FIFA 19 – Recenzia

FIFA 19 – Recenzia

 

Koniec septembra sa už tradične nesie v duchu nových športových hier od EA. Zatiaľ čo séria NHL ťaží z monopolného postavenia na trhu a výrazne stagnuje, FIFA sa musí snažiť, aby ju konkurencia v podobe Pro Evolution Soccer od Konami z ničoho nič nezosadila z trónu, ako sa to stalo napríklad pred dvanástimi rokmi. Budú na obhajobu stačiť tohtoročné novinky?

Jedným z najväčších predajných bodov sú licencie Ligy majstrov a Európskej ligy UEFA. EA to dáva patrične najavo a ihneď po spustení vás nechá nasávať atmosféru finálového zápasu najprestížnejšej klubovej súťaže sveta medzi Juventusom a PSG. Už po úvodných sekundách zistíte, že overená stratégia v podobe dlhej prihrávky do behu na Ronalda, ktorý sa v sekunde odpúta od obrancov, tento rok nefunguje. Systém prihrávok už nie je plne automatický a väčšiu rolu opäť hrá sila hráčov. V predchádzajúcich ročníkoch totiž nebolo nezvyčajné, že ani Sergio Ramos nevedel v súboji telo na telo odstaviť Lionela Messiho.

Znížila sa tým aj rýchlosť hry a kontrola stredu poľa je tak oveľa dôležitejšia. V zápasoch taktiež nepadá abnormálne veľa gólov, keďže aj systém streľby sa výrazne upravil. Chce to trochu cviku, no našťastie sa v hre opäť nachádza mód Skill games, v ktorom si ľahko precvičíte streľbu z rôznych pozícií. Odporúčam taktiež precvičiť nový spôsob spracovania lopty, ktorý ponúka zaujímavé variácie. Miera chybovosti by však mohla byť o niečo vyššia, keďže občas sa zápas (hlavne v Ultimate Team) premení akoby na FIFA Street.

Výraznou úpravou prešla aj umelá inteligencia, ktorá je nielenže oveľa nevyspytateľnejšia, no predovšetkým sa naučila využívať aj iné formy taktiky ako tiki-taka a častejšie striela spoza veľkého vápna. Nezmenenou však ostala stupidita stupidita brankárov pri výkopoch od brány. Absolútne ignorujú fakt, že na hrote sa nachádza nízky útočník a lopty tak ako na podnose servírujú stopérom.

Ani tento rok nechýba mód The Journey s podtitulom The Champions, v ktorom sa zhostíte úlohy talentovaného Alexa Huntera, jeho sestry Kim a priateľa Dannyho Williamsa. Oproti minulému ročníku sú deje rozdelené do samostatných celkov a hra vám v správny čas odporučí, za akú postavu máte aktuálne hrať. Príbeh ako taký je stále lineárny a nemáte najmenšiu šancu zísť z vývojármi postavených koľajníc. Hra sa vo vás snaží evokovať, že môžete robiť rozhodnutia meniace dej, no neviem, či práve rozhodnutie o forme reklamnej kamapne pre lokálny podnik s fish and chips je tým zlomovým momentom deja. To isté platí aj o ďalších rozhodovacích situáciách. Majú vplyv na aktuálny dialóg, no na celkový priebeh deju už nie.

Stále platí, že ak chcete byť úspešný, je nutné hrať za celý tím. Práve spomínaná nevyspytateľnosť umelej inteligencie ale spôsobuje, že ak hráte iba za jednotlivca, tak neviete, aký štýl hry máte od spoluhráčov očakávať. Percento pokazených prihrávok sa tým zvyšuje a vaše hodnotenie klesá. FIFA 19 vás navyše nezmyselne prísne penalizuje za zlú pozičnú hru, pričom očakáva, že sa po rýchlom brejku vrátite na svoje miesto v stotine sekundy.

Kto by to len čakal, že práve Kick-Off mód sa dočká najviac zábavných inovácií. Po novom je možné vypnúť pískanie faulov alebo ofsajdov a futbalový zápas tak premeniť na neľútostnú bitku, za ktorú by sa nehanbilo ani derby Oblastných majstrovstviev. Možností je vskutku veľa a lokálny multiplayer s kamarátmi sa tak stáva oveľa zábavnejším. Obľúbený Ultimate Team priniesol náhradu za online sezónu v podobe Division Rivals. Odmenou za víťastvá sú kredity, ktoré inkasujete vždy na konci týždňa. Samozrejme, pridané boli aj prvky previazané s Ligou majstrov, resp. Európskou ligou. Kariérny mód zostal prakticky nezmený a nám zostáva len dúfať, že budúci rok príde EA s prelomovými zmenami. Hráči už roky volajú po lepšej práci s mládežou, prítomnosti B-tímu a interaktívnych predzápasových rozhovoroch s hráčmi. Hádam sa dočkáme.

Naše hodnotenie

FIFA 19 pokračuje v trende predchádzajúcich ročníkov a namiesto prelomových zmien sa sústredí na postupné vylepšovanie overených herných mechanizmov. Keď niečo funguje dobre, bola by chyba to meniť, no zároveň znášate riziko, že konkurencia vám z ničoho nič môže vypáliť rybník. Pomalšia rýchlosť a upravený systém streľby Fifu viacej približujú k realite, no stále sa v hrateľnosti nachádza značné množstvo arkádových prvkov. Pre ortodoxných futbalových fanúšikov je opäť vhodnejšou voľbou Pro Evolution Soccer. Príbeh Alexa Huntera je príjemným spestrením, ale poteší najmä začiatočníkov. Značný krok vpred urobila umelá inteligencia, ktorá je do zdravej miery nevyspitateľná, naučila sa používať viaceré formy taktiky a nebojí sa častejšie ohrozovať bránu aj z väčšej diaľky. Už tak skvelú atmosféru zápasov perfektne dopĺňajú licencie Ligy majstrov a Európskej ligy, v ktorej sa však nenašlo miesto pre FC Spartak Trnava.

Klady

 • pomalšia rýchlosť hry
 • vylepšená umelá inteligencia
 • nové možnosti v Kick-Off móde
 • licencie Ligy Majstrov a Európskej Ligy UEFA
 • atmosféra zápasov
 • The Journey je príjemné spestrenie…

Zápory

 • ...ale stále nejde o dôvod pre kúpu hry
 • neopravené chyby z minulých ročníkov
 • absencia FC Spartak Trnava aj napriek účasti v Európskej lige

Informácie o hre

FIFA 19

FIFA 19 2018

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: šport
 • Výrobca: EA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk