Bezdrôtové myši sa tešia čoraz väčšej popularite, a preto sa aj trh s nimi prispôsobuje dopytu – teda narastá počet rôznych modelov, aby si zákazníci mali z čoho vybrať. Výber takejto myši však nie je vôbec jednoduchý, nakoľko je potrebné zvážiť zopár podstatných parametrov. A to ešte nehovoriac o dizajne, ktorý, aj keď neplní až tak významnú úlohu pri používaní, musí byť samozrejme čo najviac lahodiaci oku jej používateľa. Práve preto, aby sme vám uľahčili výber tej správnej bezdrôtovej myši, si teraz priblížime model Zircon 660 od spoločnosti Genesis, z ktorej sa v priebehu posledných pár rokov stal prosperujúci gigant na poli počítačových doplnkov a periférií.
DIZAJN
Vôbec prvou vecou, ktorú si na myši môžeme všimnúť, je jej vzhľad. Ešte pred samotným testovaním produktu z hľadiska používania a pred podrobným pozorovaním a analýzou spracovania na mňa Zircon 660 veľmi nezapôsobil. Z hľadiska dizajnu ide o celkom jednoduchý, obyčajne pôsobiaci výrobok, ktorý nemá veľa prvkov, ktorými by mohol na potenciálneho zákazníka zaujať. Z ilustračných fotografií na stránke výrobcu som mal pocit, že ide o štýlový dizajnový produkt, ktorý pôsobí elegantne a prémiovo, no zároveň si zachováva herný charakter, ktorý môže lahodiť oku hráča. Naživo však pôsobí lacnejšie. Rolovacie koliesko je v biele, aj keď zvyšok myši je čierny, čo nepôsobí veľmi kvalitne. Takisto ani prídavné tlačidlá a ďalšie lesklé plastové prvky zariadeniu nepridávajú na celkovom dojme.
V neposlednom rade je tu umiestnenie tlačidla pre nastavenie DPI, ktoré sa nachádza na spodnej strane myši, mimo zraku používateľa, čo môže pôsobiť neintuitívne. Na jednej strane rozumiem rozhodnutiu spoločnosti Genesis – tlačidlo na nastavenie citlivosti nie je práve najpoužívanejšie. Na druhej strane je však už akosi zaužívané, že ho má používateľ vždy k dispozícii, ak by ho potreboval použiť „za behu.“
Aby som však na tento produkt nevrhal len zlé svetlo, oceňujem zaujímavé a originálne rozloženie podsvietenia, ako aj dizajnové a funkčné rozhodnutie odkryť vnútro myši zo spodnej časti na zníženie hmotnosti. Celkovo tak ide o unikátny produkt, ktorý síce v konečnom dôsledku nepôsobí práve úchvatne, no má aj svoje svetlé stránky.
SPRACOVANIE
Ani v tejto kategórii, resp. časti recenzie, si nemôžeme myš Zircon 660 len chváliť. Dizajn aj spracovanie myši na prvý pohľad nepôsobia ani príliš draho, ani kvalitne. Hoci na stránke výrobcu vyzerá myš prémiovo, naživo jej telo tvorí tvrdený plast, ktorý však pôsobí obyčajne a nekvalitne, pričom vzbudzuje dojem, že ide o produkt polovičnej ceny. Takisto si nie som istý, či je úplne bezpečné a vhodné pre jej odolnosť voči poškodeniu, že je myš zo spodnej časti celá odkrytá. Mohlo by to predstavovať riziko vplyvom prachu, nečistôt alebo dokonca mechanického poškodenia spôsobeného hrubou silou. Keďže ide o bezdrôtovú myš, je na mieste predpoklad, že s ňou bude manipulované aj mimo stola. Pri prenose by sa do jej vnútra mohli dostať nečistoty, čo by mohlo narušiť jej inak takmer bezchybné fungovanie.
Aby som však zariadeniu nekrivdil, musím vyzdvihnúť látkou pretkaný kábel a naozaj prívetivú hmotnosť 59 gramov, čo v kombinácii s PTFE klznými plochami na spodnej časti myši umožňuje používateľovi vykonávať ladné a precízne pohyby.
POUŽÍVANIE
Produkt som mal možnosť dôkladne otestovať a neostal som ani prekvapený, no rozhodne ani urazený. Za cenu tohto produktu získate myš s kvalitnými komponentami, vďaka ktorým je každý pohyb presný, no žiaľ, nie dokonalý. Z hľadiska konektivity máte k dispozícii štandardné pripojenie káblom, USB dongle na pripojenie cez rádiovú frekvenciu a Bluetooth. Každá z týchto možností fungovala spoľahlivo a rýchlo, za čo môžeme vďačiť technológii RapidSpeed Wireless, ktorá zabezpečuje bezstratový prenos dát. Keď už sa bavíme o konektivite, treba spomenúť aj batériu. Jej kapacita je 400 mAh a výrobca udáva výdrž až do 80 hodín na jedno nabitie s možnosťou použitia parakordového kábla na nabíjanie, ktorý je zahrnutý v balení. Mechanické spínače na tlačidlách typu Huano Purple 90M taktiež fungovali, ako mali. Ich stláčanie bolo príjemné, aj keď trošku hlučnejšie, no hlavnou výhodou je pozoruhodná výdrž až do 90 miliónov stlačení.
Optický senzor Pixart PAW3311 patrí do strednej triedy senzorov a nejde o žiaden špeciálny snímač. Jeho nevýhodou, ktorú som počas používania zariadenia zaregistroval, bola nepresnosť snímania na hladších povrchoch alebo na niektorých typoch stolov. Nešlo o nič výrazné – skôr o jemné nepresnosti, ktoré sa aj tak vyskytovali len zriedkavo.
Medzi jednoznačné výhody tohto produktu patrí prítomnosť softvéru, v ktorom je možné nastavovať profily, nahrávať makrá, prispôsobovať tlačidlá a podsvietenie. Celkovo nejde o žiadne špeciálne funkcie, ale klasiku, ktorá avšak dokonale postačuje. Okrem toho medzi výhody používania Zircon 660 Wireless patrí aj komfort pri držaní. Myš je určená skôr pre pravákov kvôli bočným tlačidlám, no v pravej ruke sedí naozaj dobre a nie je nepohodlná ani po viacerých hodinách používania. Spomenúť treba aj nízku hmotnosť produktu (59 gramov) a použitie PTFE klzných plôch, čo zabezpečuje dokonale jemné pohyby po akomkoľvek povrchu. V neposlednom rade by som vyzdvihol aj rolovacie koliesko, ktorého otáčanie je príjemné a najmä výrazné.