Koncept akéhosi elektronického balíčku, kde si zákazník kupuje monitor zlúčený s desktopom, nie je v dnešnej dobe už, samozrejme, ničím objavným. Takto riešené PC sa uchytili ešte v roku 1980, kedy bolo bežné kombinovať tradičný stolný počítač s obrazovkou alebo, ako v prípade herne orientovaných značiek Atari a Commodore, spojiť základnú dosku s klávesnicou. Dôvody na takéto kroky by ste mohli hľadať v snahe o minimalizovanie kabeláže aj celkové ušetrenie miesta. Tieto argumenty platili začiatkom osemdesiatych rokov a platia rovnako aj dnes. Zvlášť s prihliadnutím na oveľa väčší počet zamestnancov v priemernej korporačnej spoločnosti, kde sú všetci nasekaní na seba ako v palete s drevom, každý potrebuje spoľahlivý PC a čo najviac priestoru, ako sa len dá. Presne do tohto segmentu nedávno prispela spoločnosť Lenovo, a to s novou verziou spomínaného balíčku All-in-One, na ktorý sa teraz spoločne pozrieme. Už v úvode však musím ich model Yoga AiO zarámcovať pod kategóriu predovšetkým prémiového hardvéru určeného do rúk kreatívcov.
Ešte než vôbec začneme, ujasnime si pár marketingom hnaných viet, ktoré sa v súvislosti s hlavnou hviezdou testu spájajú. Za označením AiO 9 (32IRH8) môžete hľadať ideálny nástroj pre nákup do kreatívne zmýšľajúcich firiem rôzneho ranku, ktorým je ponúknuté železo schopné spracovávať náročný multimediálny edit, napríklad reklamné agentúry. Z môjho pohľadu sa však tento kompaktný počítač dá dostatočne doceniť aj v domácnosti, kde hrá veľkú podstatu absencia slovíčka „bežná“. Za predpokladu, že aktuálne hľadáte nástroj na spustenie užívateľských programov a potrebujete pomocníka na prehľadávanie internetu či prípadne jednoduchšie arkády spustené vo voľnej chvíľke, nevidím dôvod, prečo by ste mali investovať viac ako dve tisícky eur práve do tohto modelu AiO. Na bežné úkony má Lenovo v ponuke oveľa lacnejšie varianty, ktoré naplnia vaše požiadavky a súčasne vám rovnakým spôsobom ponúknu praktické výhody celého konceptu All-in-One. Kto však nemá problém zaškatuľkovať sa ako tvorca a umelec, nech si už pod týmito pojmami predstavujete akúkoľvek náročnejšiu prácu s médiami pomocou počítaču, rozhodne by si na zoznam potencionálneho nákupu mal zaradiť práve Yoga AiO 9 (32IRH8). Apropo, v tomto prípade mi nie je úplne jasné, prečo výrobca používa označenie Yoga, čiže skratku pre svoje konvertibilné zariadenia, keďže s Yoga AiO 9 nie je ani náhodou možné robiť také kúsky ako s bežným Yoga hardvérom.
Pátranie po portoch
Už po rozbalení vás pravdepodobne zaskočí dizajnový aspekt. Takmer dokončený kruh v rámci stojanu je efektným spôsobom prepojený so samotným displejom a celé to vyzerá, ako keby ste zobrali kancelársku spinku a zakliesnili ju do gombíku na nohaviciach. Luxusný dizajn, ktorý v otvorenom priestranstve dokáže priťahovať pozornosť a už z diaľky vo vás vyvoláva hromadu otázok. Nanešťastie, jediná možnosť polohovania spočíva v náklone obrazovky smerom hore alebo dole. To je úplne všetko. Stojan neponúka kontrolovaný pohyb do strán a ani výškové polohovanie, čo ma vracia k vyššie spomínanej otázke ohľadom zaradenia pod konvertibilnú sekciu Yoga.
Tak či onak, konštrukčné spracovanie je absolútne bezchybné, aj keď matný sivý povrch zadnej aj spodnej časti má tendenciu zbierať nechcené odtlačky prstov (farba sa nazýva Storm Grey). Druhé a príjemné prekvapenie nastalo v momente, keď som si uvedomil, že spodná základňa stojanu, ktorá je súčasne hniezdom pre dôležité komponenty celého tohto kompaktného PC, je opatrená bezdrôtovou Qi podložkou. Viete si tak na ňu položiť mobil alebo vhodné smart hodinky s tým, že sa vám počas práce môžu dotankovať energiou. Výrazná veľkosť stojanu však dokáže určitým typom mobilov robiť problémy. Ak má váš telefón výrazne vystúpený modul fotoaparátu, bezdrôtové nabíjanie sa nespustí. V duchu vizuálneho upratania a cieleného minimalizmu sa Lenovo rozhodlo všetky fyzické porty vedúce do základne umiestniť na zadnú hranu. Považujem to síce za vizuálne vhodné riešenie, ale z praktického aspektu jemne kontroverzné. Zapnúť počítač spínačom viete aj naslepo, s tým problém nie je, ale nájsť naslepo konektor HDMI (2.1), dvojicu USB-A (3.2/Gen2), USB-C (4.0), USB-C (3.2/Gen2) a audio konektor, to už môže byť väčšia komplikácia. Mohli dať aspoň jedno USB-C do prednej hrany a nemyslím si, že by to tú dizajnovú čistotu nejako zásadne rozbilo. Čo sa týka bezdrôtovej komunikácie, tak vo vnútri „skrinky“ nájdete moduly s prenosom Wi-Fi 6E a Bluetooth.
V prípade obrazovky ide o 31,5 palcový IPS Panel s lesklým povrchom a rozlíšením 4K (3 840 x 2 160 px), ktorý naozaj nie je určený len na bežné kancelárske úkony. Prvé, čo mi udrelo do očí pri skúmaní kvality panelu, bola vernosť farieb. Sonda ukázala viac ako stopercentnú podporu DCI-P3 a jas oscilujúci nad hranicou 500 nitov, k čomu ešte treba doplniť značku HDR 600. Akokoľvek sa tu rozprávame o 60 Hz monitore, na vyššie definovanú a náročnú prácu vám to bude viac ako dostačovať. Na obrazovke sa mi perfektne strihali videá či upravovali fotografie, keďže aj tie najmenšie detaily boli krásne čisté a ostré. Výbornou známkou musím hodnotiť aj celkový kontrast. Čo však môže niekomu prekážať je tendencia odleskov v prípade umiestnenia silnejšieho zdroju svetla v blízkosti prednej strany monitoru. Ten na oko pekný lesklý povrch má jednoducho svoje negatíva. Teraz v rámci postupnosti recenzie spravím menší skok späť smerom do sekcie rozbaľovania. Súčasťou obrovskej krabice, v ktorej vám tento model počítača príde, je totižto aj cenné príslušenstvo a nenarážam teraz na očakávanú kabeláž. V balení sa totižto nachádza bezdrôtová klávesnica s nízkym profilom a kompletnou ponukou spínačov a rovnako tak bezdrôtová myš.
Obe zariadenia môžu byť spárované s PC pomocou priloženého USB donglu alebo formou Bluetooth. BT vám umožňuje spárovať myš aj klávesnicu s ďalšími dvoma zariadeniami. Dobíjanie daného príslušenstva sa realizuje prostredníctvom USB-C vstupu a jediné, čo mi tu vyložene prekážalo, bola skutočnosť, že klávesnica nemá ani základnú formu podsvietenia. Inak sa dá moja užívateľská skúsenosť s predmetným hardvérom označiť ako pozitívna. Späť k opisu samotného počítača. Na pravej hrane základne je umiestnený spínač pre digitálnu záslepku webovej kamery. Kamera s Full HD rozlíšením je skrytá v hornom čiernom ráme monitoru a okrem toho, že podporuje rozpoznávanie tváre (zvláda to, mimochodom, na výbornú), dokáže súčasne sprostredkovať kvalitatívne obstojný prenos v zmysle video komunikácie – zhoršuje sa to úbytkom prirodzeného svetla. Audio prezentácia je v réžii reproduktorov značky Harman-Kardon (ide o dva basové s výkonom 5 W a dva výškové s výkonom 2 W), ktoré si v rámci kategórie AiO a minimálne z počítačov, aké som mal možnosť ja osobne testovať, zaslúžia zlatú medailu. Ak nedáte hlasitosť na úplné maximum, tak vám ponúknu krásne čistý a vyvážený zvuk doplnený o šokujúcu intenzívnu basovú linku. Naozaj krása aj pre náročné uši.
Výkon hodný obdivu
Model Lenovo Yoga AiO 9 v konfigurácii 32IRH8 má svoje podpalubie (tým je práve takmer kruhová základňa stojanu) vybavené procesorom Intel Core i9 13900H Raptor Lake 5.4 GHz, grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB, operačnou pamäťou 32 GB a úložiskom SSD s kapacitou 1 000 GB. Už som v tejto recenzii viackrát zopakoval potenciál ohľadom náročnej postprodukcie a bez toho, aby som sa zase opakoval, tak poviem, že mimo bežných úkonov, aké vám logicky zvládnu zabezpečiť aj výrazne lacnejšie AiO počítače, sa tento konkrétny od Lenova postará o naplnenie predstáv akéhokoľvek náročného kreatívca.
Strihanie videí cez DaVinci Resolve a úprava snímok prostredníctvom Photoshopu bola v mojej réžii ekvivalentom rozpáleného noža prechádzajúceho cez už topiace sa maslo. Prístroj som nechal bežať pod záťažovým testom zloženým z chodu viacerých náročnejších programov a sledoval, ako sa začína takpovediac potiť. Nasávanie a následný odvod vzduchu umiestnili strojcovia v rámci bočných hrán spodnej základne a aj keď bol pri plnej záťaži jasne badateľný nárast teploty v oblasti, kde je umiestnená bezdrôtová nabíjačka, tak som nemal problém tam položiť dlaň ruky. Hluk ventilátora súčasne nebol tak razantný, aby vám v otvorenom priestranstve komplikoval život.
Napriek tomu, že v zmysle praktickosti ide tento AiO počítač od Lenova sám proti sebe (narážam na umiestnenie fyzických portov a slabú variabilitu polohovania monitoru), jeho zvyšné kvality vo finále aj tak dokážu prevážiť misky váh do pozitívnej roviny. Pre každého, kto hľadá výkonom ohromujúce a spoľahlivé All-in-One zariadenie, ktoré by jeho kreatívnej dušičke vedelo zjednodušiť proces práce, je práve Yoga AiO 9, špeciálne v konfigurácii 32IRH8, jasnou odpoveďou.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Lenovo Yoga AiO 9 2024
- Kategória: Herné stolové počítače
- Šírka: 724.04 mm
- Výška: 543.1 mm
- Hĺbka/hrúbka: 253.02 mm
- Hmotnosť: 8500 g
- Farba: sivá
- Orientačná cena: 2300 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Datacomp
Korekcia: Denisa Lutovská