Gears 5 sa blíži. Tu je rebríček najlepších a najhorších hier v sérii

Gears 5 sa blíži. Tu je rebríček najlepších a najhorších hier v sérii

 

Veľa ich síce nie je, ale skúsme zaloviť v pamäti.

Je to tu. Piaty diel ságy, ktorá sa odohráva na planéte Sera príde už o niekoľko dní, rovnako aj s našou recenziu, no dovtedy môžeme zaloviť v pamäti a pozrieť sa na sériu ako-takú. V roku 2006 na konzole Xbox 360 totiž vzniklo niečo, čo sa stalo veľmi populárnym a táto herná séria k sebe odvtedy pritiahla milióny fanúšikov.

A zatiaľ čo sa rokmi pri hre vystriedali viaceré vývojárske tímy, jedno je jasné. Motorová píla na útočnej puške je smrteľné kombo, ktorého sa dodnes boja nie len Locusti a Swarm ale aj herná konkurencia.

Tento rebríček je viac-menej subjektívny. Neberie do úvahy hodnotenia na Metacritic a je taktiež ovplyvnený rokmi, ktoré som pri sérii strávil a taktiež berie do úvahy to, kde sme sa v hernom svete za tých 13 rokov dostali. A mimochodom. Aj keď si hry roztriedime od „najlepšej“ po „najhoršiu,“ tak aj tá najhoršia je veľmi kvalitnou hrou. Takže, poďme na to.

5. Gears of War: Judgment

  • Rok vydania: 2013
  • Platformy: Xbox 360

Hardcore Gears komunita radí obdobie okolo vydania Judgment ako čierne obdobie série. Po úspešnej trilógii totiž dal Epic od série ruky preč, no zároveň mal v rukách lukratívnu značku a preto poveril poľské štúdio People Can Fly, aby pripravili spin-off série a prequel k príbehu hlavnej trilógie. Výsledkom je Judgment, ktorý je sám o sebe veľmi solídnou hrou, no zároveň sú mnohé jeho aspekty vnímané veľmi negatívne. O senzitivite fanúšikov série hádam vypovedá to, že im napríklad vadilo, že v multiplayeri medzi sebou nebojovali Locusti a COG ale červení a modrí COG. Taktiež ponuka multiplayeru v hre bola pri vydaní celkom slabá a absencia klasickej Hordy celý zážitok trochu pokazila. Zároveň však hra priniesla niekoľko veľmi zaujímavých nápadov a ich návrat by sme určite privítali aj v budúcnosti.


4. Gears of War

  • Rok vydania: 2006
  • Platformy: Xbox 360/PC

Hra, ktorá to všetko odštartovala. Hra, ktorá ovplyvnila veľké množstvo ďalších hier a podľa niektorých hráčov pokazila veľké množstvo iných hier dôrazom na systém krytia. Zároveň je to však hra, ktorá nezostarla tak dobre, ako by sme si možno prijali. Neberte ma zle, vplyv tejto hry je cítiť ešte aj dnes, no na druhej strane sú zrejmé všetky limitácie s ktorými vývojári pri vývoji hry pracovali. Prakticky mnoho vecí, ktoré boli vyčítané štvorke (že ide o koridorovú strieľačku) platia pri jednotke dvojnásobne a aj keď sa tvorcovia snažili priniesť do každého aktu nové nápady, tak v tomto rebríčku to stačí na štvrté miesto. O to viac, keď sa pozrieme na multiplayer, ktorý nepatrí medzi najprepracovanejšie.


3. Gears of War 4

  • Rok vydania: 2016
  • Platformy: Xbox One/PC

Prvý pokus o hru od štúdia The Coalition. Microsoft totiž od Epicu kúpil Gears značku a zveril ju do rúk svojho štúdia vo Vancouveri. A výsledkom je úspešná snaha o prenesenie série na novú generáciu konzol, no zároveň jemne „bezpečný“ pokus. Hra sa pokúša priniesť nové postavy, nových nepriateľov, nový príbeh, no popri tom zabudla, že hráči čakajú každým novým dielom posun vpred a nie prešľapovanie na mieste a tobôž nie kroky späť. A štvorka ich niekoľko spravila. Solídna kampaň si tak pýtala niečo viac, no na druhej strane je ponuka multiplayeru a hordy excelentná, takže ak ste fanúšikom týchto módov, tak určite nebudete sklamaní.


2. Gears of War 2

  • Rok vydania: 2008
  • Platformy: Xbox 360

Za toto by som asi dostal od hardcore fanúšikov po prstoch. Väčšina z nich totiž považuje dvojku za predčasný vrchol série. A úprimne. Nečudujem sa. U mňa to bolo veľmi tesné. A nebudem sa hádať s nikým, kto povie, že dvojka má najlepšiu kampaň, pretože si myslím to isté. A taktiež priniesla mód Hordy a priniesla obrovské zlepšenia do multiplayeru. S tým všetkým súhlasím. Hlavne boj vo vnútri obrovského červa patrí medzi nezabudnuteľné zážitky počas hrania a Gears 2 patrí k tomu najlepšiemu, čo mala k dispozícii konzola Xbox 360 z hľadiska exkluzivít. Ale...


1. Gears of War 3

  • Rok vydania: 2011
  • Platformy: Xbox 360

Pre mňa je víťazom trojka. Ako kompletný balíček. Hra je obrovsky variabilná, dynamická a excelentná. Okrem farieb, na ktoré tvorcovia predtým zabudli priniesla skvelý co-op pre štyroch hráčov, arkádový mód, nový typ nepriateľov a skvelé zavŕšenie príbehu. V Horde zas priniesla prvky taktickosti v podobe opevnení a to samo o sebe prinieslo stovky hodín zábavy. A zlepšil sa aj multiplayer, ktorý priniesol nie len legendárne mapy, ale aj dovtedy najlepší multiplayer v histórii série. Pre mňa je trojka Magnum opus série Gears of War a referenčný bod s ktorým budem porovnávať nie len všetky ďalšie diely série, ale aj iné strieľačky z pohľadu tretej osoby.


Mimochodom. Ak si chcete ešte pred vydaním zahrať všetky diely série, tak kompletná sága je dostupná na konzole Xbox One. Jednotka, dvojka, trojka a Judgment v podobe spätnej kompatibility (navyše jednotka dostala Xbox One remaster) a štvorka natívne.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk