Dante´s Inferno - X360 RECENZIA

 

Videli ste už niekedy peklo ? Nech je vaša odpoveď akákoľvek, štúdio Visceral Games pre vás prichystalo exkurziu až k samotnému Luciferovi.

 

“Nemožné, nie, nie, ušetri ma“, kričí samotná smrť keď jej Dante kradne kosu a odpočítava jej posledné sekundy existencie. Áno, stanete sa Dantem zo známeho literárneho diela Božská komédia a budete plieniť peklo od všetkého, či už zlého alebo dobrého – rozhodnutie je na vás. Ak ešte stále netušíte o čom je reč, tak po lopate: Máme tu výnimočnú hru v štýle GOW, ktorá vás nie len zabaví, ale aj poriadne vynervuje a vy sa budete modliť , aby ste sa už konečne dostali ďalej a zistili čo vás čaká...

Žáner hry je akčná adventúra z pohľadu 3. osoby a to hovorí o tom, že sa nezapotia len vaše ruky, ale svoje dostane aj gamepad, ktorý dúfajte že vydrží nápor nepriateľov.

{gallery}/recenzie/dantes.inferno.recenzia.x360.alrenx/1/{/gallery}

Príbeh hry a prostredie
Ak ste už niekde videli vyobrazené peklo verte, že to je nič. Tak ako ho uvidíte v tejto hre ste ho ešte nikde nevideli. Budete mať zimomriavky a možno začnete chodiť aj do kostola. Stonajúce duše či už detí, žien, alebo chlapov budú počas vašej cesty peklom neustále prosiť o záchranu a kričať od utrpenia. Steny plné trčiacich rúk, nahé ženy s útočiacou vagínou, obrovskí bossovia, desivé a temné prostredie, to všetko dotvára neskutočnú atmosféru. Dokonca v jednej úrovni sa stretnete s Cleopatrou a z bradaviek jej budú vychádzať nepriatelia. Podobných nechutností je v hre viac, no práve tieto prvky robia toto dielo dokonalým. Nikdy som nevidel tak prepracované prostredie. Uveril som tomu že som v pekle a že musím čím skôr zachrániť Beatrice a zmiznúť odtiaľ. Práve Beatrice je dôvodom prečo Dante musí putovať celým peklom. Dal jej sľub že si ju vezme a ona sa mu odovzdá. Nanešťastie svadbu nestihol, pretože ju našiel mŕtvu. Dante stretáva v pekle rôzne duše, ktoré či už právom alebo neprávom pripravil o život. Peklo je rozdelene na 9 kruhov, ktoré predstavujú smrteľné hriechy. Každý kruh je stvárnený svojim charakteristickým spôsobom s démonmi, zatratenými dušami a krajinou.

Hodnotenie: 100%

Postavy
Dante – predtým ako Dante zostúpil do ríše pekelnej, bol zasnúbený s láskou svojho života – Beatrice. Avšak skôr ako sa mohli vziať, bol povolaný do krížovej výpravy. Danteho odchodu predchádzala noc strávená spoločne s Beatrice, ktorá mu darovala kríž. Počas krížovej výpravy predniesol jeden z biskupov, že všetky hriechy ktorých sa na tejto výprave dopustí sú dopredu odpustené. S biskupovým požehnaním sa Dante dopúšťal neodpustitelných hriechov. Keď sa vracia domov, zistí že jeho otec a Beatrice sú zavraždení. Na malú chvíľu sa pred ním zjaví duša jeho milovanej, no vzápätí ju pohltí peklo. Dante sa vydáva do najhlbšieho pekla aby ju zachránil.

Beatrice – vo svojom živote bola Beatrice čistá a cnostná. Jediným jej hriechom bolo, že sa Dantemu odovzdala skôr, ako sa stali manželia. Urobila tak iba pod podmienkou, že jej Dante odprisahá na svätý kríž, že jej ostane verný. Po svojej smrti čaká v najhlbšom pekle na návrat svojej lásky.

 Vergilius – bol jeden z najväčších básnikov Ríma a jeho duša teraz prebýva v podsvetí. Tak ako ostatní básnici ktorý zomreli pred zmŕtvychvstaním a neboli pokrstení, tak aj Vergílius nedostal šancu na spásu svojej duše. V mene Beatrice však opustil podsvetie aby slúžil Dantemu ako sprievodca a podporoval ho cestou cez peklo.

Smrť – nestranná bytosť , ktorá čaká na všetky duše. Počas Danteho smrti si príde aj po tu jeho. Smrťka so sebou nosí kosu aby žala duše živých.

Kráľ Mínos – súdi duše zatratených zo svojho trónu, ktorý sa nachádza sa samom konci podsvätia. Jeho rozhodnutie s konečnou platnosťou určí každej duši jej miesto v pekle. Mínos je slepý. Dokáže duše chytiť svojimi chápadlami a prečítať si ich hriechy pomocou ostatných zmyslov. Rozsúdenú dušu hodí do krvavého ozubeného kolesa, ktoré ju pošle na miesto kde strávi svoju večnosť.

Hrateľnosť a bojový systém
Náplňou celej hry je pozabíjať všetko čo sa hýbe a tak postúpiť ďalej. Stretnete sa aj s množstvom takzvaných skákačiek a hádaniek. Práve tieto prvky dusia atmosféru a zastavia vás na dlhší čas, avšak sú príjemným spestrením od zabíjania. Za každého zabitého nepriateľa získavate souls (duše), ktoré premieňate za rôzne vylepšenia. Dante stretáva v pekle rôzne duše, ktoré či už právom alebo neprávom pripravil o život a môže ich vykúpiť alebo zatratiť. V závistlosti od výberu získavate holy alebo unholy body. Tieto potom zvyšujú váš level a môžete získavať nové a lepšie kombá, vylepšenia, manu a pod.
Bojový systém sa delí na 3 zložky:
            - Samotný boj s kosou – s touto zbraňou si budete musieť vystačiť v celej hre, avšak neomrzí vás, keďže postupne za nazbierané duše budete môcť získať nové kombá a techniky boja.
            - Boj so svätým krížom – tento štýl boja je vlastne strelecký útok, ale na miesto šípov strielate vlnu svätej energie v tvare kríža ktorá je účinná hlavne proti všetkým lietajúcim stvoreniam.
            - Mágia – použitie mágie je vo veľkej miere obmedzené či už mannou alebo počtom kúziel. Počas hry môžete aktivovať jedno z 6 kúziel ktoré získate počas hry. Sú veľmi efektívne, tak ako proti jednému silnému tak i proti viacerým súperom.

Nepriatelia sú rôzni – zombíci, netopiere, kozlovia, bábätká s kosákmi, ženy s útočiacimi pohlavnými orgánmi. Samotný boj vás nikdy neomrzí a bude vás hnať k získaniu nejakého toho vylepšenia aby ste mohli pekelné stvorenia likvidovať efektívnejšie. Na skrytých miestach sú umiestnené relikvie, ktoré dávajú rôzne špeciálne bonusy. Systém vylepšovania je dosť jednoduchý a zaslúžil by si určite viac možností. V určitých fázach hry budete môcť ovládať aj pekelné beštie.

Hodnotenie: 85%

Grafika a zvuky
Grafika sa drží štandartov a nekonali sa žiadne špeciálne optimalizácie pre jednotlivé konzoly. Na PS3 aj XBOX360 hra vyzerá rovnako a drží si slušných 60FPS. Niektoré lokácie vyzerajú super, no niektoré archaicky. Čo poteší je fakt, že hra vyzerá byť bez bugov a rôznych zásekov. Animované filmy sú na vysokej úrovni. Hudobný sprievod si zaslúži maximálne možné hodnotenie, skvelým spôsobom dotvára atmosféru. Táto hra je doslova umelecké dielo.

Hodnotenie: 100%

{gallery}/recenzie/dantes.inferno.recenzia.x360.alrenx/2/{/gallery}

Výsledný verdikt
Dante’s Inferno splnil očakávania a ponúkne hráčom jedinečný pohľad na peklo so všetkým, čo k tomu patrí. Hrateľnosť je na vysokej úrovni a systém ponúka hráčovi možnosť vylepšovania postavy. Hra je opakovane hrateľná aj vďaka rôznym skrytým predmetom, príbehu a možnosťou voľby ktorú dušu zachrániť a ktorú zabiť. Naviac štúdio Visceral Games chystá aj DLC balík Trials of St. Lucia, v ktorom si budete môcť zahrať za nový charakter a skúsiť aj multiplayer. Túto hru si jednoducho musíte zahrať!

atmosféra
spracovanie
hudba
zvuky
hrateľnosť

občas ťažšie pasáže
95% 80%
ŽÁNER hack´n slash akčná
VÝROBCA Visceral Games
VYDAVATEĽ EA Czech
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

 


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk