• Napriek zrejmým problémom bol Cyberpunk „najväčším vydaním digitálnej hry v histórii“

  • Týždenník #16 – Ten o zmätkoch v Microsofte, špekuláciách o nových hrách a o Agentovi 47

  • Gamesite Podcast #63 - Z failu Micorsoftu ťažia hráči, Resident Evil 8 očaril svojimi prednosťami a Star Wars hra od Warhorse by bola...cool?

  • Tak toto bol rekord: Zvýšenie cien Xbox Live Gold trvalo iba niekoľko hodín. Microsoft vrátil ceny späť a pridal hráčom niečo navyše

  • Microsoft sa konečne vzchopil a pre predplatiteľov Xbox Live Gold ponúka skvelé hry!

  • Gamesite News 77 - Resident Evil v máji, 8. sezóna Apex Legends už o chvíľu a Battlefield so 128 hráčmi

The Amazing Spiderman - Recenzia

Poznáte to. Do kín prichádza veľkofilm s úžasnou témou, ako napríklad Spiderman. Sledujete trailery, vyhľadávate si, ktorý režisér ho točí... Avšak odrazu sa vám do oka vryje obrázok počítačovej hry s totožným názvom a nielen to. Hra je pomaly dostupná aj pre neznáme operačné systémy, handheldy, telefóny či „empétrojky“. A už vieme, o čo ide.

Darmo, tieto hry majú skrátka svoju povesť. Sú to takzvané „dojičky“, vďaka ktorým rýchlo a jednoducho podaktorí jedinci točia peniaze. A veru môj inštinkt na hry opäť nesklamal. Už to aj vyzeralo s celým Spidermanom sľubne, keď odrazu pri prvom bossovi narazím na neviditeľné steny v otvorenom svete a gombík-fest (quick time eventy) pri jeho ničení.

Nie, The Amazing Spiderman nie je zlou hrou, ale od dobrej hry má stále ďaleko. Pri dnešných technológiách je to však málo. Tvorcovia v podstate len zmiešajú niekoľko herných mechaník, prihodia nejaké tie efekty, „plácnu“ doňho príbehový skript a hra je na svete. To, čo však chýba nášmu Spidermanovi, je trpezlivosť pri jeho tvorbe. A tam tvorcovia zlyhali.

Vcelku normálny príbeh nekopíruje filmovú predlohu, čím si zaslúži mierne plus. Celá zápletka začína až po záverečných titulkoch, čiže po dolapení Lizarda a strčenia ho do basy, čím si môžete po zhliadnutí filmu vychutnať vedľajšie pokračovanie, ktoré nie je až také zlé a dotvára atmosféru celému pozadiu príbehu.

Pri hrateľnosti však začíname pociťovať mierne deja ´vu, v ktorom nám občas vyskočí klasický sandbox, ako Just Cause či Infamous, no hlavným činiteľom je tu určite Batman: Arkham City, ktorému Spiderman akoby z oka vypadol. Bohužiaľ, veľmi okresaný Batman. Hovoriť o sandboxe by bol pravdaže hriech, keďže sa síce v hre nachádza otvorený Manhathan, no zíva prázdnotou, čo sa týka možností. V podstate je určený na pohyb medzi misiami a bytom, v ktorom prebiehajú príbehové cutscény. Okrem toho sa v meste nachádzajú vedľajšie misie, v ktorých zachraňujete jeho obyvateľov či riešite dennú prácu superhrdinu. Druhov misií je však príliš málo, takže sa po pár kolách nevyhnete stereotypu.

U ovládania je to však ešte horšie. Ak by sme ospravedlnili fakt, že pri húpaní Spiderman strieľa do oblohy, je tu stále cítiť, že okrem smeru nad ním nemáte žiadnu kontrolu. Darmo budete chcieť ísť vyššie, darmo sa budete chcieť v danom momente odtrhnúť zo siete a darmo vysvetlíte hre, že po tom mrakodrape liezť nechcete.

V prvom okamihu máte nádherný pocit slobody z pohybu, v tom druhom zistíte, že žiadnu slobodu nemáte. Avšak tento fakt by sme mohli sčasti ospravedlniť, keby boli ostatné časti hry zvládnuté dobre. Napríklad taký súbojový systém. Mať schopnosti Spidermana je snom každého malého chlapca. V tejto hre však budete používať tri tlačidlá, menovite na útok, obranu a streľbu.

A nielen to. Bitky vo mne vyvolali celkový pocit neohrabanosti, kostrbatosti a nereflexívnosti, čo je pri hrách tohto typu hotová samovražda. Hra akoby chcela vytvoriť efekt ohromnosti z boja, napríklad spomalením prostredia, no pri celkovom zosynchronizovaní s kamerou a zlými zvukmi končí na zemi.

Netreba však zúfať. Stealth prvky, ktoré sa v hre nachádzajú, sú na počudovanie spracované celkom slušne. Ak mi to hra dovoľovala, tak som využíval túto mechaniku naplno. Hoci sa nemôžete z plafónu spustiť, ako pri romantickej scéne z prvého filmu, môžete prikrádajúc vyraďovať protivníkov, jedného po druhom. Ak však budete spozorovaní a stihnete ujsť do bezpečia tmavých rohov, nepriatelia zapínajú baterky. Vtedy sa nesmiete dostať pod ich dohľad. Následne môžete pokračovať v tichom vyraďovaní. Tento systém sa však pri Boss-fightoch nenachádza, a tak vám neostáva nič iné, len tušiť, ktoré tlačidlo tvorcovia chceli, aby ste stlačili.

Ostatne hra umožňuje aj systém levelovania, ktorý ponúka priemerný zážitok z progresu a zároveň podporuje hráča v zbieraní bonusových skúseností roztrúsených po okolí. Vylepšiť sa dajú vaše schopnosti, životy, sila a taktiež môžete odomykať pár pohybov, ktoré doplnia váš arzenál na slabý priemer. Čo je veľká škoda.

Čo sa týka grafiky... je naozaj pekná. Vidieť to, že na grafickom pozlátku tvorcovia pracovali asi najdlhšie. Efekty sa hemžia v hre ako mravce v mravenisku, bohužiaľ, za cenu zlých animácií a celkom „dovrzaného“ ovládania či kamery.

Zhrnuté a podtrhnuté, The Amazing Spiderman je hrou, ktorá sa môže pýšiť vskutku dobrým nápadom, kvalitnou značkou a otrasným prevedením. Ide o rýchlo kvasený titul, ktorý si určite mnoho fanúšikov Spidermana užije, no v mysli sa dlho neuchová. Deťom spraví určite radosť, no nám, hardcore gamerom, skôr zlobu, ako potešenie.

grafika
príbeh
stealth systém

hrateľnosť
animácie postáv
urýchlený vývoj
65%
ŽÁNER Third person akcia
VÝROBCA Beebox
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
ABC Data
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na www.gsshop.sk

  

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk