- Federálny sudca Amit Mehta rozhodol, že Google porušil protimonopolné zákony v oblasti vyhľadávania a reklám a zneužíval svoje dominantné postavenie na trhu
- Ide o prelomové rozhodnutie federálneho súdu a veľké víťazstvo pre Ministerstvo spravodlivosti v USA
„Po dôkladnom zvážení a posúdení svedeckých výpovedí a dôkazov dospel súd k tomuto záveru: Podľa rozhodnutia súdu, ktoré si môžete v plnom znení prečítať na konci tohto článku, je spoločnosť Google monopolom a koná tak, aby si udržala svoj monopol. „Porušila oddiel 2 Shermanovho zákona.“
Tak znie finálny rozsudok sudcu Amita Mehtu, ktorý značí Ministerstvo spravodlivosti v USA. To obvinilo spoločnosť Google z vytvorenia monopolu na trhu s online vyhľadávačmi a monopolu s „všeobecnými textovými reklamami vo vyhľadávaní.“
Pre Google to v súčasnosti neznamená prakticky nič, no regulačné orgány môžu použiť tento precedens v budúcnosti na oklieštenie tohto postavenia spoločnosti Google na trhu a to už počas budúceho pojednávania. V hre je napríklad aj nutnosť rozbitia biznisu spoločnosti Google s vyhľadávaním informácií.
Google: Neporušili sme zákon. Sme skrátka najlepší
Hlavným argumentom spoločnosti Google je stav trhu je v súčasnosti taký kvôli tomu, že Google poskytol lepšie služby, ako konkurencia. Nejde teda o umelo živený monopol. Preto sa plánuje odvolať. „Toto rozhodnutie uznáva, že Google ponúka najlepší vyhľadávač, ale dospelo k záveru, že by sme nemali mať možnosť ho ľahko sprístupniť,“ povedal. „Počas pokračovania tohto procesu sa budeme naďalej sústreďovať na vytváranie produktov, ktoré sú pre ľudí užitočné a ľahko použiteľné,“ povedal prezident pre globálne záležitosti Kent Walker
„Toto prelomové rozhodnutie vyvodzuje zodpovednosť voči spoločnosti Google,“ uviedol vo vyhlásení šéf protimonopolného úradu Jonathan Kanter.
Konkurencia a „úplatky“
Proti spoločnosti Google vypovedal napríklad aj šéf vyhľadávača DuckDuckGo, ktorý si rozhodnutie pochvaľuje. „Cesta, ktorú máme pred sebou, bude dlhá. Ako vidíme v EÚ a na iných miestach, spoločnosť Google urobí všetko pre to, aby sa vyhla zmene svojho správania. Vieme však, že existuje veľký dopyt po alternatívach vo vyhľadávaní a toto rozhodnutie podporí prístup k väčšiemu počtu možností.“
Problematické pre Google boli hlavne dohody s tvorcami internetového prehliadača Mozilla a výrobcami smartfónov Apple a Samsung vďaka ktorým je Google predvoleným vyhľadávačom. Google napríklad za toto privilégium zaplatil spoločnosti Apple v roku 2022 20 miliárd dolárov. „Vyhliadka na stratu desiatok miliárd zaručených príjmov od spoločnosti Google, ktoré v súčasnosti spoločnosť Apple takmer nič nestojí, odrádza spoločnosť Apple od spustenia vlastného vyhľadávača, hoci inak má na to vytvorené kapacity,“ napísal v rozsudku sudca Mehta.
Dominancia Googlu na poli vyhľadávačov sa medzi rokmi 2009 až 2020 zvýšila z 80% na 90%, pričom Bing od Microsoftu má len 6% podiel. „Ak na trhu všeobecného vyhľadávania existuje skutočná konkurencia, neprejavila sa známymi spôsobmi, ako sú plynulé podiely na trhu, stratené obchody alebo noví účastníci,“ dodal sudca.
Sudca pritom použil aj citát vice-prezidenta Applu Eddyho Cuea. Ten počas súdneho sporu skonštatoval, že neexistuje suma, ktorú by Microsoft ponúkol, aby do Apple zariadení predinštalovali Bing. To podľa neho dokazuje, že žiadna efektívna konkurencia na poli s prehliadačmi neexistuje.
Problém aj s reklamami
Monopolnú pozíciu Google na poli s vyhľadávačom sa podarilo pretaviť aj do dominantného postavenia na trhu s textovými reklamami. Spoločnosti sú podľa Mehtu prakticky nútené používať kompletný Google ekosystém. To následne umožňuje spoločnosti Google dvíhať ceny bez obáv o stratu kompetitívnosti.
Kompletný dokument s rozhodnutím nájdete na tomto odkaze.
Ďalšie protimonopolné konanie medzi ministerstvom spravodlivosti a spoločnosťou Google sa začne 9. septembra vo Virgínii.