NHL 13 - Recenzia

Aktuálna generácia konzol ešte nepovedala svoje posledné slovo. NHL 13 je 22. ročníkom populárnej série hokejovej simulácie a hoci na prvý pohľad vyzerá rovnako ako predchodca, opak je pravdou.

Povieme to úprimne a priamočiaro. Písať recenziu na ďalšiu NHL-ku je drina. Recenzenti sa každý rok sťažujú, že strojová výroba naďalej pokračuje a do obchodov putuje nová škatuľa s iným hokejistom na obale. Už dnes existujú robotickí novinári, ktorí dokážu generovať článok na základe poskytnutých faktov a je možné, že aj v prípade recenzií na sériu NHL by sa uživili. Spomenúť zopár detailov, nové súpisky a recenzia je hotová.

V prípade aktuálneho ročníka sme však radi, že recenziu nepíše robot, ale človek. Aj keď sa navonok nič nemení a 13-ka disponuje viacerými novinkami, ktoré majú dostatočne pútavý názov, aby zaujali potenciálnych kupcov, tento rok vývojári z EA Sports trafili do čierneho. NHL 13 sa hrá výborne, pôsobí hokejovo a ide o najrealistickejšiu simuláciu, aká sa doteraz na trhu objavila. Každý rok to počúvame, ale teraz je to skutočne pravda. Ťažko povedať, či za to môžu do detailov vypiplané novinky z predchádzajúcich ročníkov alebo True Performance Skating, čo je nový engine, ktorý má na starosti pohyb hráčov v závislosti od fyziky a ich parametrov. Hoci sa grafika hry prakticky nezmenila, v prípade True Performance Skating sa do hry implementovalo viac ako 1 000 nových animácií a na hrateľnosti je to poznať. Ak sa vám predchádzajúce ročníky zdali ťažkopádne, v prípade 13-ky konečne spoznáte rozdiel medzi jednotlivými hokejistami a už na prvý pohľad dokážete rozlíšiť rýchlych a agilných hráčov oproti klasickým „korbám“.

True Performance Skating musíme pochváliť. Hoci sa na ovládaní nezmenilo nič – ľavá páčka ovláda pohyb hokejistu a pomocou pravej kontrolujete hokejku. Výsledný pocit je oveľa realistickejší. V závislosti od ovládania páčky lepšie pocítite, ako sa hokejisti pohybujú, môžete plynulo zrýchľovať, spomaľovať, prípadne kompletne zastaviť – to všetko s výborne spracovanými animáciami. Pri čítaní sa vám možno zdá, že oslavujeme nepodstatnú drobnosť, na hrateľnosť a pocit realizmu však má veľký podiel.

Chváliť musíme aj hru pri mantineloch. Táto novinka sa objavila v sérii NHL už dávnejšie, avšak až v NHL 13 máme pocit, že ju vývojári z EA Sports konečne dotiahli do úspešného konca. Zatiaľ čo v prípade ostatných ročníkov sme nemali pocit, že hra pri mantinely je až taká dôležitá, pri hraní 13-ky sme ju považovali za prirodzenú súčasť hry – tak ako to je aj v realite. Zlepšenia sa dočkali aj ďalšie aspekty hry. Obranná hra je taktickejšia a dianie na ľade už nepripomína gladiátorské zápasy. Brankári sú opäť realistickejší a umelá inteligencia sa správa prirodzene. Keď sa pozrieme na všetky tieto novinky, séria NHL nám postupne začína pripomínať životný cyklus MMORPG hry – titul sa dostane na trh, hráči platia pravidelné mesačné poplatky (ako však naznačil Guild Wars 2, tento scenár bude možno už čoskoro minulosťou) a vývojári sústavne titul vylepšujú. Nemenia engine, neupravujú jeho podstatu, vylepšujú však dôležité detaily, ktoré priamo ovplyvňujú hrateľnosť. Tak nejako je to aj v prípade NHL 13, avšak namiesto pravidelných mesačných poplatkov dostane hráč každý rok možnosť zakúpiť si novú škatuľu s hrou.

V prípade 13-ky sú však tie zmeny pomerne ťažko definovateľné. Opäť môžeme ospevovať nový systém korčuľovania, fyziku a vylepšenia vo všetkých herných mechanizmoch, ten pravý pocit z hrania však opísať nedokážeme. NHL 12 nás oslovila s upadajúcim záujmom o celú sériu, avšak v prípade aktuálneho ročníka sa láska k virtuálnemu hokeju opäť rozrástla a mnohokrát sme sa počas hrania pristihli pri tom, že ten hokej, čo predvádzame, pôsobí ako priamy prenos zo skutočného stretnutia. Nejde ani tak o grafiku, ktorá sa moc nemení, ani o výbornú atmosféru a jasajúcich fanúšikov, ktorí poslednú minútu postojačky mávajú šálmi, ale o „hokejovosť“ celého virtuálneho divadla. Nahrávka za bránkou vo vlastnej obrannej tretine, prechod do útoku, snaha „preštikovať“ sa medzi súperovými obrancami a následný pád, dotieranie pred brankárom, dorážanie... ťažko povedať, čo presne robí nový virtuálny hokej zábavným a zaujímavým. Priznáme sa však, že v prípade NHL 13 sme začali hrať hokejovejšie. Viac sme si všímali postavenie brankára a útočiacich spoluhráčov a úspešne sme sa vyliečili zo zlozvyku PC éry – strieľania do horných rohov. Namiesto toho sme mnohokrát mierili medzi betóny, prípadne sme nahadzovali puk na brankára v snahe skórovať z následného dorážania.

NHL 13, okrem vyššie spomenutých zmien v hernom systéme, prináša aj nové módy. Samozrejmosťou sú existujúce režimy, ktorých počet doplnila novinka GM Connected a NHL Moments Live. V prvom prípade ide v princípe o online verziu Be A GM režimu – hráči si môžu vytvárať vlastné online ligy a súperiť proti počítačom a hráčom kontrolovaným tímom. NHL Moments Live umožňuje virtuálne zopakovať históriu, pričom rôzne scenáre budú pravidelne doplňované aj z aktuálnej sezóny. Základná ponuka je však pomerne bohatá.

NHL 13 opätovne definuje pojem kráľa virtuálneho hokeja. Hovoríme to každý rok, v prípade tohto ročníka však ide o dosiaľ najväčší posun z hľadiska hrateľnosti, aký séria na aktuálnej generácii konzol ponúkla v priebehu jedného roka. Nenechajte sa odradiť, že hra vyzerá prakticky totožne s predchádzajúcimi ročníkmi, hrateľnosť je oveľa lepšia a hokejovejšia. NHL 13 nám opätovne vrátila chuť k virtuálnemu hokeju.

 

hrateľnosť
„hokejovosť“
True Performance Skating, NHL Moments Live

slabé hodnotenia Slovákov v národnom tíme

90%
ŽÁNER Šport
VÝROBCA EA Sports
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
EA Sports
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na www.gsshop.sk

  

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk