Status vlajkovej lode koncepčne klasicky vnímaných mobilných telefónov v tábore spoločnosti Samsung už roky prináleží modelu Galaxy S Ultra. Pre aktuálny rok si najväčší juhokórejský konglomerát nachystal verziu s číslovkou 25, ktorá je v rámci celej série tak dokonalá, až jej to vo výsledku mierne škodí. Model Galaxy S25 Ultra zo seba totižto definitívne striasol posledné náznaky niekdajšej opatrnej fúzie s konceptom Note a pred čoraz náročnejšími konzumentmi odhalil svoju až podozrivo dokonalú tvár. Práve v tom však ja osobne vidím istý zárodok problémov do budúcna – čo ďalej, ak už ste dobrúsili diamant a o rok po vás trh bude požadovať jeho novú verziu? Nechajme však rok dvadsaťšesť ešte nejaký čas spinkať a poďme sa spoločne porozprávať o tom, aké ostré hrany tento vzácny kameň vlastne ponúka a čo všetko som si po mesiaci testovania na ňom vyložene zamiloval.
Medziročné vizuálne zmeny, akokoľvek ich z diaľky nemožno jednoducho identifikovať, tu rozhodne sú. Oproti minuloročnému modelu prichádza nová Ultra s výraznejšie zaoblenými hranami, čo si však logicky všimnete až pri bližšom skúmaní. Práve rohy v tomto prípade treba brať ako najlepšiu poznávaciu značku aktuálneho modelu, a to v rámci celého trhu s vlajkovými loďami. Každá jedna veľká spoločnosť, ktorá rok čo rok útočí na peňaženky stále znudenejších platiacich zákazníkov, už dávno nemá priestor (čítaj: gule) na experimentovanie, a výsledkom sú tak či onak zaoblené lopaty vyrobené z maximálne prémiových materiálov, ktoré však viete od seba z diaľky odlíšiť len na základe prevedenia fotomodulov. Po dizajnovej stránke preto Galaxy S25 Ultra sotva ohúri majiteľov pedchádzajúcich dvoch či troch modelov. Na našom trhu sa predmetný mobil predáva v celkovo troch konfiguráciách, kde spoločným menovateľom je pre bežného človeka zbytočne predimenzovaných 12 GB operačnej pamäte. Čo sa tu mení – okrem ceny – je kapacita úložiska, ktorá začína na 256 GB, pokračujúca cez 512 GB a končí pri 1 TB. Aby ste si túto koláž vedeli spojiť s cenovkami, základná verzia stojí približne 1450 eur a najvyšší model nesie visačku s cifrou okolo 1800 eur.
V balení sa okrem telefónu samotného a kabeláže, samozrejme nenachádza už nič ďalšie – ak nerátam dotykové pero, zasunuté klasicky do ľavého rohu spodnej hrany. Keď som testovaciu vzorku prvýkrát vzal do ruky, prvé, čo som si všimol, boli už spomínané zaoblenia plne kovového a konštrukčne opäť výborne spracovaného šasi. Použitým materiálom už tradične dominuje titán a sklo, pričom druhý menovaný materiál predstavuje Gorilla Armor 2, pokrývajúci obe strany zariadenia. Zaoblené hrany – na rozdiel od ostrejšie rezaného tela Galaxy S24 Ultra – tentokrát nespôsobujú nepríjemný pocit pri silnejšom úchope a mobil sa celkovo lepšie drží v ruke. Vďaka zmenšeniu rámikov sa inžinierom v snehovo bielych plášťoch podarilo navýšiť veľkosť obrazovky o jednu desatinu palca, a výsledkom je tak displej s uhlopriečkou 6,9. Lopata sa nám zase o chlp zväčšila, čo znamená, že milovníkom veľkých panelov poskočí srdiečko, zatiaľ čo ten, kto preferuje skôr kompaktnejšie zariadenia, si bude musieť odpustiť vstavané pero a zakúpiť jeden z klasických modelov Galaxy S25. Použité materiály, v kombinácii s rozmermi (162,8 x 77,7 x 8,2 mm), vytlačili celkovú váhu telefónu na úroveň 218 gramov – s takýmto údajom sa vám nemôže stať, že by ste na mobil strčený vo vrecku zabudli. Za zmienku stojí zvýšená odolnosť voči pádom a poškriabaniu, ktorá ide ruka v ruke s odolnosťou voči prachu a vode na úrovni IP68. Ak ste však čakali ochranu voči postriekaniu horúcou vodou, máte smolu. Zadná strana je matná a nemá tendenciu zachytávať nechcené odtlačky prstov.
Ešte než sa presuniem k opisu kvalít samotného panelu, spomeniem jednu malú konštrukčnú a jedna softvérovú zmenu ohľadom pera S Pen. Po novom je totiž proces jeho vyberania menej prirodzený, keďže sa v Samsungu rozhodli odstrániť zaoblený výstupok na konci pera. Výsledkom je nutnosť zatlačiť prstom viac do spodnej hrany. Druhá zmena predstavuje absenciu technológie Bluetooth Low Energy, čo v praxi znamená, že pero neponúka niektoré funkcie na diaľkové ovládanie telefónu – napríklad posun prezentovaného obrazu. A dôvod? Výrobca oficiálne tvrdí, že funkciu v praxi využívalo tak mizivé percento majiteľov Ultra verzií, že ju do najnovšej generácie nepreniesli. S perom však stále môžete vykonávať všetky ostatné úkony spojené s priamou interakciou – robenie poznámok, úpravu fotografií a videa či kreatívnu činnosť prostredníctvom vybraných aplikácií. S Pen je príjemný bonus, ktorý môžete, ale nemusíte aktívne využívať.

Prečítajte si tiež
RECENZIA: Samsung Galaxy S24 Ultra – Budúcnosť je opäť jasnejšia
V čom sa vlajková loď série Galaxy opakovane radila na prvé miesta v rebríčkoch porovnávania s konkurenciou – a nič na tom nezmenil ani nástup číslovky dvadsaťpäť? Pochopiteľne, ide o displej. Základom je dynamický AMOLED 2X, poskytujúci rozlíšenie 3120 x 1440 pxl (apropo, ani iPhone 16 Pro Max nemá takéto parametre), pričom pracuje pri variabilnej obnovovacej frekvencii 120 Hz. Spomínané rozlíšenie, v spojení s veľkosťou obrazovky, prináša dokonalú ostrosť, avšak nemenej kvalitnú obrazovú prezentáciu zažijete už v základnom nastavení. Obrazovka sa vtedy zapína pri Full HD+ rozlíšení, a ak sa rozhodnete ho zachovať, výsledkom bude oveľa lepšia výdrž batérie. Pravdou je, že bežné ľudské oko rozdiel medzi uvedenými rozlíšeniami pri takto veľkom paneli sotva zaznamená. Čo sa týka obnovovacej frekvencie, telefón vám odporúčam ponechať v adaptívnom nastavení, aby ste dosiahli ideálnu plynulosť počas posúvaní záložiek, ale súčasne zbytočne nevyčerpávali batériu. Pod nádherne pôsobiacou obrazovkou sa tradične nachádza spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov, ktorá poskytuje výborné výsledky aj v prípade, že máte práve mokré ruky, a samozrejme, dostatočne chráni obsah vášho telefónu pred nechcenými zrakmi. Keď už som vyššie čiastočne nahryzol tému batérie, môžeme si tento atribút zhodnotiť trochu netradične už teraz. Aktuálna Ultra je vybavená akumulátorom s kapacitou 5000 mAh, čo samo osebe nepredstavuje žiadny posun oproti minulej generácii. Akokoľvek do hry vstupujú najnovšie softvérové procesy, podporené všade toľko proklamovanou umelou inteligenciou, v tomto ohľade som predsa len očakával o čosi väčší progres. Pri náročnejšom vyťažení batérie, v spojení s maximálnym nabíjaním pri výkone 45 W (opäť žiadna zmena), sa dostanete na úroveň výdrže jedného dňa. V káblovom režime akumulátor dobijete za hodinu a využiť môžete aj bezdrôtovú Qi nabíjanie s výkonom 15 W.
Samsung do svojej najnovšej vlajkovej lode vložil motor v podobe čipovej súpravy Snapdragon 8 Elite, doplnenej o už spomínanú 12 GB RAM. S takouto „motorizáciou“ sa používateľ nemusí obávať žiadnych technických problémov – nech už bude telefón využívať v bežnej prevádzke alebo prepne do vyšších otáčok (postprodukcia, DEX, AI atď.). Práve tu sa ideálne hodí vrátiť k trendu AI. Umelá inteligencia v rámci softvéru sa pri Galaxy S25 naďalej sústredí na niekoľko vyložene praktických funkcií, z ktorých si môžete vybrať pre tie najideálnejšie už pri prvom zapnutí zariadenia. Začnem galériou, respektíve postprodukciou už vami zhotovených obrázkov. (Pozor, pre dosiahnutie ideálneho výsledku je dobré, ak samotnú fotografiu alebo video vytvoríte priamo cez Galaxy S25.) Úprava fotiek prostredníctvom umelej inteligencie začína jednoduchým stlačením ikonky v dolnej hrane mobilu. Tá takmer okamžite zmrazí obsah na obrazovke a ponúkne vám jeho úpravu. Dotknite sa trojice hviezdičiek a končekom prsta alebo pomocou pera začnite krúžkovať miesta na fotkách, ktoré chcete upraviť. Na čo je to dobré? Napríklad ak vám do záberu vletí cudzí predmet, ktorý ho vizuálne kazí, môžete ho jednoducho odstrániť bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímky. Rovnako tak viete presúvať objekty na iné miesta fotky, pričom AI pôvodnú oblasť nahradí výplňou. Okrem úpravy fotiek môžete vyhľadávať zdroj obsahu, prekladať texty alebo sumarizovať články. Ja osobne som testovaný mobil využil aj počas rozhovoru s hernými vývojármi, keďže som si vedel krásne zosumarizovať všetko, čo zaznelo počas rozhovoru.
Asi je vám jasné, že celkovo vyšší výkon oproti minulej generácii je možné vidieť skôr na papieri než v realite. Každopádne, toto je suverénne jeden z najvýkonnejších mobilov na trhu a môžete na ňom vykonávať úkony zrovnateľné s výkonným pracovným laptopom – hrať najnáročnejšie mobilné videohry, realizovať náročnú postprodukciu obrázkov a videí, nechať na pozadí bežať množstvo softvéru a nebáť sa latencie. Komunikácia s Gemini v rámci slovenského jazyka prebieha bez technických problémov a práve toto je v súčasnosti ten komunikačný AI asistent, na ktorý sa viete v bežnom živote – s jemne prižmúrenými očami – vyložene spoľahnúť. Pri vysokých otáčkach sa navyše nemusíte obávať prehrievania, keďže Samsung do šasi vložil ešte o chlp väčšiu odparovaciu komoru.
Pri pohľade na zadnú stranu Galaxy S25 Ultra vášmu zraku určite neunikne pätica luxusne vyzerajúcich kovových prstencov, lemujúcich jednotlivé snímače. Hlavný má 200 Mpx (f/1,7), nasleduje trojnásobný teleobjektív s 10 Mpx (f/2,4), pracujúci pri ohniskovej vzdialenosti 67 milimetrov, ďalej päťnásobný teleobjektív s 50 Mpx (f/3,4) a po novom tu máme širokouhlý 50 mpx snímač (f/1.9). Vpredu sa nachádza opäť spoľahlivo pracujúci selfie snímač s 12 Mpx (f/2.2). Už minuloročná generácia Galaxy S24 bola pasovaná za jednu z najlepších v kategórii fotomobilov a nič sa na tom nemení ani v tej aktuálnej. Za podpory umelej inteligencie si aj úplný amatér dokáže zachytiť svoje životné momenty v takej excelentnej kvalite, až dostane pocit, že by sa snáď mohol živiť ako profesionálny fotograf – svetlosť a paleta farieb sú jednoducho fenomenálna. Istý pokrok som zaznamenal pri nočnom režime, pri zoomovaní a rovnako tak v softvérovo regulovanej postprodukcii, ktorá sa nesnaží odtrhnúť výsledné snímky od reality. Pre tých náročnejších je, samozrejme, k dispozícii RAW zbernica s 24 Mpx snímkami a potešiť môže aj obraz v Ultra HDR, ktorý ocenia najmä milovníci Instagramu. Ak si odmyslíme nárast pixelov pri širokouhlom snímači (z 12 na 50), fakticky sa oproti minulému roku nič nezmenilo – a v tomto prípade to môžete vnímať skôr ako kompliment než ako nedostatok. Apropo, vyššie spomínaná AI zasahuje aj pri korekcii záznamu zvuku počas nahrávania videí a odvádza perfektnú prácu.
Súčasné technologické možnosti v segmente mobilných telefónov spôsobujú, že dokonalosť v danom momente nie je možné nijako zásadne prekročiť a posunúť sa tak od zvyšku konkurencie na relevantnú vzdialenosť. Áno, Samsung vo svojich manufaktúrach opäť skonštruoval špičkovú vlajkovú loď, ktorá sa môže hrdo pasovať za jeden z najlepších prémiových mobilov na trhu. To však neznamená, že prináša niečo, čo by malo majiteľov S24 donútiť okamžite utekať do obchodu. Cyklus každoročnej obmeny hardvéru už dávno zničil akýkoľvek „wau“ efekt a budúcnosť vtomto smere nevyzerá práve ružovo.
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
Samsung Galaxy S25 Ultra 2025
- Kategória: Mobilné telefóny
- Šírka: 77.6 mm
- Výška: 162.8 mm
- Hĺbka/hrúbka: 8.2 mm
- Hmotnosť: 218 g
- Farba: sivá
- Orientačná cena: 1449 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung
Korekcia: Bianka Slebodniková