Herná divízia Microsoftu zažila výrazný pokles: Môžu za to staré konzoly a Fortnite

Herná divízia Microsoftu zažila výrazný pokles: Môžu za to staré konzoly a Fortnite

 

A taktiež aj Red Dead Redemption 2.

Spoločnosť Microsoft odprezentovala svoje finančné výsledky za posledné tri mesiace a taktiež aj za kompletný kalendárny rok a nálada v Redmonde bola nepochybne skvelá. Teda až na jednu výnimku v podobe hernej divízie spoločnosti, ktorá na rozdiel od všetkých ostatných divízií medziročne klesla. Spoločnosť to však očakávala, takže nič strašné sa nedeje.

Dokopy mal Microsoft za posledné tri mesiace roka 2019 tržby vo výške 36,9 miliardy dolárov, pričom 11,6 miliardy dolárov bol čistý zisk spoločnosti.

  • Productivity and Business Processes segment spoločnosti (Office, LinkedIn, Dynamics produkty) zažili nárast o 17% a dosiahol tržby 11,8 miliardy dolárov.
  • Inteligent Cloud (Azure a služby pre biznis) segment zažil nárast o 27% na úroveň 11,9 miliardy dolárov
  • More Personal Computing (Windows, Surface, reklamy a Xbox) zažil nárast o 2% na úroveň 13,2 miliardy dolárov

Toto sú všeobecné údaje, no nás hráčov najviac zaujíma čisto Xbox biznis. A tam správy nie sú až tak pozitívne. Herný biznis klesol medziročne (v porovnaní s poslednými troma mesiacmi 2018) o 21%, pričom tento pokles zapríčinili o 11% menšie tržby pri predaji hier a 43% nižšie tržby pri predaji hardvéru. Nižší predaj hardvéru je spôsobený blížiacim sa koncom konzolovej generácie, kde už väčšina hráčov čaká na Xbox Series X a taktiež aj fakt, že tie konzoly, ktoré sa predávali sa predávali za nižšiu cenu, čo pochopiteľne znížilo tržby.

Pokles tržieb v predaji hier a softvéru bol zapríčinený hlavne nedostatok 3rd party obsahu, ktorý by hráčov nútil míňať. Odhliadnuc od faktu, že v roku 2018 rok bol obrovským fenoménom Fortnite, ktorý sa sám postaral o veľkú časť príjmov, tak počas tohtoročnej hernej jesene chýbala hra, ktorá by potiahla predaje, ako Red Dead Redemption 2 v roku 2018.

Smerom do budúcnosti sa však Microsoft nemá čoho obávať. Satya Nadella, šéf Microsoftu totiž prezradil, že iba za posledné tri mesiace sa zdvojnásobil počet predplatiteľov služby Xbox Game Pass a službu Project xCloud testujú stovky tisíc hráčov. Microsoft sa taktiež pochválil rekordným počtom aktívnych Xbox Live užívateľov, no konkrétne číslo neposkytol (naposledy bol však rekord 64 miliónov aktívnych hráčov mesačne).

Celkovo však Xbox divízia v roku 2019 vyprodukovala tržby vo výške 10,3 miliardy dolárov, čo je pokles z 11,5 miliardy v roku 2018. Číslo však bolo vzhľadom na končiacu sa generáciu konzol očakávané. Taktiež sa dá očakávať, že herná divízia Microsoftu bude takéto výsledky vykazovať aj prvých 9 mesiacov v roku 2020, pretože očakávania hráčov sa už pomaly presúvajú na jeseň a na vydanie Xbox Series X. 

Zdroj: Microsoft

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk