RECENZIA: The Last of Us Part II - Definitívna bodka za súčasnou úspešnou generáciou PlayStationu

RECENZIA: The Last of Us Part II - Definitívna bodka za súčasnou úspešnou generáciou PlayStationu

 

V roku 2013 nám kalifornské štúdio Naughty Dog prinieslo v závere konzolovej generácie akčnú adventúru s názvom The Last of Us. V hernom svete si tento ich počin získal milióny fanúšikov a množstvo ocenení, ktoré vyzdvihli hru takmer do nebies. Po siedmich rokoch sa scenár opakuje. Končí ďalšia generácia konzol a Naughty Dog je odhodlané svoj úspech zopakovať. Poďme sa spoločne prizrieť na výsledok ich dlhoročnej tvrdej práce.

Sám tomu neverím. Už ubehlo sedem rokov a ja akoby som sa vrátil v čase. V tej dobe by mi nenapadlo, že jedného dňa dostanem príležitosť recenzovať takmer najočakávanejšiu hru v histórii PlayStationu. Veľké očakávania, množstvo informácií, odklady a problémy s únikom príbehu v závere, to všetko urobilo z hry kult, ktorý ma strašil do poslednej chvíle. Nie je to však strach z prípadného neúspechu, je to strach z nenaplnenia veľkých očakávaní.

Odkaz Marka Cerneho

Začnem úplne jednoducho. Očakávania sa nielen naplnili, ale boli posunuté o niekoľko stupňov vyššie. Pokračovanie dospelo a štúdio Naughty Dog si už teraz môže chystať vitríny na ocenenia. Už od svojho počiatku poskytuje štúdiu podporu aj velikán Mark Cerny, ktorý v spojení s talentovanými vývojármi na čele s Neilom Druckmannom posúva hranice hier do inej dimenzie. Vývojári v tomto projekte zúročili svoje doterajšie skúsenosti a cit pre detail je proste famózny.

Tentoraz sa vydáme sledovať osud mladučkej Ellie, ktorá sa s Joelom usadila v Jaksone v štáte Wyoming. Ubehlo už päť rokov od udalostí z prvej časti a zdecimované Spojené štáty upadli ešte viac do zabudnutia. Svet už takmer 25 rokov trápi pandémia, ktorá si vypýtala svoju daň. Jedlo a zbrane majú nevyčísliteľnú hodnotu, pričom boj o to, čo zostalo, je nekompromisný a brutálny.

A práve brutalita je v The Last of Us Part II zobrazená v takej miere, na ktorú ste doteraz v hrách neboli zvyknutý. Nie je to len o vizuálnom zobrazení, ale o pocite, ktorý vo vás hra zanecháva na každom kroku. A presne v tomto duchu vám bude diktovať svoj úmysel a takmer ukážkovým spôsobom servírovať príbehové pozadie.

Úmysel autorov

Úvod vám ihneď odkryje úmysel autorov. Nebojte sa, snažím sa vyhýbať spoilerom. Vlastne nie je to nič neznáme. Už dávnejšie sa Neil Druckmann vyjadril, že budeme sledovať príbeh retrospektívne, a tak sa to aj deje.

Postupne začnete zbierať informácie a snažíte sa pochopiť nezodpovedané otázky z minulosti. Informácie síce pozvoľna získavate, ale nie je to to, čo hľadáte. Navyše, všetko sa vyzerá byť komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. 19-ročná Ellie má v hlave pekný neporiadok a nedokáže pochopiť isté veci. V prvých dvoch – troch hodinách tak nespoznávate len hru samotnú, ale aj postavu Ellie a jej vzťahy s blízkymi priateľmi.
Aj vy postupne získavate sympatie a obľubujete si charaktery ľudí, ktorých stretávate. Citový vzťah medzi postavami hrá v The Last of Us Part II veľmi dôležitú úlohu. Vidíte to napríklad na prepojení vzťahu Joelovho mladšieho brata Tommyho s Ellie či ďalšími postavami, ktoré spoznávate.

Ide predovšetkým o Ellie a Dinu. Už v traileroch sme mohli vidieť, že tieto dve postavy majú k sebe blízko. Dôležité však bude, ako ich prepojenie budete vnímať vy. Všetko ostatné je už v rukách autorov. V každom prípade, do hry vstupujú aj iné, no nemenej významné postavy.

Joel a Ellie

Najpodstatnejšie je ale prepojenie Joela a Ellie. Je vidieť, že sa vývojári snažia vyzdvihnúť práve ich vzťah. Ich puto je obrovské a vďaka udalostiam, ktoré spoločne prežili v Bostone, aj takmer nezlomné. Samozrejme, v tejto časti by sa o prepojeniach dalo hovoriť oveľa viac, ale toto potrebujete zažiť na vlastnej koži, takže vás o to nebudem ukracovať.

Zo zdanlivo pokojného úvodu sa postupne formujú udalosti, ktoré v Ellie prebúdzajú skryté vlastnosti. Do popredia sa dostáva absolútny hnev a odhodlanie, ktoré vás možno prekvapí, ale pochopíte prečo. Presúvate sa do Seattlu vo Washingtone, kde budete pôsobiť prevažnú časť.

V tomto momente do titulu vstupujú udalosti, ktoré následne formujú príbeh a hru samotnú. Uvedomíte si, že v zdecimovanom svete nie je miesto pre slabých, a všetko, čo chcete dosiahnuť, si pýta svoju daň.

Abby

Stretávate frakciu WLF, ktorá bojuje nielen o prežitie, ale aj o svoje postavenie a odhodlanie vyrovnať veci z minulosti. Príbeh sa zameriava na postavu menom Abby, pričom jej pozadie si budete musieť prežiť vy sami, a to doslova.

Budete sa pýtať, prečo sa tak deje, ale verte mi, že všetko má svoje opodstatnenie. Štúdio Naughty Dog vás stavia do pozície človeka, ktorý možno súdi knihu podľa obsahu, ale ak chcete spoznať skutočný obsah, tak je potrebné si túto knihu prečítať, čo sa aj stane. Musíte sa vyrovnať s určitými vecami a o všetko zabojovať.

A nech je ten boj akýkoľvek, tak je jasné len jedno – bude to obťažné. Musíte čeliť nielen známym nepriateľom, ktorí zmutovali a znepríjemňovali vám život už v jednotke, ale aj novým. Stretnete napríklad Shamblerov a ich ničivú mutáciu, ktorá vám rozhodne dá zabrať. Svoju nezlomnú silu však ukážu aj obyčajní ľudia.

Zo súbojov s nimi som mal najviac zmiešané pocity. Ako som hovoril v úvode, brutalita je v hre zobrazená skutočne extrémne. Keď si to spojíte s faktom, že skupinky preživších, ktorí sa vás snažia vystopovať, majú svoje osobné príbehy a prepojenie s ďalšími postavami, tak vám môže občas behať mráz po chrbte.

V tomto sa skutočne štúdio Naughty Dog vyhralo a kládlo tu veľký dôraz na neľahkú úlohu lovca a jej obete. Okrem toho, že môžete zaútočiť zbraňou, tak sa celkom určite nevyhnete osobnému kontaktu a priamemu súboju. Musím vyzdvihnúť perfektné spracovanie úskoku, takže sa viete útoku vyhnúť a nepriateľa zasiahnuť v lepšej pozícii.

Nôž, sekera a páčidlo

Zaútočiť môžete nožom, mačetou, páčidlom, alebo napríklad sekerou. Skutočnú brutalitu The Last of Us Part II vám ukáže najmä zahnanie sa sekerou a správne načasovanie. Aj zdanlivo nevinné porezanie nožom sa môže zvrhnúť do poriadneho masakru.

Zvoliť môžete aj tichý postup. K nepriateľom sa viete priblížiť zozadu a v správnom momente sa ho zmocniť. Následne máte možnosť ho zlikvidovať pekne potichu, alebo doslova extrémnym spôsobom eliminovať. V prípade, že takto na postavu zaútočíte, tak vás určite prekvapí jej prosenie o život, prípadne snaha vás presvedčiť, aby ste si to rozmysleli. Je skvelé, že v tejto pozícii viete osobu postaviť mimo zorné pole iných nepriateľov, ale ak už ju raz zlikvidujete, tak s ňou nepohnete.

Novinkou sú psi. Nenarazíte na nich hneď v úvode, ale až neskôr. Ich prednosťou je, že vás dokážu vystopovať podľa pachu, takže sú skutočne nebezpeční. Výhodou je, že svoj pach vie Ellie sledovať vďaka špeciálnej schopnosti, ktorú dobre poznáte z jednotky. Túto stopu navyše viete eliminovať postupným zlepšovaním svojich schopností.

Tie vylepšujete pomocou tabletiek, ktoré získavate skúmaním prostredia. Dôležité je, že schopnosti síce dokážete budovať, ale všetko je dávkované v rozumnej miere. Musíte získať akýsi pomyselný recept, ktorý vám následne odkryje ďalšie možnosti.

Variabilita zbraní

To isté platí aj o variabilite zbraní a ich postupného vylepšovania pomocou súčiastok. Aj tu sa vývojári vyhrali a úprava zbrane je zobrazená skutočne vydarene. Ak potrebujete zlepšiť stabilitu, tak vidíte skutočný postup zlepšovania vašej zbrane. Tieto úpravy viete realizovať na vyhradených stoloch, takže si vždy poriadne rozmyslite, čo vylepšíte ako prvé. Musím povedať, že veľa nábojov nenájdete, takže to len pridáva na kvalite hry, a nečakajte, že sa z vás zrazu stane John Rambo.

Ideálne bude, ak zvolíte tichý postup. Vtedy máte na všetko dostatok času a viete si to dobre naplánovať. K tomuto skvele poslúži luk, ktorý dodáva skutočne grády. Do tohto štýlu náramne pasuje ďalšia novinka, a to schovávanie sa pod automobilmi, prípadne inými objektami. Ellie si dokáže ľahnúť a prispôsobiť svoje telo tak, aby bola schopná manipulovať so zbraňou.

Musíte si však uvedomiť, že ani pod autom nie ste v bezpečí. Nepriatelia pozerajú aj tam, takže sa môže stať, že zatiaľ čo pod autom sledujete výhľad pred sebou, tak vás odzadu vytiahnu za nohu a máte problém. Je skvelé, že sa konečne viete aj potápať, pričom hra túto možnosť využíva celkom často.

Ako som už spomenul, vaša postava sa vie prispôsobiť prostrediu, a to vrátane krytia a samotného pohybu v priestore vďaka bezchybným animáciám. V tomto podľa mňa Naugty Dog nemá v hernom priemysle konkurenciu.

Bezkonkurenčné animácie

Spoznáte to predovšetkým na tvárach samotných postáv. Nielen v samotných prestrihových scénach, ale aj v hre. Ak niekomu ublížite, tak na tvári proste vidíte, ako trpí. V prípade, že sa v hre rozhodnete niekoho zaškrtiť, mi dáte za pravdu.

Na maximálnej kvalite sú aj animácie prstov na rukách. Vidíte, ako sa postava dokáže reálne oprieť o predmety. Zohnutá špička na vašej obuvi, keď sa zohnete? Žiadny problém. A takéto detaily by som mohol spomínať donekonečna.

Samozrejme, animácie sú len ihlou v kope sena. V roku 2013 sme neveriacky krútili hlavou nad technickým spracovaním jednotky. O sedem rokov neskôr sa budete zastavovať v takmer každej pasáži zdecimovaného Seattlu.

Úroveň detailov a spôsob vyobrazenia proste nemá konkurenciu. Porast, machy a paprade dodávajú neskutočnú atmosféru. Takmer každá časť je akousi ukážkou dokonalosti grafikou a dizajnérov, ktorí sa akoby snažili ukázať to najlepšie, čo kedy vytvorili.

Ohromujúca je predovšetkým hra svetla a tieňov. Máte k dispozícii prenosnú baterku, takže si viete posvietiť v tmavých miestach. Rozvírený prach uvidíte v lúčoch svetla baterky. Tu sa podelím o zaujímavú príhodu. Preskúmavam prostredie a zrazu mi v tmavej uličke prestáva svietiť lampáš. Nastáva tma a hra signalizuje, že máte potriasť ovládačom tak, ako by ste zatriasli so skutočným prenosným svetlom. Takéto detaily jednoducho bičujú atmosféru do nebies.

Gustavo Santaolalla

Pri hrách, ktoré majú skvelý soundtrack, vyzdvihujem aj podarenú prácu zvukárov a skladateľov. V The Last of Us Part II to nebude len vyzdvihnutie, ale vynesenie do nebies. Nejde ani tak o soundtrack, skladby na počúvanie by ste asi hľadali márne. Absolutórium si však zaslúži adaptívny podmaz, ktorý geniálnym spôsobom umocňuje dianie a atmosféru. Svoje majstrovské dielo tu opäť nechal skladateľ Gustavo Santaolalla, ktorý sa postaral o hudbu aj v jednotke. Občas som sa musel zastaviť a v duchu si povedať, že mám pocit, akoby som tam bol a celé to prežíval s Ellie.

Tieto a množstvo ďalších detailov spôsobujú, že na vás hra priam dýcha. Strávil som v nej zhruba 20 hodín a bolo mi ľúto, že to všetko zase raz končí. Môžem vám však povedať jedno. Pokračovanie hravo schovalo do vrecka prvú časť a rovnakým spôsobom dáva na druhú koľaj čokoľvek, čo vyšlo v súčasnej, ale aj minulej generácii konzol. Dokonalé technické spracovanie, optimalizácia a takmer žiadne prepady snímkovania. Navyše mi konzola PlayStation 4 Pro neodletela a bola ticho po celý čas. Proste majstrovsky odvedená práca.

Naše hodnotenie

The Last of Us Part II je zlatým klincom tejto generácie konzol. Hre nijak neuškodil ani rozruch okolo úniku príbehu, ktorý neodkryl pre mňa podstatnejšie veci. Ako povedal sám Neil Druckmann, toto musíte zažiť na vlastnej koži. A ja hovorím, že toto musíte hrať v deň vydania a poriadne si to užiť. The Last of Us Part II je hra, ktorá ukazuje v čom spočíva sila značky PlayStation. Prirátal by som ďalší bod, ale v redakcii máme obmedzený počet hviezd.

Klady

  • príbeh o prežití, beznádeji a odhodlaní
  • postavy, ktoré vám odovzdajú kúsok seba
  • audiovizuálne orgie
  • atmosféra a pocit z hry

Zápory

  • musíte si kúpiť PlayStation 4 :)

Informácie o hre

The Last of Us Part II

The Last of Us Part II 2020

 

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Akčná adventúra
  • Výrobca: Naughty Dog
  • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk