• Gamesite News 153 - Stadia končí, E3 sa vracia a Skull & Bones bol odložený

  • Ďalšia akvizícia v hernom priemysle bude asi pochádzať z ropných peňazí

  • Xbox predstavil ochudobnenú ponuku hier zdarma pre Xbox Live Gold predplatiteľov na október

  • Google oznámil, že Stadia je mŕtva. Teraz však už naozaj

  • Nový datadisk do World of Warcraft pod názvom Dragonflight k nám príde už 28. novembra

  • Nová Need for Speed hra bude mať údajne názov Unbound a príde v decembri

PlayStation All-Stars Battle Royale - PS3 Recenzia

Donedávna boli bojovky s maskotmi herných sérií monopolnou doménou Nintenda s ich sériou Super Smash Bros. Sony však práve vydáva očakávanú hru podobného kalibru: PlayStation All-Stars Battle Royale.

 

 

Krátka verzia

Dvadsať postáv, štrnásť arén, súboje až pre štyroch hráčov. Jednoduchý singleplayer – arkáda, tréning, tutorial, výzvy. Hlavné ťažisko zábavy v multiplayeri, či už lokálne alebo online. Poriadny chaos a je to super! Aj takto by sa dal zhrnúť Battle Royale. Ale to nie je dostatočne presné a výstižné.

Dlhá verzia

Zlé jazyky tvrdia, že PSASBR (z toho sa vážne nedá spraviť dobrá skratka!) je obyčajným klonom Super Smash Bros. a že ide o nekvalitný, podradný produkt. Musíme priznať, že sčasti majú pravdu. Sony vo svojom portfóliu nemá žiadnu takú silnú postavičku (rozumej značku), ako sú pre Nintendo Super Mario, Luigi, Bowser, Link či Samus Aran. Ľudia nemajú príležitosť stretnúť svoje obľúbené postavičky mimo svojho malého univerza (okrem Kratosa v Mortal Kombat), a tak si k nim nevytárajú ani taký vzťah mimo danej hernej série. Potom je jasné, že sa Sony pokúsilo o vytvorenie podobnej hry, v akej sa u Nintenda stretávajú všemožné postavičky. Ale to je len inšpirácia, v žiadnom prípade klon. Je to kvalitná hra, ktorá dokáže pevne stáť na vlastných nohách a je dostatočne odlišná na to, aby sme necítili potrebu ju porovnávať so Super Smash Bros.

V Battle Royale sa stretáva dvadsať charakterov zo sveta PlayStation. Zaujímavé je, že nejde vždy len o charaktery z PS exkluzívnych hier. Stretávame tu aj Big Daddyho z Bioshocku či Danteho z DmC (áno, nového Danteho z nového DmC). Možno sa to zdá málo, ale každý charakter je od základov prepracovaný, unikátny a verný svojmu originálu. S každým sa preto bojuje úplne inak, Radec z Killzone je lepší na diaľku, Raiden z MGS je zase dokonalý v kontaktnom boji. Nathan Drake hádže granáty, Sackboy vyťahuje „Pop-it menu“ a cez to rôzne zbrane.

Ako na ovládanie?

V základe platí, že krížikom sa skáče, štvorčekom udiera a trojuholník s krúžkom slúžia na zložitejšie útoky. L1 je na krytie, L2 na provokáciu, R1 na zbieranie predmetov a R2 na spúšťanie „superútokov“. Netradičné je využitie pravého joysticku, ktorý tu slúži na „chytačky“ protivníkov. PSASBR nie je typickou prepracovanou „mlátičkou“. Nefunguje tu zložitý kombo systém, kde na seba nadväzujete v zložitých sekvenciách presné pohyby. Každá postava má zhruba tridsať útokov, ktoré sú udávané stlačením príslušného tlačidla a smerovej šípky. Samozrejme, keď sa viac zžijete s vybranou postavou, tak dokážete spájať útoky elegantnejšie a dynamickejšie.

Zaujímavým prvkom je, že svojich protivníkov nemôžete len tak zabiť. Za každý úder, ktorým niekoho trafíte, sa vám postupne napĺňa meradlo Super. Keď sa naplní, môžete stlačením R2 spustiť „superútok“. Ak necháte meradlo naplniť dva- alebo trikrát, získate omnoho silnejšie útoky. V praxi platí, že prvý „superútok“ je slabý a dá sa mu relatívne ľahko vyhnúť, druhý stupeň je už naozaj nebezpečný a proti tretiemu sa vlastne nedá nijak brániť (a väčšinou znamená smrť pre všetkých protivníkov na obrazovke).

Hra je takto prístupná svojou jednoduchosťou aj nováčikom. Nielenže stretnú svojich obľúbených hrdinov z rôznych iných hier, ale zrozumiteľný systém ovládania zvládne rýchlo takmer každý. Nadobudnúť majstrovstvo v Battle Royale však trvá nejaký čas a nebude to zadarmo.

Čo hra ponúka?

Čo sa týka sólo režimu, hra ponúka len tutorial, tréning, výzvy (plnenie špecifických úloh) a klasickú arkádu. V arkáde si vyberiete niektorú z postáv a hor sa do mini príbehu. Každá z nich má svoj malý príbeh, motiváciu. Začínate súbojom dvoch postáv, v ďalšom kole už zápasia tri postavičky, potom zopár kôl vo štvorici s rôznymi pravidlami, na záver súboj s rivalom (musíte ho poraziť, lebo aj on chce zničiť bossa, a tak bojujete o právo na posledný súboj). Až potom nasleduje boss-fight proti Polygon Manovi, starému zabudnutému maskotovi PlayStation z éry PS1.  Táto schéma je vždy zachovaná.

Pokiaľ nie ste nadšení milovníci hry jedného hráča a nemáte odstrihnutý internet, pravdepodobne strávite väčšinu času s Battle Royale v multiplayeri. Či už doma s kamarátmi alebo online s ľuďmi z celého sveta. Multiplayer je podstatne chaotickejší a náročnejší než singleplayer, ale o to zábavnejší. Niežeby tu bolo mnoho nastavení pravidiel, v tom je PSASBR práveže veľmi jednoduchou hrou, ale nevyspytateľnosť protivníkov na neustále sa meniacom teréne dokáže zabaviť na dlho.

Žiadna odfláknutá robota!

Množstvo úsilia, ktoré vývojári zo SuperBot do hry vložili, sa odrazilo na skvelom vyvážení postáv. Nikto nikdy nie je jasne vo výhode. Každá postava si zachovala charakteristické pohyby a štýl ako vo svojej pôvodnej hre. SlyCooper je cell-shadový, PaRappa vyslovene 2D, Radec a Drake zase realistickí. Každá postava je unikátna, nevznikali na základe jednotného modelu, nepôsobia ako klony (jedinou výnimkou je Cole a Evil Cole, pochopiteľne).

Vrcholom sú samotné arény, v ktorých sa bojuje. Sú dynamické, teda sa postupne menia, pohybujú. Každá začína ako známa scéna z vybranej hry, napríklad Invázia z Killzone 2, level v lietadle z Uncharted 3 či Dojo z PaRappa the Rapper. Každá je však tiež „strihnutá“ s inou hrou. Napríklad Metropolis je typickým prostredím z Ratchet & Clank, ale len do momentu, kým sa na pozadí nevynorí hydra z God of War a nezačne sa zapájať do boja občasným zahryznutím do niektorého z bojovníkov. Okrem toho sú arény aktívne, väčšina z nich sa postupne mení počas boja. Dvihne sa nejaká plošina, niekde sa niečo prepadne, zatopí, dynamicky sa tak menia pravidlá hry. Medzi naše obľúbené patrí Hades z God of War, do ktorého sa z ničoho nič primieša hra Patapon. Skvelá je aj vertikálna aréna Alden’s Tower z inFamous, ktorá núti hráčov neustále postupovať nahor.

Možnosti kustomizácie postáv a profilu pre multiplayer sú už len čerešničkou na torte, aj keď poriadne chutnou.

Odvrátená stránka hry

Avšak ako sa vraví, nič nie je dokonalé. PSASBR trochu zaostáva vizuálom „animácií“ príbehov postáv v arkáde. Sú to len sady obrázkov, do ktorých postavy hovoria svoj príbeh. Čakali sme v tomto smere trochu lepšiu prezentáciu.

Ďalej je hra niekedy až príliš chaotická. Napríklad, keď si viacerí hráči vyberú rovnaké postavy. No skúste hádať, ktorý Raiden je práve ten váš, keď tam behajú traja! Kamera sa približuje a vzďaľuje podľa toho, ako ďaleko sú v aréne od seba postavy vzdialené. Niekedy, keď sú dvaja zo súperov na opačných koncoch arény, nie je na obrazovke takmer nič poriadne vidieť. No vzhľadom na to, že súboje sú v tejto hre prevažne kontaktné, tieto situácie nikdy netrvajú dlho.

V posteli aj v autobuse

Ak si kúpite verziu hry pre PS3, dostanete aj hru na Vitu v cene. Verzia pre Vitu je totožná s PS3 verziou. Grafika je trošičku ochudobnená o niektoré detaily, ale hrateľnosť ostala zachovaná. Dokonca súboje hráčov PS3 a Vita sú na dennom poriadku.

Jedinou podstatnejšou nevýhodou je absencia tlačidiel L2 a R2. Preto sa zbieranie predmetov (pôvodne na PS3 na tlačidle R1) presunulo na displej. V praxi to znamená, že musíte zložiť prst z tlačidiel, takže to môže spôsobiť rýchlu smrť. Inak je verzia pre Vitu bezchybná.

Verdikt

PlayStation All-Stars Battle Royale je skvelou bojovou hrou, v ktorej sa po prvýkrát v histórii PlayStation stretávajú všemožné známe charaktery pohromade. Hoci je postáv v hre len dvadsať, sú priam neuveriteľne prepracované a veľmi verné svojim predlohám. Ešte zaujímavejšie sú bojové arény, ktoré sa dynamicky menia počas súbojov a menia tak pravidlá hry.

Nedostatky v podobe prakticky absentujúcej kampane jedného hráča, slabých úvodných „animácií“ a celkom častej neprehľadnosti nepovažujeme za také zásadné, aby v konečnom dôsledku citeľne ovplyvnili náš veľmi dobrý dojem z hry. Viac (ako tie animácie) by nás potešilo, keby autori dali hre nápaditejší a menej krkolomný názov.

verné spracovanie postáv
prepracované dynamické arény
  cross buy/play/save
chaos
jednoduchý bojový systém

animácie v arkáde
chýba singleplayer kampaň
občasná neprehľadnosť
80%
ŽÁNER bojová hra
VÝROBCA SuperBot Entertainment
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na PlayStation Network

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk