V mojom srdci patrí SFF, teda počítačom typu small form factor, špeciálne miesto. Hoci sa vždy snažím dostať do ruky ten najvyšší výkon, čo najlepšie chladenie, čo najviac komponentov, je niečo magické na tom, keď sa človek musí „obmedzovať“ a robiť kompromisy. Čo sa kompaktných počítačov týka, len nedávno tomu bolo tak.
V posledných rokoch sa stále viac spoločností a dokonca aj nadmieru šikovných kutilov zameriava na dizajnovanie skriniek malých po stránke celkových rozmerov, no čo sa týka kompatibility s veľkými a výkonnými komponentami, veľkých. Len nedávno som mal možnosť pozrieť sa na zúbok jednej z kompaktných noviniek od spoločnosti Fractal Design menom Ridge a teraz nastal čas pozrieť sa na druhú, Fractal Design Terra v zelenom farebnom prevedení alias Jade.
Nie každý počítačový nadšenec sníva o nadupanom stroji vo full tower skrinke, ktorá môže rozmermi konkurovať bežným kusom nábytku. Srdce niekedy prahne po malom zariadení, ktoré môže, ale nemusí byť nenápadné a v prípade šikovného výberu komponentov s menším prihliadaním na rozpočet dokáže výkonom zahanbiť aj počítače bežných rozmerov. Do moderných SFF skriniek sa často zmestia aj tie najvýkonnejšie komponenty a dokonca niekedy podporujú aj vodné chladenie. To v prípade Fractal Design Terra síce neplatí, no ponúka radu iných vychytávok a dizajn, za ktorým sa otočia aj tí najnáročnejší milovníci umenia a dizajnu.
Obal a jeho obsah
Obal Fractal Design produktov sa už roky drží svojho štandardu, a preto nejde o žiadne veľké prekvapenie, že skrinka dorazila už v tradičnej kartónovej škatuli s menom produktu a spoločnosti, no tentokrát bez zobrazenia výzoru skrinky a bližších špecifikácií. Fractal Design Terra je ešte kompaktnejšia od svojho Ridge náprotivku, pretože zatiaľ čo sa Ridge mohol pochváliť objemom len 12,6 litrov, Terra ho skresala na takmer smiešnych 10,4 litrov. Napriek malým rozmerom váha Fractal Design Terra stále príjemne poteší, čo je spôsobené hlavne vďaka použitiu hrubších plechov, ktoré sa ťažšie poškodia. Po otvorení kartónu na svetlo sveta vykukla skrinka uložená v sendviči z vcelku pevného recyklovaného kartónu, no narozdiel od Ridge nebolo príslušenstvo v škatuľke vedľa skrinky, ale potenciálni majitelia ho nájdu v jej vnútri.
Príslušenstvo pozostáva z voliteľného podstavca a nožičky, PCIe Riser karty, používateľskej príručky a všetkých nutných skrutiek, podložiek a upínacích prostriedkov, ktoré by mohol budúci majiteľ k tejto skrinke potrebovať.
Prvé dojmy a spracovanie
Spoločnosť Fractal Design veľmi dlho ponúkala svoje produkty len v čiernej a občas aj bielej farbe, no tie časy sú dávno preč. Áno, niektoré produkty, ako napríklad užší SFF súrodenec skrinky Terra s menom Ridge je možné zohnať len v bielej a čiernej, no modelová rada Pop ukázala, že Fractalu to ide aj s farbami. Preto poteší, že Fractal Design Terra ja dostupná okrem základu čiernej Graphite a svetlej Silver ešte v kombinácii Jade, teda tmavozelenej, ktorá vynikne na takmer každom stole či poličke.
Skrinky z rady Terra majú ešte jeden špeciálny dizajnový prvok, ktorý sa pri skrinkách od Fractal Design objavil už s radou North a to je zakomponovanie drevených prvkov. Teraz nemyslím plast či nafarbený kov, aby vyzeral ako drevo, ale ozajstný kus orechového dreva, ktorý zdobí predné čelo. Čo pri takto dizajnovo zameranom kúsku možno trochu prekvapí, je absencia priehľadnej bočnice, ktorá je z oboch strán nahradená perforovaný kovom, avšak najmä kvôli rozloženiu tejto skrinky a jej menším rozmerom je určite otvorenejší dizajn lepšia voľba. Vnútro Terra ponúka prekvapivo bohaté možnosti modulárnosti, podobne ako tomu bolo
pri skrinke Ridge. To znamená, že táto skrinka si nájde svoje uplatnenie nielen
ako multimediálne centrum v obývačke alebo kancelársky počítač v pracovni, ale kľudne aj ako kompaktné hráčske PC.
Po stránke spracovania a použitých materiálov nie je v praxi Terra čo vytknúť, po vytiahnutí z obalu všetky panely perfektne lícovali, počas skladania som nenašiel žiaden ostrý kov alebo nedotiahnutý detail a aj po nainštalovaní hardvéru nikde nič neodstávalo.
Rozvrhnutie
Rozvrhnutie a možnosti prispôsobenia sú pri Terra naozaj bohaté, hoci treba myslieť na to, že všetky SFF skrinky určené pre ITX dosky budú v určitom zmysle obmedzované a bude potrebné robiť kompromisy.
Prvým obmedzením je nutnosť použiť zdroj so SFX alebo SFX-L formátom, samozrejme, popri použití matičných dosiek s ITX rozmermi. Malým prekvapením je, že po stránke chladenia neponúka Terra žiadne ventilátory a iba jednu teoretickú pozíciu pre 120mm ventilátor umiestnený pod vertikálne osadený zdroj. To by však nemalo predstavovať priveľký problém, nakoľko hardvér, ktorý bude osádzaný do Terra, by mal byť schopný postarať sa o svoje efektívne chladenie za pomoci otvorenejšieho dizajnu.
Terra disponuje modulárnou “chrbticou”, na ktorú je osádzaná väčšina komponentov, čo znamená, že jej majitelia môžu do skrinky osadiť aj hrubšie 3-3.5 slotové grafické karty na úkor výšky chladiča CPU alebo naopak, nainštalovať tenšiu, 2-2.5 slot kartu a vyšší chladič na procesor. V používateľskej brožúrke ku skrinke sú všetky možnosti vnútorných konfigurácií, ktoré ponúka veľmi zrozumiteľne ukázané. Po stránke kompatibility skrinka pojme grafické karty dlhé až 322 mm a hrubé 33-72 mm, chladiče CPU s výškou 43-72 mm a dva až tri 2.5” disky v závislosti od vnútornej konfigurácie.

Prečítajte si tiež
RECENZIA: Fractal Design Ridge – Malý objem, veľké možnosti
Na záver ešte spomeniem, že po stránke pripojiteľnosti ponúka Terra na prednej strane jeden USB 3.0 port, jedno USB-C a tlačidlo zapnutia/vypnutia, avšak žiaden kombo audio jack.
Inštalácia komponentov
Pri testovaní som sa podobne ako aj pri Ridge skrinke rozhodol o menej výkonný procesor Ryzen 3 3100, najmä kvôli túžbe osadiť do Terraz lepšiu grafickú kartu. Kvôli tomu som nemohol použiť vodné chladenie a jediný chladič, ktorý bol s Ridge skrinkou kompatibilný, bol základný AMD Wraith Stealth. Ostatné komponenty pozostávali z menšieho miš-mašu ‒ matičná doska MSI MPG B550 Gaming Edge WiFi, zdroj Fractal Design ION SFX 650G, 32 GB Kingston HyperX Fury Black DDR4 3200 MHz RAM, 512 GB NVMe m.2 SSD a rovno dve grafické karty Nvidia GeForce RTX 4060 Ti a AMD Radeon RX 7800 XT (samozrejme, simultánne len jedna). Som si vedomý, že procesor je mierne slabší k použitým grafickým kartám a s použitím chladiču ako Noctua NH-L12S alebo Thermalright AXP120-X67 by nemal byť problém osadiť skrinku aj Ryzen 5/7 procesorom alebo Intel Core i5/i7 kúskom, ale na bežné otestovanie funkcionality poslúžil).
Po dôslednom preštudovaní manuálu som si bol istý všetkými krokmi a hlavne ich poradím, v akom musia byť uskutočnené, aby bola celá inštalácia úspešná. Pri takto kompaktných skrinkách sa totiž aj malá chyba alebo nepozornosť môže zmeniť na desiatky minút či dokonca hodiny strávené odčiňovaním práce, ktorú ste do inštalácie komponentov už dali. Nemôžem síce povedať, že inštalácia komponentov bola prechádzkou ružovou záhradou, no pokiaľ ste už skladali počítač do bežnej skrinky, nemal by Terra príliš zaskočiť. Musím priznať, že vďaka šikovnému systému bočných panelov, ktoré je možné otvoriť do vrchu buď ako jedno alebo dve krídla, bolo skladanie v nej možno ešte o čosi jednoduchšie ako v Ridge.
Možnosti chladenia a testovanie
Teraz ale už k tomu, ako si Ridge poradil s menej náročným Ryzen 3 procesorom, no obstojnou grafickou kartou. Vďaka použitiu AMD Wraith Stealth sa dostávalo nielen procesoru, ale aj VRM na matičnej doske dosť čerstvého vzduchu. Karty tiež nemali priveľké problémy udržať si použiteľné teploty, najmä vďaka perforovaným bokom a vrchu skrinky. Teploty kariet sa nikdy nevyšplhali nad 70°C a procesor sa aj pri boost takte 3.9 GHz ustálil v rozmedzí 69 ‒ 71°C.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Fractal Design Terra 2024
- Kategória: PC skrinky
- Šírka: 153 mm
- Výška: 218 mm
- Hĺbka/hrúbka: 343 mm
- Hmotnosť: 3100 g
- Farba: zelená
- Orientačná cena: 210 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design