... hmm... ok, škodoradosť je najlepšia radosť, ale aj tak, trošku zľutovania od výrobcov...

Vizuál samotný je tiež parádny a moja PS4 Pro hru zvládala na výbornú. Aj keď ju mám nastavenú na 1080p, pri 4K to už také ružové nebolo (hlavne pri vyšších rýchlostiach), ale snáď sa to opraví updatom. Motorky vyzerajú parádne a máte možnosť ich upravovať, dokupovať perky, ktoré vám pomôžu spadnúť menejkrát a podobne. Upozornenie – kupujte si tie perky, naozaj sa zídu.

Najdôležitejší mód a jediný taký, ktorý sa oplatí spomenúť, je, samozrejme, kariéra. Na začiatku podpíšte zmluvu so sponzorom, a ten vám dá motorku, s ktorou na menších podujatiach nemusíte jazdiť, no na tých hlavných už áno. Samozrejme, nič nie je zadarmo a každú zmluvu si preštudujte – ako to, čo sa od vás chce, tak aj to, či ste vôbec schopní kontrakt dodržať. Pred kariérou vám odporúčam zajazdiť si zopár kôl v quick race, aby ste vedeli, akí ste zlí. Potom postupujete podľa kalendára (niekedy máte len jedno podujatie, inokedy viac naraz), kým sa posuniete ďalej. Pretekov je na môj vkus dosť, niekomu sa to môže zdať málo, hlavne neskôr, keď už budete vedieť čo a ako, preletíte celý rok pomerne rýchlo.

Ak vás omrzí single player, stále je tu multiplayer, v ktorom strávite dosť času. Pokiaľ ste súťaživí a nebaví vás hrať proti počítaču, neprehliadnite túto sekciu. Možno sa zabavíte na tom, že je niekto horší ako vy, možno naopak, neviem. Ja som zažil oboje, ale to je, žiaľ, riziko kompetetívnych hier. Bez ohľadu na to, čo si o sebe myslíte vy, vždy je od vás niekto lepší.

Naše hodnotenie

Tento titul mi ukázal, že jazda na motorke vo vyšších rýchlostiach nie je žiadna sranda a na to, aby bolo po mne, stačí malé zaváhanie. V hre som zomrel asi 7-triliónkrát a stačilo mi to na celý život. Môžem povedať, že zábava to je až po niekoľkých dňoch, a tam sa, žiaľ, netrpezliví hráči nedostanú. Hrať na obťažnosti „amatér“ je ale tiež možnosť. Otázka je, kto podlezie svoje ego a kto radšej prestane hrať.

Klady

 • vizuál
 • hudba
 • motorky a ich úpravy
 • reálne ovládanie
 • krásne lokácie

Zápory

 • reálne ovládanie
 • krátka sezóna

Informácie o hre

TT ISLE OF MAN 2

TT ISLE OF MAN 2 2020

Pretekať na takmer 60-kilometrových, extrémne technických tratiach v nebezpečných rýchlostiach, ktoré si vyžadujú realistické jazdecké zručnosti... takáto výzva vás čaká v TT2! Čaká vás množstvo nových prvkov: otvorený svet, prepracovaná fyzika, klasické motorky a ešte viac. Bez pochyby je to jeden z najnebezpečnejších motorkárskych pretekov na svete. V TT Isle of Man – Ride On the Edge 2, dokážete, že ste hodní v rôznych šampionátoch, aby ste mohli nakoniec pokoriť Snaefell Mountain Course, 60-kilometrovú trať s kľukatými, aj rovnými sekciami, ktoré dotlačia vaše zručnosti až na úplný okraj.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: simulátor, preteky
 • Výrobca: Kylotonn
 • Distribútor v GB: Nacon
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk