Dead Island: Definitive Collection - Recenzia

Dead Island: Definitive Collection - Recenzia

Dead Island nie je žiadna novinka, no na poli zombie hier mu jednoznačne patrí popredné miesto. Po pomerne dlhej dobe od vydania základnej hry a jej rozšírenia Riptide štúdio vydáva Definitive Edition so všetkým obsahom v jednej kope. Otázkou ostáva, či sa takáto kúpa oplatí.

Určite si mnoho z vás pamätá na prvý Dead Island trailer na E3 spred šiestich rokov, po ktorom ostalo široké obecenstvo ohúrené. Vývojári v tom čase sľubovali naozajstnú revolúciu v zombie hrách a sčasti sa im táto vízia podarila naplniť.

Ak zoberieme do úvahy, že Dead Island: Definite Edition ponúka za pomerne férovú cenu dve hry, prvú vydanú pred piatimi rokmi a Riptide rozšírenie o niečo neskôr, hráči by nemali mať krivého slova. Dead Island síce neprelomil rekordy predajnosti ani popularity, no nebol ani hrou, ktorá by nielen v žánri zombie hier, ale aj na celkovom poli herného sveta upadla do zabudnutia. Momentálny trh je síce viac než zombie tematikou nasýtený, no Dead Island stále ostáva hrou, ktorá si medzi zombie konkurenciou drží stabilné miesto. Neviem ako vy, ale keď mne niekto povie „zombie hra“, tak Dead Island bude určite jedna z prvých, ktorá mi napadne.

Nielenže pôvodný Dead Island takpovediac počal éru zombie hier, bol to aj pomerne kvalitný počin. Určite si spomínate, alebo ste na internete narazili na množstvo gifov a obrázkov, ktoré ukazujú humorné situácie inšpirujúce sa bugmi z hry, no to už akosi k hrám s otvoreným svetom tak nejako patrí. Nikdy, alebo veľmi výnimočne, to boli problémy, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňovali hrateľnosť alebo kvalitu hry, no práve naopak, spôsobovali nezabudnuteľné okamihy a zábavné zážitky.

Dead Island je naozaj kvalitná hra, no bez prítomnosti co-op módu by to bola len ďalšia zombie hra v poradí, ktorá by upadla do zabudnutia. Práve hranie s kamošmi a prechádzanie celého príbehu, ako aj preskúmavanie sveta tropického ostrova Banoi, sa stalo tým, čím sa hra posunula v rebríčku zombie hier o čosi vyššie. Odkedy som ju prvýkrát zapol s niektorým zo známych, nikdy som už hru nehral a ani nechcel hrať sám. Hneď ako sa ale vaša partia rozrástla aspoň o jedného hráča, začalo sa to pravé orechové.

Čo sa týka samotnej hrateľnosti, Definitive edition neprináša v podstate žiadne zmeny. Okrem opravenia niekoľkých bugov, mnohé stále ostávajú. Bojový systém ostal, vďakabohu, nezmenený, a tak sa hráči môžu tešiť na šialené vyrábanie zraní od výmyslu sveta. Elektricko -ohnivé baseballové pálky, tlakovo-kyselinové sekery, no veď to poznáte. Šialeným zbraniam, ktoré devastujú nepriateľov zblízka, sa medze nekladú a aj keď v hre existujú aj strelné zbrane, svojou efektívnosťou a nedostatkom munície sa na klasiku nehrabú. A ani sa nedostavuje pôžitok z dobre odseknutej zombíckej hlavy, ktorá horiaca odletí za horizont a tam ešte vybuchne. V rovnakom štýle sa nesie aj rozšírenie Riptide, hrateľnosť ktorého je okolo 30 hodín, pričom sa zväčšuje prostredie, možnosti a arzenál o pár naozaj kvalitných kúskov.

Čo teda robí z Definitive Edition špeciálnu edíciu, do ktorej by mal hráč investovať? Okrem všetkého obsahu na jednej kope (aj keď rozšírenie Riptide je nelogicky pri hre pribalené ako sťahovateľná hra z PlayStation Store, zatiaľ čo napríklad Xbox má obe hry priamo na disku) sa Definitive edícia vyznačuje hlavne prevodom z PS3 grafiky do vizuálu hodného PS4 generácie. Hra vyzerá naozaj pekne aj na dnešné hry a veľmi dobre spracovanú atmosféru tropického ostrova zamoreného zombie apokalypsou si tak vychutnáte v pravom PS4 kabáte!

Naše hodnotenie

Dead Island: Definitive Edition ponúka za cenu 30 eur hlavnú hru a jej 30-hodinové rozšírenie, ktoré od svojho vydania prešli zmenou grafického spracovania hodného PS4 hier. Jedna z najzábavnejších zombie hier je tak teraz dostupná v novom kabáte so všetkým obsahom za férovú cenu. Vývojári síce v hre nič nezmenili, nepridali, no ani neodobrali. V konečnom dôsledku, prečo meniť niečo, čo je dobré?

Klady

  • PS4 grafika
  • Co-op zábava

Zápory

  • Riptide ako sťahovateľný obsah
  • Stále rovnaké bugy

Informácie o hre

Dead Island: Definitive Collection

Dead Island: Definitive Collection 2016

Dead Island a Dead Island: Riptide sa dočkali kompletného prepracovania do next-gen enginu, ktorý pridal množstvo nielen vizuálnych vylepšení. Zlepšil sa celkový chod hier a užívateľské rozhranie sa sprehľadnilo. Kolekcia tak tvorí ideálnu vstupnú bránu do zombie sveta Dead Island.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Akčný zombie horor
  • Výrobca: Techland
  • Distribútor v SR: CENEGA
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: CENEGA

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk