Poznáme finálne špecifikácie PS5 a Xbox Series X. Tu je porovnanie oboch platforiem

Poznáme finálne špecifikácie PS5 a Xbox Series X. Tu je porovnanie oboch platforiem

 

Dnešným dňom odkryla svoje karty aj spoločnosť Sony, poďme si zhrnúť špecifikácie.

Konečne poznáme hardvérové špecifikácie oboch konzol, takže je ideálny čas porovnať si detaily. Najprv sa zamerajme na procesory. Microsoft so svojím Xbox Series X ponúka takt na úrovni 3.8GHz, ktorý je o 300MHz vyšší oproti PlayStation 5, keďže tam je frekvencia stanovená na 3.5GHz. V oboch prípadoch ide o 8 jadrové Zen 2 procesory.

Na rad prichádza GPU jednotka, ktorá prináša zhruba 15% nárast hrubého výkonu v prospech Xbox Series X. PlayStation 5 počíta s 36 výpočtovými jednotkami, ktoré sú taktované vyššie ako pri Xbox Series X, konkrétne 2.23GHz. Xbox Series X vsádza na 52 výpočtových jednotiek, avšak pri nižšej frekvencii, presnejšie 1.825GHz. To znamená, že síce PlayStation 5 dostane menej CU (výpočtová jednotka), ale za to efektívnejšie. V každom prípade je finálny hrubý výpočtový výkon lepší pri Xbox Series X (12.15TFLOPs) oproti PlayStation 5 (10.28TFLOPs). Obe konzoly budú disponovať hardvérovým raytracingom. Tu treba dodať, že zatiaľ čo Xbox Series X pracuje so stálymi frekvenciami, tak v prípade Playstation 5 ide aj v prípade CPU a aj v prípade GPU o maximálne dosiahnuteľné frekvencie a konzola sa bude často držať v nižších taktoch.

Nemenej dôležitým aspektom je aj operačná pamäť a jej priepustnosť. PlayStation 5 vsádza na 16GB pri 256-bit zbernici a fixnou priepustnosťou 449GB/s, pričom Xbox Series X disponuje taktiež 16GB pamäťou pri 320-bit zbernici, ktorá je však rozdelená na rýchlejšiu časť (10GB @ 560GB/s) a mierne pomalšiu (6GB @ 336 GB/s).

Na rad prichádza kapacita diskov, ktoré majú byť najzásadnejšou zmenou oproti predchádzajúcim generáciám. Konzoloví hráči sa totiž presunú do SSD vôd. V tomto smere vyhráva takmer dvojnásobne PlayStation 5, aj keď s mierne menšou kapacitou. Xbox Series X ponúkne 1TB disk s čistou rýchlosťou 2.4GB/s a 4.8GB/s pri kompresii. PlayStation 5 vyrukuje s 825GB diskom, ktorý však ponúkne rýchlosť 5.5GB/s a až zhruba 9 GB/s pri kompresii. V tomto bode je to zhruba dvojnásobný nárast rýchlosti oproti Xbox Series X.

Obe konzoly nám umožnia rozšíriť si vnútornú kapacitu diskov. Microsoft vsádza na vlastné riešenie pomocou špeciálnej externej karty. Sony zas umožní pripojiť k PlayStation 5 akýkoľvek externý disk cez NVME pripojenie, avšak je potrebné, aby takýto disk spĺňal certifikáciu Sony a mal rýchlosť aspoň 5.5MB/s. Takáto rýchlostný nie je dne úplne bežná.

Rovnako tak budú disponovať 4K UHD Bluray optickou mechanikou a samozrejme bude možné cez USB pripojiť bežné externé disky, ktoré však nevyužijete na hranie hier, aspoň teda pri PlayStation 5. Xbox Series X však umožní na takéto disky inštaláciu a hranie Xbox One, Xbox 360 a Xbox hier a Playstation 5 pri hraní hier z PS4. Počítajte ale s väčšími nahrávacími časmi.

Otázna je teraz cena. Očakávame, že Sony stlačí cenovku o kúsok nižšie ako Microsoft. Presné ceny si však netrúfame odhadnúť. Možným problémom Sony môže byť síce extrémne rýchly, ale určite aj drahý disk. Ak sa bavíme o dátumoch štartu oboch konzol, tak platí pre obe konzoly Vianoce 2020.

XBOX SERIES X

 • Procesor: 8-jadrový Zen 2 procesor s taktom 3.8GHz
 • Grafický čip: 12 TFLOPs RDNA 2 grafický čip s 52 výpočtovými jednotkami s taktom 1.825GHz
 • Pamäť: 16GB GDDR6 s 320-bit zbernicou
 • Priepustnosť pamäte: 10GB@560GB/s a 6GB@336 GB/s
 • HDD: 1TB NVME SSD s priepustnosťou 2.4GB/s Raw a 4.8GB/s v kompresii
 • Podpora USB HDD
 • 4K UHD Blu-Ray mechanika

PLAYSTATION 5

 • Procesor: 8-jadrový Zen 2 procesor s taktom 3.5GHz
 • Grafický čip: 10.28 TFLOPs RDNA 2 grafický čip s 36 výpočtovými jednotkami s taktom 2.23GHz
 • Pamäť: 16GB GDDR6 s 256-bit zbernicou
 • Priepustnosť pamäte: 448GB/s
 • HDD: 825GB SSD s priepustnosťou 5.5GB/s, zhruba 9GB/s v kompresii
 • Podpora USB HDD
 • 4K UHD Blu-Ray mechanika
Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk