Počas uplynulých mesiacov sa značná časť popredných výrobcov laptopov rozhodla využiť súčasný technologický trend ohľadom proklamovania umelej inteligencie, a preto ste aj vy dozaista opakovane narážali na skratku AI a to nie len pri prezeraní mnohých noviniek v rámci segmentu prenosných počítačov. Čo si budeme hovoriť, umelá inteligencia je natoľko v kurze, že ju čoskoro natlačia aj do krabice s kravským mliekom. V tomto smere preto, pochopiteľne, nebolo výnimkou ani portfólio celosvetovo populárneho Aceru, ktoré na trh najprv hodilo model kompaktného pracanta s príznačným názvom Acer Swift Go 14 AI, aby ho následne doplnilo takmer identickou verziou Swift 14 AI. Hlavným rozdielom medzi oboma strojmi sa výhradne stala konfigurácia, keďže druhý menovaný model si odbil premiéru ako vôbec historicky prvý Acer notebook postavený striktne na ARM technológii. Do redakcie nám tak ešte pred Vianocami dorazil laptop bežiaci na procesore Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorého najzásadnejšími papierovými prednosťami mali byť solídny výkon a dlhá výdrž batérie. Ak vás zaujíma, či som v ňom počas mesačného testu dokázal objaviť aj niečo viac, ak vôbec, tak rozhodne pokračujte v čítaní.
Pri nákupe nového pracovného notebooku je to často alchýmia plná zložitého rozhodovania ohľadom konfigurácie a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Ako som už naznačil v úvode, testovaný model Acer Swift 14 AI, postavený na ARM procesore, sa u nás predáva v niekoľkých verziách v rámci Snapdragon čipov, z čoho jedna disponuje i dotykovou obrazovkou, no druhá nie. Cenový rozdiel medzi panelmi s identickou technológiou IPS ako aj rozlíšením 2,5 K je skôr zanedbateľný a aj keď sa rozhodnete ísť do drahšieho variantu, tak za tento kompaktný laptop vo finále nezaplatíte viac než 1 200 eur. Mnou skúšaná vzorka prišla v konfigurácii s procesorom Qualcomm Snapdragon X Plus (X1P-64-100) pri 16 GB RAM a ak pozorne čítate naše recenzie, určite si ešte živo spomínate na nedávny test ThinkPadu od Lenova, ktorý bol vybavený o niečo výkonnejšími črievkami, konkrétne X Elite X1E-78-100. Pointou môjho blahorečenia ARM technológie ostáva predovšetkým dlhočizná výdrž batérie, ktorú konzumenti uprednostňujúci Windows dlhé roky závideli konkurenčnému nahryznutému jablku. Akokoľvek sa už aj Intel a AMD konečne snažia svoje čipy nastaviť tak, aby v rámci procesov nežrali obrovské objemy energie, na ARM nateraz vo väčšine prípadov stále strácajú. Čo sa týka testovanej vzorky v predmetnej konfigurácii, tá je vybavená batériou s kapacitou 75 Wh, ktorá v praxi dokáže s prehľadom podržať notebook pri živote viac ako desať hodín, a to aj pri náročnejších procesoch.
Opis kvalít som začal vyložene netradične od výdrže batérie, ale keďže práve tento aspekt je jasnou výhodou pracovných laptopov opatrených nálepkou Snapdragon, prišlo mi to ako správne rozhodnutie. Teraz však nastal čas sa prepnúť do klasických koľají a zhodnotiť si vizuál, respektíve ponuku fyzických portov. Acer Swift Go 14 AI prichádza s čiastočne hliníkovým šasi, kde sa chladný a pevnejší materiál sústredí v rámci veka obrazovky – zvyšok je tvrdený plast v sivej forme. Notebook v zatvorenom stave ničím zásadným nevyniká a ak by v oboch rohoch veka neboli znaky indikujúce výrobcu a trend ohľadom integrácie umelej inteligencie, sotva by ste predmetný počítač vedeli odlíšiť od akejkoľvek konkurencie. S rozmermi 322.6 x 14,9 x 225,95 mm a váhou 1,5 kilogramu spadá laptop v rámci súčasných trendov skôr do sekcie železa s nadváhou, ale ak nemáte miesto rúk papierové slamky, nemali by ste mať problém notebook prenášať kade tade po svete.
Možno si teraz poviete, že o niečo väčšia hrúbka určite umožnila výrobcovi integrovať do rámu dostatok výkonných portov, však? Nanešťastie to nie je tak úplne pravda. Na ľavej strane sa nachádza duo USB-C/4 a jeden USB-A 3.2 prvej generácie a na pravej naopak opäť osamotený USB-A a kombinovaný audio konektor. A kde je HDMI? Acer sa rozhodol, že tento port ponechá len ako súčasť separátneho donglu, ktorý síce nájdete v balení, ale za mňa je to jednoducho fail a zbytočné komplikovanie počas prenášania notebooku.
Slušný panel
Krátko po vyklopení veka jedným prstom (pánty vás pustia až do úrovne 180 stupňov) si ako prvú všimnete webovú kameru doplnenú o IR snímač – podpora prihlásenia formou skenovania vašej tváre je samozrejmosťou. Samotná kamera disponuje rozlíšením 1440 p a v kombinácii s umelou inteligenciou ju viete využiť na sofistikovanejšie socializovanie sa so svetom v rámci funkcií Copilot+.
Čo sa týka ďalšieho využívania kamery, už v minulosti sme sa v tomto smere opakovane rozprávali ohľadom automatického zamykania systému pri odchode od počítača alebo upozorňovania na chybné sedenie s ohnutým chrbtom. Obrazovka vo veľkosti 14,5 palcov pri pomere strán 16:10 už disponuje v úvode spomínaným rozlíšením 2560 × 1600 pxl. O chlp dôležitejšie je však to, že panel zvláda aj obnovovaciu frekvenciu do úrovne 120 Hz. Akokoľvek som bol počas testovania displeju celkovo spokojný s ostrosťou a plynulosťou obrazu, nehovoriac o farbách, tak limity IPS technológie v kombinácii so slabým jasom (sonda ukázala sotva 300 nitov) mi robili problémy počas práce v exteriéroch. Akonáhle sa však budete cielene vyhýbať slnečným lúčom a intenzívnejšiemu zdroju svetla, nemal by to byť pre vás až taký zásadný problém.
Pod obrazovkou sa už tradične nachádza nízkoprofilová klávesnica, ktorej multimediálna lišta sa rozmerovo nesnaží trhať žiadne rekordy a rovnako zakrpatené ostávajú aj klávesy smerových šípok. Napriek tomu sa mi s touto klaviatúrou písalo viac ako príjemne, keďže stredne nastavená tuhosť ruka v ruke s pomerne presnou dráhou chodu spínačov spoločne eliminovali akékoľvek zásadnejšie chyby, ktoré sa pri intenzívnom spôsobe interakcie často vedia hromadiť.
Tam, kde dostatočne podsvietená klávesnica naplnila moje vysoké nároky ohľadom kvality, sa naopak rozmerovo dostatočne veľký track-pad ukázal byť totálnym sklamaním. Nebudem teraz riešiť nekonzistentné prehýbanie v momente silnejšieho zopnutia (doslova vidíte, ako sa spolu s podložkou prehýba stredová časť celého šasi a dovtedy ako tak fungujúci efekt prémiového zariadenia sa definitívne vytráca) a zameriam sa hlavne na interakciu. Kliknutie je prosto nevýrazné a moje končeky prstov často nevedeli odhadnúť, či vôbec došlo k zopnutiu alebo naopak. V duchu súčasných AI trendov sa v pravom hornom rohu track-padu nachádza akýsi vizuálny prvok indikujúci možnosť využívania aplikácie napojenej na neurónovú jednotku. Vo všeobecnosti vás však tento doplnok bude asi skôr otravovať a, našťastie, je možné ho priamo cez Acer softvér úplne vypnúť. Nechajme blikajúce AI skratky bokom a poďme sa konečne presunúť k aspektu výkonu. Akokoľvek sa najnovší operačný systém Windows postupne zoznamuje s podporou ARM procesorov, valná časť aplikácií sa musí aj naďalej uspokojiť s emulovaným chodom. V tomto ohľade je Windows 11 na tom rozhodne oveľa lepšie než tomu bolo v minulosti. Ak by sme sa rozprávali o nenáročných softvérových programoch, užívateľ si rozdiel medzi natívnym chodom a spomínanou emuláciou vôbec nemá šancu všimnúť – rýchlosť je takmer totožná. Pre náročnejších spotrebiteľov, ktorým v zozname app figurujú neštandardné programy, je však v súčasnosti kúpa podobného zariadenia skôr utrpením a bude to chcieť jednoducho ešte čas. Na bezproblémové spustenie nenáročných videohier to ani v tomto stave stále nie je úplne vhodné.
Vďaka Qualcomm Snapdragon X Plus (X1P-64-100) čipu sa vám už pár sekúnd od zapnutia hlavného tlačidla pred tvárou rozžiari počítač plne pripravený do akcie. Počas každodenných základných pracovných úkonov, či už kancelárskej alebo o niečo náročnejšej povahy, nebudete schopní odlíšiť laptop s ARM od hardvéru využívajúceho klasické čipy. Tou jasne uvádzanou odmenou sa vám tak stane dlhá výdrž batérie a nádherne tichý chod. Kto by mal však teraz dojem, že investíciou do zariadenia opatreného certifikátom Copilot+ si kupuje niečo navyše, tak môže pokojne čakať ďalej a ušetriť si peniažky. Aktuálne sú všetky výhody umelej inteligencie naďalej scvrknuté do balíčku banalít bez reálneho a praktického využitia a z tejto rovnice nijakým spôsobom (ak nerátam to svetielko na track-pade) nevyčnieva ani prvý ARM notebook od spoločnosti Acer. Hold, prvé krôčiky bývajú dlhodobo nesmelé a všetko chce čas a trpezlivosť.