Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations - Recenzia

 

Vývojárske štúdio Cyber Connect 2 po roku a pol prichádza s ďalšou Naruto licencovanou hrou. V Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations po prvýkrát chýba príbehový mód, známy z predchádzajúcich dielov a to môže fanúšikov série odradiť. Avšak určite ich poteší návrat všetkých známych postáv z anime predlohy. No môže hra zaujať aj nováčika alebo úplného laika sveta Naruto?

 

Komplexný dej by ste hľadali márne

Podobne ako v ostatných bojových hrách, autori tlačia do popredia príbeh v podobe krátkych filmov alebo obrázkových sekvencií, ktoré predchádzajú následnému stretu dvoch postáv. V Ultimate Ninja Storm Generations je časť príbehu odhalená po každom súboji. Spolu tak tvoria ucelený dej, na rozdiel od bojoviek, v ktorých je v podstate len intro a outro. No v porovnaní s predchádzajúcimi Naruto titulmi je titul Ultimate Ninja Storm Generations oveľa chudobnejší . Nedočkáte sa žiadneho potulovania po rôznych lokalitách ani konverzácií s inými postavami.

Na začiatku si vyberiete jednu z veľkého množstva postáv (presne 72, avšak pri niektorých ide len o variácie jednej postavy ) a po približne desiatke súbojov je koniec. Nič originálne ani extra nápadité nečakajte. Väčšina bojovníkov má dokonca rovnaké útoky, ktoré sa líšia len špeciálnymi údermi. Podobný arkádový systém ponúka väčšina bojových hier ako Street Fighter alebo Dead or Alive. Problém v prípade Naruta je nutnosť poznať seriál a mať prehľad v postavách, aby vám jednoduché príbehové kapitoly niečo povedali.

Skok, kop, otočka a je koniec

Súbojový systém je na prvý pohľad veľmi jednoduchý, čo potvrdzuje fakt, že je v hre prítomné len jedno tlačidlo na úder. Po frenetickom stláčaní je bežné, že dosiahnete aj combo 25 úderov bez jediného problému. No celý systém by sa dal v skratke zhrnúť anglickým príslovím: „easy to learn, hard to master.“ V skutočnosti je v dueloch možné použiť kvantum ďalších pohybov a trikov. Pri držaní tlačidla skoku a smerovaní analógu do strán, postava plynulo uskakuje zo strany na stranu tak, ako vy chcete. Počas skokov dokonca môže útočiť hádzaním shurikenov alebo iných zbraní na diaľku. Ďalšou možnosťou je “nabiť“ nasledujúci úder devastujúcou energiou a uštedriť súperovi riadnu ranu, sprevádzanú efektnou animáciou. A samozrejme nemôže chýbať krytie a rôzne manévre s ním spojené.

Akonáhle vás súper začne zasypávať kopmi a údermi, stačí v správny moment stlačiť pravý trigger a vaša postava sa ocitne za chrbtom nepriateľa, čo poskytuje veľkú taktickú výhodu. No nezabúdajte, že to isté môže urobiť aj váš oponent. Tento systém môžem jedine pochváliť, pretože pridáva do hry viac taktiky a možností, ako zdolať vášho súpera. A aby toho nebolo málo, prítomný je aj jednoduchý inventár, pozostávajúci zo štyroch rôznych predmetov. Tie môžu zvyšovať vaše bojové schopnosti, poškodiť súpera alebo nimi na bojisku vytvoríte jednoduchú pascu. Posledným aspektom duelu, ktorý by ste mali mať na pamäti, je podpora vo forme pomoci od dvoch parťákov, ktorých si pred súbojom môžete ľubovoľne vybrať.

Za každý úspešný duel získavate hernú menu Ryo, ktorú môžete využiť na nákup nových vylepšení, rôznych kartičiek, obrázkov a ďalšieho bonusového obsahu. Je toho naozaj neúrekom . Bohužiaľ, hra neposkytuje žiadny tutorial ani úvod do základov boja, a tak je na vás aby ste zisťovali, aké schopnosti vlastne v dueli máte. Tabuľka s cca dvomi vetami, informujúcimi o tom, do akej sekcie hlavného menu ste sa práve dostali, je jednoznačne nedostačujúca. Veteránom, ktorí už majú predchádzajúce diely dávno prejdené, ovládanie samozrejme nebude cudzie, ale nováčik sa môže na začiatku cítiť stratený. Avšak pokiaľ hľadáte novú a kvalitnú bojovú hru, ktorej ste ochotný venovať viac času, myslím, že vás Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations nesklame. Z predchádzajúcich dielov sa vrátil aj multiplayer, v ktorom autori tiež vykonali niekoľko zmien. Vybalancovanie postáv a dobíjanie špeciálnych útokov, ktoré ste predtým mohli používať kedykoľvek, sú najväčšími vylepšeniami.

Po audiovizuálnej stránke hra exceluje

Graficky je Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations na veľmi vysokej úrovni a jednoznačne by som ju mohol zaradiť medzi hry s najlepším využitím cell-shading technológie. Postavy sú veľmi detailné a textúry ostré, takže málokedy uvidíte hranaté rohy alebo nebodaj rozmazané textúry. Dokonca by som sa odvážil konštatovať, že hra vyzerá niekedy krajšie než samotná seriálová predloha. Aj väčšina z 38 arén vyzerá veľmi pekne, aj keď niektoré sú menej výrazné alebo bohaté na detaily. Žiadne vážne technické problémy či nedostatky som nezaznamenal, čo v dnešnej dobe môžeme považovať za malý úspech. Rovnako musím pochváliť aj hudbu, ktorá, ako začína pri Cyber Connect 2 byť pravidlom, je jednoducho vynikajúca. Skladieb však mohlo byť trošku viac. Skvelá zmes akčných motívov s jemnými relaxačnými skladbami sa určite zaradí do mojej zbierky soundtrackov. Dabing postáv je tiež veľmi dobrý, veď na ňom pracovali všetci herci zo seriálu!

Ako na záver najnovší diel Naruto série zhodnotiť? Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations je, až na pár výnimiek, v podstate skoro identická hra s jej predchodcami. No veľmi jej chýba Story Mode a bohužiaľ ho nenahradia ani krátke príbehy za jednotlivé herné postavy. Náplňou hry tak zostávajú len súboje, ktoré sú síce zábavné a hlavne veľmi atmosférické, no po čase môžu niekomu pripadať stereotypné a príliš jednoduché. Plusom je, že aj nováčik si rýchlo osvojí základy boja. Vyššie hodnotenie si hra zaslúži aj za skvelé audiovizuálne spracovanie, ku ktorému nemám absolútne žiadne výhrady. No neubránim sa dojmu, že autori titul mierne odflákli a nového obsahu je jednoducho málo.

skvelé animácie
atmosféra
audiovizuálne spracovanie

absencia príbehového módu
žiadny tutorial
stereotyp
65%
ŽÁNER akcia/bojovka
VÝROBCA CyberConnect2
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Cenega
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk