Počítačová myš je dnes neoddeliteľnou súčasťou interakcie s technológiami, no jej história siaha až do 60. rokov 20. storočia. Prvý prototyp vytvoril Douglas Engelbart v roku 1964 – jednoduché drevené zariadenie s dvoma kolieskami, ktoré úplne zmenilo spôsob ovládania počítačov. S rozvojom výpočtovej techniky sa myš postupne zdokonaľovala, prešla od mechanických guľôčkových modelov k optickým a bezdrôtovým verziám. Dnes je dostupná v mnohých formách a prispôsobená rôznym potrebám – od kancelárskej práce po profesionálny gaming. História počítačovej myši je príbehom evolúcie ovládania počítačov, ktorý pokračuje aj v súčasnosti.
Parametre
Tentokrát sa mi do rúk dostala novinka – bezdrôtová herná optická myš Endorfy LIV Plus Wireless Onyx White. Za pomoci USB prijímača zvláda pripojenie cez Bluetooth aj rádiofrekvenčné pripojenie (2.4G). To je obrovskou výhodou, ak pracujete na dvoch zariadeniach súčasne. V mojom prípade je to Mac mini a herné PC s Windows. Prepnutie myši je otázkou zmeny polohy posuvníka na spodnej strane. Vstavanú Li-pol batériu nabijete pomocou priloženej dokovacej stanice.
Myš má citlivosť až 26 000 DPI, možnosť zmeny DPI je dnes už samozrejmosťou, deje sa tak pomocou dedikovaného tlačidla. Odozva myši je 1 ms, má obligátnych 6 tlačidiel, klasické koliesko a spínače Kailh GM 8.0 so životnosťou 80 miliónov (!) kliknutí. Dosah Bluetooth pripojenia je 10 m, ale u 2.4G je to i viac.
Dĺžka kábla je 1,8 m, rozmery 3,93 × 6,57 × 12,6 cm, hmotnosť 69 g. Toľko k základným parametrom. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé vlastnosti a špecifiká tejto hernej myši.
Dokovacia stanica
Nezvyčajným rozšírením je dokovacia stanica. Princípom je magnetické uchytenie – myš nasadíte na stanicu a tá ju dobíja. Tlačidlom na spodnej strane nastavujete podsvietenie, dlhším podržaním ho vypnete.
Zaujímavým a praktickým prvkom je, že 2.4G USB prijímač je zasunutý v stanici. Kábel teda zapojíte do počítača, ktorý chcete využívať s týmto pripojením. Ak ho nepoužívate, tak nabíjate. A tak dookola…
Podsvietenie a kompatibilita
Efektné podsvietenie v zadnej dolnej oblasti je plne nastaviteľné pomocou softvéru pre Microsoft Windows. Tradične je podsvietené aj koliesko myši. Výrobca uvádza kompatibilitu s Microsoft Windows, macOS, Androidom aj iOS. Myš som aktívne používal na macOS pri práci a vo Windows to bolo najmä pri hraní hier.
Pripojenie cez Bluetooth v macOS bolo bezproblémové. Odozva pri bežnej práci bola okamžitá bez citeľného oneskorenia. Výhodou tohto pripojenia je dlhá výdrž na batériu. Vo Windows som fungoval cez 2.4G USB prijímač. Otestoval som aj pripojenie v iOS – funguje bez problémov.
Skúsenosti
Pri teste výdrže batérie, bez použitia dokovacej stanice, myš presiahla 7 dní na jedno plné nabitie. Čas zahŕňal približne 12 hodín aktívneho používania, 6 hodín standby režimu počas dňa a 6 hodín vo vypnutom stave na noc. Dokovacia stanica je tu s nami tak dlho ako sama bezdrôtová myš. V
našom prípade vám vďaka docking station čaká „nekonečná“ výdrž. Efektné a nastaviteľné podsvietenie. Nabíjanie, ak ste mimo PC, prebehlo relatívne rýchlo. Kvôli šetreniu batérie sa myš prebúdza stlačením tlačidla. Je to vec zvyku – rýchlo som si na to zvykol a robil to úplne automaticky. Odmenou je dlhšia výdrž na jedno nabitie.
Produktivita a hry
Myš som testoval na recenzovanom DQHD (Double QHD) aj na mojom QHD monitore. Práca s ňou, či už v prostredí Microsoft Windows alebo macOS, bola plynulá a pohodlná. Veľkosť obrazoviek si vyžiadala najvyššie DPI. Fun fact: vypnite v nastaveniach akceleráciu kurzora – pri hraní (a mne aj pri práci) to prekáža v presnosti a rýchlosti myši.
Hranie hier vo Windows bolo komfortné, presné a hlavne bez akéhokoľvek zaváhania. To sú vlastnosti, ktoré si na myši vážim najviac.