• Hlavná stránka
  • Tematické články
  • ROZHOVOR: Šikovní matematici hry nielen vytvárajú, ale im aj pomáhajú rásť a zarábať! Prečítajte si rozhovor so slovenským videoherným analytikom
ROZHOVOR: Šikovní matematici hry nielen vytvárajú, ale im aj pomáhajú rásť a zarábať! Prečítajte si rozhovor so slovenským videoherným analytikom

ROZHOVOR: Šikovní matematici hry nielen vytvárajú, ale im aj pomáhajú rásť a zarábať! Prečítajte si rozhovor so slovenským videoherným analytikom

 

Ešte minulý mesiac sme vám priniesli rozhovor s dvoma šikovnými dievčatami z Pixel Federation, ktoré pracujú ako community manažérky. No v spomínanej spoločnosti sme predsa len ešte ostali a vyspovedali sme videoherného analytika Michala. Ste zvedaví, čomu sa taký videherný analytik venuje?

Vo všeobecnosti sa vie, aké základné pozície existujú vo videoherných spoločnostiach. Programátor, game dizajnér. Ale „herný analytik”? Povedz nám, čo taký analytik vlastne robí.

Keď sme naposledy hľadali herného analytika, popis pracovnej pozície vyzeral asi takto: „Ako herný analytik budeš aktívne spolupracovať s herným tímom, kde sa budeš spolupodieľať na formovaní a vylepšovaní hry. Budeš mať prístup ku všetkým herným dátam a na ich základe budeš hre poskytovať odporúčania a riešenia k jej ďalšiemu vývoju a smerovaniu.” V profesionálnej sfére sa zvykne herný analytik definovať ako človek, ktorý ovláda na výbornej úrovni štatistiku, programovanie a zároveň rozumie hernému biznisu. Avšak najviac sa mi páčila definícia, ktorú povedal kolega z veľkého slovinského štúdia v panelovej diskusii na konferencii Reebot. „Analytik je v podstate detektív, ktorý sa snaží v dátach nájsť na prvý pohľad nie úplne jasné súvislosti a na základe nich prinášať odporúčania, ktoré vývojárom umožnia robiť lepšie, zábavnejšie a v konečnom dôsledku lepšie zarábajúce hry.“

V Pixel Federation pracujú na oddelení „Data” dva typy ľudí - dátový analytik a dátový inžinier. Aký je medzi nimi rozdiel? Môže sa stať z analytika inžinier a naopak?

Veľmi jednoducho, dátový inžinier sa stará o to, aby sa dáta z hier dostali na správne miesta. Dátový analytik zas z týchto dát vytvára odporúčania pre projekt. Ak sa pozrieme na požiadavky na jednotlivé pozície, tak v prípade inžiniera prevládajú technické znalosti ako programovanie, v prípade analytika je to naopak matematika/štatistika a biznisové zmýšľanie. A presuny sú z jednej pozície na druhú sú úplne bežné, v Pixli máme hneď dva, jedným aj druhým smerom. Všetko závisí od toho, čo je dátovému človeku bližšie. Napríklad taký analytik potrebuje mať aj silné „soft skills“, keďže musí na dennej báze komunikovať s ľuďmi z projektu, iní sa zas nájdu v programovaní, kde „soft skills“ nie sú až tak potrebné.

Je bežnou praxou videoherných spoločností, že potrebujú práve analytika?

V minulosti to bolo skôr výnimkou, v dnešnej dobe je to už štandardom, u firiem zaoberajúcich sa F2P hrami je to priam nutnosťou. Netýka sa to len štúdií, akým je Pixel Federation, analytikov nájdete aj vo firmách, ktoré tvoria AAA tituly.

Ako si sa vlastne k tejto práci dostal, čo si vyštudoval? Chcel si vždy analyzovať správanie hráčov vo videohrách? Bol to Tvoj vysnený džob?

Práveže vôbec. Počas školy mi ani len nenapadlo, že by takýto džob mohol existovať, nieto ešte na Slovensku. Študoval som manažérsku matematiku na MatFyze v Bratislave a mojim cieľom bolo pracovať v banke. Tomu som sa venoval už počas školy, keď som pracoval ako analytik v Zune. Posledný rok školy som sa ale rozhodol odísť na Erasmus do Belgicka, kde som si uvedomil, že práca v banke fakt nie je pre mňa. Takže po návrate domov som si počas posledného semestra začal hľadať prácu. Netrvalo dlho, oslovili ma okrem iného aj z Pixelu, kde práve hľadali analytikov do rastúceho tímu a zvyšok už je minulosťou.

Je štúdium práve manažérskej matematiky zložité oproti iným školám?

Keďže som inde neštudoval, nedokážem to úplne porovnať. Každopádne, pokiaľ nemá človek záľubu v matematike, nech to radšej ani neskúša. Pre mňa osobne bolo štúdium matematiky najprirodzenejšia voľba, keďže mi vždy išla, bavila ma a neznášal som všetko, kde bolo potrebné memorovanie.

Čo keď ma bavia čísla, no práve matematiku som neštudoval, ale chcel by som robiť analytika alebo dátového inžiniera? Je táto škola vyžadovaná práve v tejto práci ? Alebo sa tam vie uplatniť aj niekto z inej školy?

Vyžadovaná určite nie je, ale preferovaná skôr áno. A keď nie matematika, tak aspoň informatika, fyzika. Ale ako vravím, nie je to pravidlo. Poznám výborných analytikov, ktorí neštudovali vyslovene matematiku alebo informatiku, na druhú stranu mali aspoň ako taký vzťah k číslam.

Vráťme sa však k práci analytika. U vás v Pixel Federation sa všetko točí okolo hier, to je samozrejmé. No práca analytika je často spájaná aj s peniazmi. Ako práve v tomto vie taký videoherný analytik spoločnosti pomôcť?

Inak zaujímavé, že sa pýtaš, ale presne peniaze, respektíve monetizácia boli prvá vec, ktorej som sa v Pixli venoval. A téma monetizácie sa stala náplňou mojej práce na najbližších pár rokov, keď sme spolu s game dizajnérom a neskôr producentom hry Diggy’s Adventure pracovali na segmentáciách „special packov“. A prečo práve monetizácia? Tých dôvodov je viacero, ale vypichnem dva. Je mimoriadne motivujúce vidieť, keď tebou navrhnuté zmeny majú pozitívny dopad na finančné výsledky firmy. Druhým faktorom je, že výsledky zmien vidí človek okamžite.

Existuje podľa Teba nejaká definícia dobrého analytika? Čo by mal analytik vedieť a čomu by sa mal rozhodne vyvarovať, ak chce byť tým najlepším analytikom pod slnkom?

Na internete je nespočetne veľa článkov o tom, čo všetko by mal spĺňať dobrý dátový analytik - mal by byť spojením matematika, programátora a človeka s doménovou znalosťou. Nájsť takéhoto človeka na Slovensku, dokonca so skúsenosťou z videoherného biznisu, je ako nájsť jednorožca. Pre mňa osobne sú u analytika kľúčové 3 vlastnosti - zvedavosť, riešenie problémov a „biznisový mindset“. Pokojne to môžeme nazvať aj sedliacky rozum. Všetko ostatné sú totiž len nástroje, napríklad programovací jazyk, prípadne vedomosti (štatistika), ktoré sa človek dokáže naučiť.

A čo iné spoločnosti vo svete? Tiež tam nájdeme rovnaké alebo podobné pozície?

V prípade štúdií s F2P hrami sú to v podstate presne tie isté pozície. Konkrétna náplň práce potom skôr závisí od veľkostí danej firmy, čo sa odzrkadľuje na miere špecializácie, ktorá sa od analytika vyžaduje. Veľká firma = veľký analytický tím = väčší priestor na špecializáciu. U menších firiem si takýto luxus väčšinou nemôžu dovoliť a tam hľadajú skôr generalistov.

Je nejaký rozdiel medzi analytikom, ktorý robí napríklad v takom Ubisofte a pracuje na analýze klasických počítačových videohier, oproti analytikovi, ktorý pracuje na mobilných hrách?

Všetko závisí od toho, na akom projekte analytik pracuje. Najväčší rozdiel vidím v tom, ako vyzerá produkcia klasickej videohry oproti F2P videohrám. Jednou z vlastností F2P hier je to, že hra v princípe nie je nikdy úplne dokončená. Hry sú v podstate hry-ako-služba (game as a service) a sú vyvíjané nepretržite a aktualizované na pravidelnej báze. U nás spravidla každý týždeň, či už na základe feedbacku od hráčov, ale aj na základe údajov. Analytik má k dispozícii stály prísun nových údajov, na základe ktorých vie prinášať odporúčania pre produkčný tím. V prípade klasických hier takýto pravidelný „feedback loop“ chýba a analytická práca je spravidla menej agilná. Ale ako vravím, všetko závisí od titulu, na ktorom pracuje. Klasické PC hry s ťažiskom v multiplayeri budú mať iste väčšiu potrebu pre analýzu než singleplayer hry, kde osobne vidím priestor pre analytika ešte v produkčnej fáze napríklad pri „heatmap“ analýze.

Akú má podľa Teba analytik budúcnosť? Je to práca, ktorá sa bude stále rozvíjať, alebo časom zanikne?

Štvrtá priemyselná revolúcia, umelá inteligencia, automatizácia. To sú všetko pojmy, o ktorých čoraz častejšie čítame v novinách a ďalších médiách. Zmeny v práci sa nevyhnú ani u dátových analytikov. Osobne si nemyslím, že by sme mali kvôli umelej inteligencii stratiť prácu. Práve naopak, môže sa stať veľmi užitočným nástrojom, ktorý nám umožní riešiť podstatne zložitejšie problémy a odpovedať na komplexnejšie otázky.

Výborne, že si spomenul slovné spojenie umelá inteligencia. Vo svete sa čoraz viac hovorí práve o nej. Využívate alebo plánujete niečo takéto v Pixel Federation používať?

Prvé lastovičky prediktívnej analytiky už nejaký ten rok používame, konkrétne pri vyhodnocovaní marketingových kampaní, avšak umelou inteligenciou ani strojovým učením (pozn. redakcie: po anglicky machine learning) to rozhodne nazvať nemôžeme. Tu tiež platí pravidlo „menej je niekedy viac“ a pokiaľ takýto prediktívny model funguje a prináša výsledky v podobe lepších rozhodnutí, nie je dôvod ho nepoužívať. Ale ani v Pixli sme nezaspali na vavrínoch a aktuálne implementujeme model, opäť na marketingu, ktorý nám bude predikovať, či konkrétny hráč zaplatí do 28 dní od inštalácie na základe dát z prvého dňa. Marketing nie je jediným miestom, kde vieme aplikovať „umelú inteligenciu“. Ďalšími sú lepšie segmentácie hráčov, identifikácia hráčov, ktorí chcú „churnúť“ (pozn. redakcie: prestať hrať/platiť) a podobne.

Kde sa môže človek dozvedieť najviac o umelej inteligencii, ak niečo také neštudoval, ale zaujíma ho to?

Internet. Na nete je toho fakt nespočetné množstvo, od výborných kurzov na Coursere alebo Udemy cez stránky zaoberajúce sa strojovým učením / umelou inteligenciou až po rozsiahle komunity nadšencov, ktorí veľmi radi zdieľajú svoje know-how. Kde sa ale človek najviac naučí, je riešenie reálnych príkladov. Jednou z najznámejších a najväčších platforiem, ktoré spájajú firmy a dátových analytikov, je Kaggle. Určite odporúčam vyskúšať.

A čo konferencie? Všimol som si, že na niektorých si už dokonca aj prednášal či dokonca bol v panelovej diskusii. Aký to bol zážitok?

Je to tak. Koncom minulého roka som sa rozhodol, že by to stálo za to vyskúšať a po zopár neúspešných prihláškach sa mi podarilo dostať sa na jeden herný event organizovaný Google-om vo Varšave. Musím sa priznať, bolo celkom stresujúce prvýkrát rozprávať po anglicky pred toľkými ľuďmi, ale stále to za to. Ten pocit, keď úspešne zakončíte svoju prezentáciu a vidíte, že si z toho ľudia v hľadisku niečo odniesli, je na nezaplatenie.

Je rozdiel medzi prednáškou a panelovou diskusiou? Z ktorej sa podľa Teba počúvajúci človek viac dozvie? Prvýkrát to musela byť pekná skúška nervov, čo?

Určite hej. Spravidla platí, že prednášky majú väčšiu pridanú hodnotu než panelové diskusie, ale občas sa objavia aj výnimky. Do veľkej miery záleží na samotnej príprave, v prípade panelovky nielen diskutujúcich, ale aj moderátora. Prvýkrát to bolo veru na nervy, ale chce to len veľa-veľa tréningu a praxe. Potom to už človeku nerobí žiadne starosti.

Určite otázka, ktorá tu nesmie chýbať. Prezraď nám, aké videohry sa najradšej hráš?

V minulosti toho bolo podstatne viac, ale spravidla to boli najmä FPS s chytľavým príbehom -  Metro, Wolfenstein, Far Cry, Crysis a podobne. Prípadne vojenské stratégie. Ako dieťa som miloval celú sériu Command & Conquer. V súčasnosti je to najmä kvôli času poslabšie, takže to zväčša skončí pri mobilných hrách, prípadne „párty hrách“ na Playku po práci, a to najmä Towerfall.

Keďže pracuješ s mobilnými hrami, v Tvojom mobile určite nemôžu chýbať tie najzaujímavejšie kúsky. Čo máš teraz nahrané v smartfóne a aktívne to hráš?

Asi nikoho neprekvapí, že sú to najmä naše. Momentálne TrainStation 2, Steam Cats, Seaport. Z konkurenčných je to Clash Royale, Idle Miner Tycoon, Archero. A z prémiových titulov napr. séria Monument Valey, prípadne Limbo.

Existujú aj nejaké hry, či už klasické alebo mobilné, ktorým vôbec nevieš prísť na chuť? Čo Ťa vie pri hraní hier odradiť najviac?

Not really, keď je hra dobrá, tak vôbec nezáleží na žánri. Je tu však jedna kategória hier, ktorej sa úplne vyhýbam a ktorú fakt nemusím. A tou je Social Casino, čiže v podstate kasíno hry, kde nemôžete vyhrať žiadne peniaze. Pri mobilných F2P hrách zle nadizajnované reklamy alebo „special offers“, ktoré nereflektujú moje nákupné správanie. Viete ako, profesionálna deformácia.

Spomenul si hry z Pixel Federation. Pixel má tiež už slušné portfólio dobrých hier - máš nejakého favorita?

Diggy’s Adventure!

Prečo práve túto hru?

Lebo je to najlepšia hra na svete, ako by jeden náš bývalý kolega určite povedal. Je to projekt, na ktorom som strávil v Pixli prvé tri roky, takže sa mi dostala pod kožu. Dnes sa ale najviac hrám nové projekty, menovite Trainstation 2 a Steam Cats.

Analytik si po dlhom a náročnom namáhaní mozgu musí poriadne vyventilovať hlavu. Aká činnosť okrem videohier je to u Teba?

Osobne si neviem si predstaviť svoj život bez pohybu, v mojom prípade je to najviac asi fitnes centrum, najmä kvôli časovej efektivite, a potom horská cyklistika. V okolí Bratislavy máme nádherné lesy a nič nie je lepšie ako reset v prírode.

Aký je pre Teba život v Pixel Federation vo všeobecnosti?

Pixel je život. Možno to znie ako trápne klišé, ale je to tak. V Pixeli nám vytvorili prostredie, z ktorého sa nám veľakrát ani nechce odísť domov. A nie je to len super klímou v letných horúčavách. Či už sú letné grilovačky, teambuildingy, párty, hranie stolných hier alebo videohier, všetko sú to aktivity, pri ktorých človek ľahko zabudne, že je vlastne v práci. Človek aj tak strávi v práci väčšinu svojho života, tak prečo tento čas nestráviť najlepšie, ako sa dá.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk