• Najpopulárnejšou konferenciou na E3 2021 na sociálnych sieťach bola Xbox + Bethesda

 • Cyberpunk 2077 je späť na PlayStation Store, no kúpa na PlayStation 4 sa neodporúča

 • EA na budúci mesiac ohlási ďalší diel „populárnej série“ a naznačenia hovoria o znovuzrodení Dead Space

 • (Dvoj)Týždenník #36 – Ten o skončenej E3 2021

 • Aké boli najpopulárnejšie hry počas E3 2021 a Summer Game Fest?

 • Gamesite News 97 - Výstava E3 nám navalila poriadnu nádielku hier a dátumov vydania

Call of Duty: Infinite Warfare - Recenzia

Call of Duty: Infinite Warfare - Recenzia

Infinite War sa veru netešilo veľmi pozitívnym odozvám už od vydania prvého traileru, no to sériu sprevádza už nejaký ten čas. Výraznejšie odkedy sa vývojári rozhodli ísť v hernom čase dopredu, stále viac a viac do budúcnosti. Tohtoročný CoD túto hranicu posúva ešte o krôčik ďalej, no vo väčšine si zachováva mechanizmy predošlého dielu. Až na niekoľko noviniek.

Nová doba, ktorá je v čase ešte ďalej, ale nie je jedinou novinkou, ktorá sa v hre objavila. Prekvapivo musím uznať, že sa tentoraz vývojári snažili o nejakú tú inováciu. Smerujem ku kampani, kde sa vývojári konečne posnažili priniesť niečo nové. Tentoraz nebudete len bezhlavo putovať z jednej misie do druhej, ale zastávkou medzi misiami sa stane vaša vlastná vesmírna loď. Ako sa obyčajný vojak dostane ku kapitánskemu kreslu v priebehu pol hodiny, sa ma nepýtajte, no je to príjemná zmena.

Po odohraní úvodnej misie sa z postavy stáva kapitán jednej z dvoch posledných lodí pozemskej flotily a jej manažovanie ostáva na vás. Práve loď Retribution bude východiskový bod, z ktorého budete odlietavať na misie a modifikovať výbavu pred každou misiou. Mať priestor, kde sa môžete medzi misiami poprechádzať, sledovať, ako sa prostredie od misie k misii mení a dozvedieť sa pár nových informácií, je celkom zábavný aspekt hry. A k tomu všetkému dostanete aj vlastnú kapitánsku kajutu! Síce na celej lodi nie je toho veľa čo robiť, ale je to minimálne aspoň nejaký krok vpred oproti klasickému lineátnemu prechádzaniu misiami. V podstate je to taká okresaná verzia prechádzania sa po Normandy v Mass Effecte.

Po prvý raz v histórii CoD si dokonca misie, ktoré chcete, aj vyberáte v takom poradí, v akom chcete, a hra sa tak trochu tvári, ako keby mala „otvorený svet“. Misiu si vždy vyberiete z galaktickej mapy umiestnenej na mostíku lode, následne odchádzate do hangáru vybaviť sa a šup do stíhačky. Hra dokonca ponúka aj bočné misie, ktoré sa rozdeľujú na dva typy – vzdušný alebo pozemný útok na niektorú z nepriateľských vlajkových lodí. Za tieto misie získavate všelijaké upgrady, ako napríklad perky pre svoju postavu, nové zbrane alebo optiky a iné vylepšenia. Tieto misie nie sú povinné, no hra sa vám ich snaží „nanútiť“ a slúžia na zjednodušenie ostatných misií.

Ak ste doteraz čítali pozorne, mohli ste si všimnúť slovné spojenie vzdušný útok. Pomerne dosť veľa času v Infinite Warfare strávite v stíhačke počas výlučne vzdušných misií vo vesmíre alebo v kombinovaných misiách, kde po istej pasáži zo stíhačky vyskočíte a pokračujete pešo, poprípade si lietate v skafandri vo vesmíre a pritom strieľate zloduchov, ktorí sa tiež v skafandroch vybrali do otvoreného vesmíru. Lebo lietať okolo vesmírnej lode a hliadkovať v skafandri je očividne úplne bežné. Svoju stíhačku si rovnako ako aj postavu vylepšujete. Síce vylepšení nie je až toľko, no môžete si ich pred každou misiu upravovať podľa svojej chuti. Osobne ma bočné misie po čase začali nudiť, keďže pozemný útok na loď vyzeral skoro vždy rovnako, ocital som sa na rôznych lodiach, no nejakých zázrakom vždy v rovnakých priestoroch. Ak som náhodou narazili na pasáž, kde som lietal v stíhačke, hra za mňa vykonávala 90 percent lietania, čiže to v konečnom dôsledku bola totálna nuda. Hru som hral na stupni náročnosti „veterán“ a úprimne som v stíhačke zomrel tedy, len keď som narazil do skaly vo vesmíre alebo do inej lode. Klinec na rakve zabíja to, že ak si odmyslíme bočné misie z galaktickej mapy, cela hlavná línia sa skladá približne zo štyroch misií, síce dlhších, no aj tak...
Singleplayer aspoň čiastočne potešil malými, no príjemnými pokusmi o inováciu, no sklamal hernou dĺžkou! Ako je na tom multiplayer?

Ak ste čítali Infinity Warfare preview, základnú predstavu o multiplayeri už máte. Základný rozdiel spočíva v mechanizme „Rigov“. V podstate ide o hrateľné postavy, ktoré majú špecifický set schopností a tie ich robia výnimočnými. Od vysokej rýchlosti a špecializácie boja a zbraní na blízko až po rýchlejšiu regeneráciu života. Výber postavy je tak prvým krokom, ktorý značne ovplyvní štýl vášho hrania. A tí z vás, ktorí hrali Black Ops 3, si budú tento systém trochu pamätať. Po vybraní postavy ostáva systém „Loadouts“ nezmenený a vyberáte si medzi primárnou a sekundárnou zbraňou, granátmi, perkmi a killstreakmi, na ktoré mate opäť 10 bodov.

To nie je jediná vec, ktorá prešla zmenou. Jetpacky, teraz nazývané Boost rigs, taktiež dostali novú funkcionalitu, no či bolo toto rozhodnutie krokom vpred, je otázne. Namiesto fungovania ako jetpacku, ktorý ponúkal rýchle skoky a boosty do niektorej zo strán, ponúka Boost rig oveľa menej dynamickosti a celkovo je pocitovo pomalší, čo značne narúša plynulosť dynamickej hry, ktorou titul CoD má byť. Skladba máp sa veľmi nezmenila, no na môj vkus sa mapy trocha zmenšili. Trošku viac metrov štvorcových a pár nových ciest pre rozšírenie možností taktizovania by bolo rozhodne plus a arzenálu zbraní by sa tiež zišlo niekoľko prídavkov, nakoľko je dosť chudobný. A to ako v multiplayeri, tak aj v kampani.

Naše hodnotenie

Síce sa v kampani štúdio posnažilo o niekoľko celkom dobrých inovácií, ktoré robia z bežnej lineárnej FPS trošku viac otvorenú hru. Dĺžka hernej kampane, najmä v jej hlavnej línii, a odfkláknuté bočné misie tento prídavok často zabíjajú. Kampaň je tak naozaj veľmi krátka a z väčšej časti nudná. Multiplayeru, v ktorom vývojári v skutočnosti okrem herných postáv viac ubrali ako pridali, neprospieva ani to, že Infinity Warfare vyšlo v čase troch silných FPS titulov – Battlefield 1, Titanfall a CoD. A osobne musím povedať, že keď som po osemdesiatich hodinách neuveriteľne skvelej zábavy v kampani a v multiplayeri hry Titanfall zapol CoD, mal som z neho dosť podradný pocit. Ak teda váhate nad kúpou jednej z troch spomínaných hier, CoD by určite nemalo byť na vrchole tohto rebríčka.

Klady

 • vlastná loď
 • hrateľné postavy

Zápory

 • Boost rigs
 • bočné misie
 • krátka kampaň

Informácie o hre

Call of Duty: Infinite Warfare

Call of Duty: Infinite Warfare 2016

Hra sa odohráva vo vierohodnom futuristickom prostredí, v ktorom sa hráči ocitnú v úlohe kapitána Reyesa, pilota špeciálnej operácie prvého stupňa. Ten sa postaví ku kormidlu Retribution, jednej z posledných pozemských vojnových lodí. V čase nemysliteľnej nepriazne musí Reyes viesť zvyšky koaličných síl proti neúnavnému nepriateľovi.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Infinity Ward
 • Distribútor v GB: Activision
 • Distribútor v SR: KON TIKI
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: KON TIKI

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk