• Cyberpunk 2077 nebude exkluzivita na Epic Games Store, tvrdí manažér CD Projekt Red

  • Ak si budete chcieť bez akýchkoľvek problémov zahrať Detroit: Become Human na PC, budete potrebovať GTX 1080

  • RECENZIA: Jump Force, najväčší hrdinovia manga svetov, spojte sa!

  • Blíži sa koniec hier a konzol ako ich poznáme?

  • Sony láka na svoju vlastnú konferenciu: Máme sa tešiť na nové oznámenia a várku trailerov

  • Spätná kompatibilita Playstation 5?: Je tu ďalší patent

Jak and Daxter HD: The Trilogy - Recenzia

Štúdio Naughty Dog žne úspechy so svojou sériou Uncharted, avšak ešte predtým bolo známe vďaka sériám Crash Bandicoot a Jak & Daxter. A práve druhej menovanej sa budeme venovať teraz, pretože nedávno vyšla jej HD prerobená verzia pre PS3. Má ešte dnešnému hráčovi čo ponúknuť?

Jak and Daxter HD: The Trilogy obsahuje hry Jak & Daxter: The Precursor Legacy, Jak 2 a Jak 3. Je to séria akčných „skákačiek“, ktorá bola vo svojej dobe výnimočná hneď v niekoľkých veciach a formovala žáner. Je to už síce vyše desať rokov od vydania prvého dielu tejto trilógie, avšak stále nám má čo ponúknuť. Základ všetkých troch je rovnaký, t.j. budete skákať, zbierať predmety a cestou prekonávať prekážky a zdolávať nepriateľov, avšak každým dielom sa hra vyvíjala a posúvala žáner ďalej. Precursor Legacy predstavil po prvýkrát v tomto žánri svet, v ktorom ste sa viac-menej voľne a bez loadingov presúvali (nebol rozdelený na úrovne ako v ostatných hrách dovtedy) a váš postup sa ukladal, takže keď ste nechali niečo nedokončené v jednej oblasti a odbehli do druhej, po návrate to bolo tak, ako ste to opustili.

Druhý diel Jak 2 zas prináša do žánru mesto na spôsob GTA, s policajtmi, vozidlami a misiami, a hra sa už viac sústredí na príbeh, ktorý je vážnejší a naozaj pútavý. Jak 3 v podstate neprináša nič nové, len odstraňuje to nezábavné z druhého dielu a vylepšuje to, čo fungovalo. Každá z hier vám vydrží minimálne na 15 hodín, avšak pravdepodobne to bude oveľa dlhšie a ak chcete tituly prejsť na 100%, tak sa čas môže aj zniekoľkonásobiť.

Ak hľadáte trocha tej klasickej „skákačkovej“ hrateľnosti, tak ste na správnej adrese, avšak pozor, hry si so svojím starším dátumom vydania prinášajú aj určité neduhy. V prvom diely si napríklad nemôžete zapnúť titulky, úplne absentuje mapa v hocijakej podobe a občas narazíte aj na problémy s kamerou. Tá sa hýbe s vami, avšak niekedy nestíha, alebo sa zle nastaví a aj keď ju ovládate jednou z páčok, chýba tlačidlo na vycentrovanie kamery do smeru, ktorým práve postavička pozerá. Problémom je aj krkolomné menu, na ktoré si postupom možno zvyknete, ale stále vás bude trocha hnevať a zbytočne v ňom stratíte drahocenný čas.

Druhý diel už mapu vzhľadom na prítomnosť mesta obsahuje, ale zase narážame na problém s interfacom, lebo je prístupná iba minimapka v rohu obrazovky a veľkú (a potrebnú) mapu si obzriete iba cez menu. Problémy s kamerou stále pretrvávajú, ale už v menšej miere a nestáva sa tak často, že by ste kvôli tomu zomreli. Veľkým záporom pre mňa osobne bol aj zdĺhavý presun po meste medzi misiami a nie moc vydarené a nezábavné ovládanie vozidiel a misie s nimi. Tie som len veľmi sťažka prekonával a tešil sa až skončia. Tretí diel v podstate odstraňuje chyby dvojky a vylepšuje to, čo fungovalo, takže stále sa tu nachádza mesto, ale presun po ňom už nepredstavuje útrapy, ale naopak zábavu, a preteky si tiež polepšili a pobavia. Odpadli aj zdĺhavé presuny medzi misiami, takže sa môžete sústrediť na všetko to dobré. Vravíte si, čo je vlastne dobré?

Doteraz som hry iba hanil, avšak to už máme z krku, a tak sa môžeme sústrediť na to dobré. A že toho nie je vôbec málo... Rozhodne poteší absencia akéhokoľvek loadingu po spustení hry, takže keď už hru raz zapnete, nebude vás rušiť žiadne otravné načítanie a môžete si vychutnávať krásy hry. Rozhodne sa je čomu venovať, hry vám prezentujú neustále niečo nové, či už je to ďalšia zbraň, preteky, ochranná misia, alebo niečo iné, hry pre vás majú neustále niečo v zásobe na striedanie a osvieženie hrateľnosti. Budete na dinosauroch loviť škodcov po meste, pretekať v buginách, strieľať nepriateľov, preskakovať zložité prekážky, preskúmavať prostredia a veľa ďalších vecí, to všetko prepletené in-game cutscénami so zaujímavými dialógmi a vtipnými replikami, o ktoré sa väčšinou postará váš „parťák“ Daxter. Na vašej ceste stretnete mnoho zaujímavých charakterov, z ktorých si určite aspoň niektorých obľúbite a nebudete sa vedieť dočkať, čo sa stane ďalej.

Pre zberateľov je pripravené veľké množstvo predmetov, ktorých hľadaním môžete stráviť kvantá času. Síce nemáte žiadnu špeciálnu motiváciu, ale verte mi, bude vás to baviť a nedá vám to nepozrieť sa, kde ste to nechali zvyšné nepozbierané veci, pretože zároveň aj odhalíte nové časti oblastí a budete si jednoducho užívať preskúmavanie jednotlivých skvelo dizajnovaných umiestnení. Za zmienku určite stojí ešte systém životov, ktorý v podstate úplne absentuje. Po zomretí (spravidla niekoľko zásahov) sa vždy zjavíte na začiatku danej oblasti a váš postup pred úmrtím sa uložil, avšak nepriatelia sú oživení a vy musíte znova dôjsť na dané miesto. Hra vás tak nijak extrémne za chyby netrestá, avšak stále si zachováva určitý level náročnosti.

Grafika pochopiteľne dnes už neohúri, ale dá sa na ňu pozerať aj na veľkých obrazovkách a často sa vám naskytnú nádherné pohľady, lebo hra vykresľuje celý svet v dohľade a ten je naozaj prekrásny. S grafikou súvisia aj animácie a tie sa nestratia ani dnes, všetko je perfektne rozanimované a pohyb Jaka a Daxtera je naozaj výborný. Poteší aj stály framerate bez jediného poklesu či akýchkoľvek trhnutí. Zvuky neostávajú pozadu a všetko je výborne ozvučené a má vlastný zvuk, či už strieľanie, beh po rôznych povrchoch, rozhovory, atď. Hudba hrajúca v pozadí príjemne dokresľuje atmosféru a neruší, no pravdepodobne si ju nebudete púšťať doma z rádia.

V kocke sa jedná o stále výborné tituly, ktoré obstoja aj dnes, avšak musíte sa zmieriť s kompromismi v grafike a pár drobnosťami. Ak sa však zmierite s týmito pár maličkosťami, čaká vás nesmierne množstvo mierne old-school, ale hlavne kvalitnej zábavy za výbornú cenu a ako bonus si navyše prejdete aj kúskom hernej histórie, to všetko s vtipným komentárom Daxtera. Pre fanúšikov žánru sa jedná o povinnosť.

dĺžka
príbeh
absencia loadingov
variabilita

kamera
mapa
menu
90%
ŽÁNER Platformovka
VÝROBCA NaughtyDog
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk