Dark Void - RECENZIA X360

 

Pomerne mladé herné štúdio prináša svoj prvý veľký projekt – hru Dark Void – Temná prázdnota. Hra prináša akoby dva štýly hier v sebe. Prvý je strieľačka z pohľadu 3. osoby v štýle Gears of War. Druhý je strieľačka na vesmírnych vznášadlách a boj na jetpacku. Tvorcovia do hry implementovali akoby 4. dimenziu a tak zabudnite iba na horizontálny pohyb, je potrebné sa pohybovať aj vo vertikálnom smere. A ako to funguje ? Čítajte ďalej...

{gallery}/recenzie/Dark.Void.recenzia.Alrenx/1/{/gallery}

Príbeh a prostredie
V hre sa ujmete pilota lietadla Willa ktorý stroskotá v Bermúdskom trojuholníku so svojou priateľkou Avou na neznámom ostrove. Tu zisťujete, že nie ste sami. Pohybujú sa tu akýsi roboti, ktorí sa vás snažia zastaviť. Neskôr nachádzate skupinu preživších, ktorí vám vysvetlia že vaši nepriatelia sa nazývajú strážcovia. Stávate sa aj proti svojej vôli ich vodcom a bojujete o prežitie a hľadáte cestu domov po boku Avy, ktorá vás bude dosť často opúšťať a riešiť veci na vlastnú päsť. Stretnete sa tu aj s Nicolasom Tesla, ktorý vám dá jedinečný jetpack. Hra je plná zvratov a tajomstiev, ktoré sa niekedy len ťažko chápu. Príbeh dokresľuje aj románik s vašou partnerkou. V 3 epizódach sa ocitnete na ostrove, v osade, veži strážcov a samozrejme vo vzduchu nad tým všetkým. Prostredie je pomerne jednotvárne avšak budete v ňom vidieť že je prepracované a poskytne vám pocit voľnosti ako v máloktorej hre a to nie len na zemi ale aj vo vzduchu.

{gallery}/recenzie/Dark.Void.recenzia.Alrenx/2/{/gallery}

Hrateľnosť a systém hry
Ovládanie je veľmi dobre spracované. Mieriť na protivníkov nie je ťažké, stačí iba približne namieriť a vaše zbrane určite neminú cieľ. Osobne sa mi tento systém páči a je podobný tomu z hry Halo. Na PC verzii bude pravdepodobne nutné mieriť presnejšie. Horšie je to s mierením vo vzduchu kde sa nielen musíte vyhýbať prekážkam ale aj hľadať protivníkov ktorý sú vám skoro stále za chrbtom. Ale po čase zistíte, že to nie je ťažké. Lietanie na Jetpacku je jednoduché a skutočne adrenalínové. Vo vzduchu môžete robiť rôzne úhybné manévre ktorá vám môžu pomôcť vyhnúť sa streľbe nepriateľa a kedykoľvek pristáť buď na zemi alebo na nejakej lodi. Na zemi sa môžete kryť tak ako v Gears of War. Často vám to veľmi pomôže a nie je to len na krásu. Takto veľmi často vznikajú prestrelky s nepriateľom, kde on sa kryje na jednej a vy na druhej. Po čase zistíte že zabíjanie je oveľa efektívnejšie zblízka kde nepriateľa skolíte 1-3 údermi. Vo vzduchu môžete ovládať ktorýkoľvek dopravný prostriedok čo lieta, teda až na veľké bojové plavidlá. Ak sa váš nepriateľ priblíži môžete stlačením tlačidla napadnúť jeho loď a pomocou malej mini-hry ho dostať von a stať sa nový majitel. Tento systém by som prirovnal napríklad ku hre GTA. Musím však poznamenať že koho nebavia naháňačky/strieľačky vo vzduchu a očakáva len čistú akcia so zbraňou v ruke tak bude sklamaný.

{gallery}/recenzie/Dark.Void.recenzia.Alrenx/3/{/gallery}

Váš skromný arzenál zbraní si môžete upgradovať buď pred začatím misie, alebo pri špeciálnych bedničkách priamo v hre. Upgrady nakupujete za tech points ktoré získavate zabíjaním nepriateľov alebo na skrytých miestach. Bodov je málo preto ich investujte rozumne, pretože dobre upgradovaná zbraň vám veľmi pomôže. Inteligencia nepriateľov je diskutabilná – na jednej strane sa kryjú snažia sa priblížiť k vám a dostať vás tak zblízka, no niekedy sú otočený chrbtom alebo sa nevedia trafiť. Chyby v hre sú minimálne, avšak stalo sa mi že som musel reštartovať misiu, kvôli jednému robotovi ktorý sa pravdepodobne ocitol pod zemou a nedal sa tak zostreliť. Navigačná mapa vám bude slúžiť po celú hru, no vo vzduchu by bola dobrá jej 3D verzia. Po celú hru budete stretávať tých istých nepriateľov ktorý budú čas od času meniť farbu, niekedy natrafíte na nechutných a naozaj rýchlych červov. Boss v poslednej misii je naozaj dobre spracovaný avšak súboj s ním bol akosi nezaujímavý. Na štastie sa to nedá povedať o priebehu hry, nepriateľov je niekedy až priveľa a aj keď máte skoro vždy na pomoc niekoho z preživších tak budete musieť skoro všetkých zostreliť práve vy. Počas hry budete môcť využívať takzvaný vertikálny mód pri ktorom sa pohľad zmení o 90 stupňov a môžete preskakovať pomocou jetpacku naozaj veľké vzdialenosti. Niekedy mi prišli určité pasáže stereotypné. Takisto opakujúce sa ciele misie – ochráň, vyzabíjaj, niečo odpoj.

{gallery}/recenzie/Dark.Void.recenzia.Alrenx/4/{/gallery}

Grafika a zvuk (Xbox 360)
Grafika je naozaj nádherná. Uchváti vás hneď v prvom levely v lese. Nádherne spracované svetelné efekty, tiene, prach. Troška slabšie sú modely postáv a ich pohyb ale nie je to nič hrozné. Plynulosť hry občas narúšali úseky kde konzola už proste nestíhala a hra začala nepríjemne trhať (Najmä vo vzduchu pri väčších scenériách). Ale stačilo troška zmeniť pohľad ktorým sa pozeráte a všetko bolo v poriadku. Negatívne hodnotím hudbu v hre, hoci na jej tvorbe spolupracoval aj človek čo skladal hudbu do Battlestar Galactica. Gradáciu deja hry ani trocha nepocítite na hudbe, tá akoby stále ukludňuje.

{gallery}/recenzie/Dark.Void.recenzia.Alrenx/5/{/gallery}

Zhrnutie
Dark Void je nie len strieľačka ale aj vesmírny simulátor – aj keď nie tak celkom. Ponúka niečo nové –lietanie na jetpacku a kopíruje niektorých predchodcov. Celkovo pôsobí prepracovane a zábavne. Hracia doba je najviac 8-10 hodín v závystlosti od obtiažnosti a zručnosti. Určite odporúčam zahrať si ju, nie je to síce killer titul ako napríklad God of War ale celkom určite vás zabaví. Tvorcovia si nechali priestor pre pokračovanie tak uvidíme čo prinesie jej pokračovanie. Multiplayer sme zatiaľ netestovali, no v najbližšej dobre prinesieme recenziu aj tejto časti hry.
 


 

lietanie na Jetpacku
skvelá grafika
solídna hratelnosť

 

slabšia inteligencia nepriateľov
stereotypné prostredie a úlohy
hudba
kratšia hracia doba

 

70% 85%
ŽÁNER 3th person akcia
VÝROBCA Airtight Games
VYDAVATEĽ Capcom / CENEGA
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk