Skylanders Giants - Recenzia

 

Možno vám názov Skylanders až tak veľa nehovorí. V našich končinách si totižto prvý diel s názvom Skylanders: Spyro'sAdventures príliš širokú základňu herných fanúšikov nenašiel, aj napriek tomu, že sa jednalo o veľmi vydarený titul. Na naše šťastie sa stal v iných častiach sveta natoľko úspešný, že Activison prichádza s pokračovaním.

Pre tých, ktorí teda Skylanders nepoznajú, si poďme niečo málo o tomto titule povedať. V prvom rade treba uznať, že titul je situovaný prevažne malým hráčom, ale zabaviť sa dokážu nielen tí. Prečo tomu tak je, si povieme neskôr. Čo je ale ešte podstatnejšie, je spôsob, akým vystupujú postavičky v hre, lepšie povedané, ako do nej vstupujú. K titulu totižto dostanete sadu reálnych hračkárskych figúrok a taktiež platformu, ktorá pripomína portál. Ten pripojíte ku konzole a podľa toho, akú postavičku položíte na portál, za tú budete hrať, pričom si ich môžete ľubovoľne počas levelov vymieňať.

Pokusy o prepojenie hernej a virtuálnej reality sme tu už mali, jedny vyšli viac, druhé menej, no čo je podstatné, je to, že u Skylanders to funguje parádne. Osobne ma tento systém a prepojenie hry s realitou veľmi fascinoval a zaujal. Starterpack obsahuje tri figúrky a ak sa rozhodnete, že vám je to málo, tie ďalšie si budete musieť samostatne dokúpiť. Tak trocha sa jedná vlastne o zberateľskú hru. Možno si poviete, „nie som ochotný investovať do hry peniaze naviac.“ Ale verte, že budete. Marketing hry je totižto nastavený takým systémom, že v samotnej hre sa nachádza osem elementov, pričom každá figúrka predstavuje iný element (dokopy je samotných postavičiek cez 40). Levely sú dizajnované tak, že v určitých lokáciách je jeden element silnejší, niektoré miesta sú zase prístupné len pre určitý typ postáv a podobne. Viac-menej vás tak hra núti investovať peniaze do DLC vo fyzickej podobe, čo by sa dalo autorom vyčítať ako nekalý ťah voči hráčovi. Jedna figúrka navyše stojí 13 eur, čo nie je práve najmenej, keď už pôvodný Starterpack sa pohybuje okolo 63 eur. Teoreticky by ste vedeli prejsť hru aj len s pôvodnými figúrkami, no nedostanete ani tri štvrtiny reálneho zážitku, ktorý hra dokáže ponúknuť.Samotná hra Skylanders Giants je vlastne akčná RPG. Príbeh je zasadený do sveta Skylands, kde pred tisíckami rokov Obri (nové postavy, ktoré pribudli v tejto hre; ešte si o nich povieme) bojovali proti prastarej rase Arkeyanov. Tí mali nad územím nadvládu, no Obrom sa podarilo poraziť ich, čím sa Skylanderi stali pánmi svojej zeme. Ich záchrancovia sa vyparili a vracajú sa až teraz. Hlavnému záporákovi, Kaosovi, sa totižto podarilo spustiť jednu z prastarých technológií Arkeyanov, čo opäť v svete Skylands vytvára hrozbu, ktorú musia riešiť Obri. Samotných Obrov je osem (každý pre iný element) a sú to nové postavy, ktoré sa líšia výzorom a veľkosťou už na prvý pohľad od klasických Skylanderov. A to nielen ako reálne figúrky, ale aj priamo v hre. Síce kvôli ich veľkosti sú trocha pomalí a ťarbaví, no ponúkajú veľkú silu.

A ako sa teda vlastne tej hrozby zbavíme? V leveloch budete na ich konci musieť väčšinou poraziť nejakého bossa, oslobodiť postavu, ktorá vám nejako pomôže, poprípade získať nejakú dôležitú vec. Kým sa ale k tomu dostanete, budete musieť pozabíjať nepriateľov, riešiť mini logické hádanky, rozbíjať dvere, zbierať kľúče, a tiež klasické skákačkové úlohy. Náročnosť levelov je aj na tom najvyššom stupni relatívne ľahká, keďže, ako bolo spomínané, hra je určená prevažne pre detského hráča. No tým, že hra ponúka cez 40 postáv, pričom každá robí niečo iné a má rozličné schopnosti, je tu veľká miera variability, takže nudiť sa určite nebudete. Navyše levely sú dizajnované veľmi pekne a rozsiahlo, pokiaľ sa rozhodnete nájsť všetky poklady, bonusy a predmety, môže vám to zabrať aj 40 až 50 minút.
Poklady a predmety, ktoré nájdete, vám dávajú peniaze. Tie následne môžete využiť na lietajúcej lodi, ktorá je akýmsi stanoviskom medzi každým levelom. Prejdete kapitolu, ocitnete sa na lodi, s ňou priletíte do novej lokácie, vysadnete, prejdete level a cyklus sa opakuje. Každopádne na lodi môžete byť ako dlho len chcete a ponúka viacero možností, ako čas využiť. U víly si môžete nakúpiť vylepšenia svojich spellov, u Cali zase poriadne precvičiť svoje schopnosti pomocou „HeroicChallenges“, čo sú vlastne mini levely len s oveľa väčšou výzvou. Ďalej môžete upravovať výzor samotnej lodi, či nakúpiť v obchode čiapky, ktoré vám vylepšia vaše schopnosti.Ohľadom audiovizuálneho spracovania hra príliš neexceluje. Teda minimálne po grafickej stránke. Za následok to majú dva faktory. Tým prvým je, že detský hráč grafiku až tak nevníma, a po druhé, hra vychádza aj na Wii, čo zapríčiňuje menšie rozlíšenia textúr a ich kvalitu. Ale vôbec to nevadí, pretože potreby hry to akurát spĺňa a celkovo sa pohybujete v pekných a neopakujúcich sa prostrediach. Každopádne osobne ma veľmi potešila hudba, ktorá bola jedným slovom milá. Prišla mi veľmi pekná, relaxačná a perfektne zapadala do prostredia a typu hry.

Skylanders Giants je veľmi vydarenou hrou, ktorá si určite zaslúži svoju pozornosť. Pre mladších hráčov je to skutočne perfektný titul, pri ktorom sa zabavia, a ak si k nim sadnete aj ako starší brat či otec, určite neoľutujete ani vy.

prepojenie hry a reality
variabilita
zábava pre malých aj veľkých
audio spracovanie

miestami až príliš nízka náročnosť
trocha hnusný marketing

85%
ŽÁNER akčná RPG
VÝROBCA Toys for Bob
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Activision / KON TIKI s.r.o.
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ KON TIKI s.r.o.

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk