Kingdom Hearts III - Recenzia

Kingdom Hearts III - Recenzia

 

Fanúšikovia Kingdom Hearts sa konečne dočkali vytúženého pokračovania tejto jedinečnej série. Stálo čakanie za to? To sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Unikátna, ale zároveň príliš komplikovaná. Asi týmito slovami sa oplatí začať recenziu hry Kingdom Hearts III. Spojenie Disney a Square Enix prichádza po niekoľkých rokoch s plnohodnotným pokračovaním série, na ktorú sa jej skalní fanúšikovia poriadne tešili. Zatiaľ čo tento titul poteší srdcia dnes už dospelých ľudí, ktorí s Kingdom Hearts vyrastali, noví hráči si z neho odnesú prevažne pozitívne, hoci aj trochu zmiešané pocity.

Ale poďme pekne postupne. Príbehovo sa opäť raz vraciame k starým známym postavám - trojica Sora, káčer Donald a Goofy sa spolu s Riku a kráľom Mickeym Mouseom snažia zastaviť zlovestnú organizáciu XIII a Xehanorta a zároveň zachrániť svojich priateľov. Sora sa s pomocou Donalda a Goofyho musí naučiť opäť tzv. „Power of Waking”, teda silu obnovy stratených sŕdc. Riku a Mickey medzitým pátrajú po Aque v Ríši temnoty. Neskôr sa k ním pripoja aj Kairi a Lea spolu s ďalšími známymi z Kingdom Hearts.

Okrem týchto postáv sa v príbehu objavia aj všetky známe osobnosti Disneyho sveta ako Maleficent, Hercules, Megara, Hádes, Jack Sparrow, Rapunzel, Elsa a Anna z rozprávky Frozen, Woody a Buzz Lightyear, Sully a Mike Wazowski a mnohí ďalší.

Hra vás do príbehu hodí takmer priamo a bez poriadneho vysvetlenia predchádzajúcich udalostí. Pri spustení síce máte k dispozícii mini film, pre neznalca celej mytológie Kingdom Hearts to ale bude len malá ukážka detailov, ktoré vám nič nepovedia. Pokiaľ ste v živote nehrali predchádzajúce tituly, odporúčam si ich prejsť alebo si aspoň pozrieť jeden z mnohých video súhrnov, ktoré ako-tak priblížia predchádzajúce udalosti.

Začiatku hrania sa dočkáte až takmer po hodine, pretože najskôr vás zaplavia cutscény, ktorých je na úvod príliš veľa. Po „filme” sa konečne dostanete ďalej a bližšie ku komplikovanému príbehu. Budem sa zrejme opakovať, ale bez predchádzajúcej skúsenosti s hrami nemáte šancu presne sledovať, kto je kto, ktorá postava je alternatívnou verziou inej postavy a o čo sa vlastne všetci snažia. Nakoniec vás z toho len rozbolí hlava.

Tón hry je zdanlivo detský a občas sa môžete prichytiť pri tom, ako prevraciate očami počas príliš infantilných chvíľ a dialógoch. Titul však zachádza aj do temnejších tém a prinesie so sebou aj momenty, keď vám po tvári bude stekať nejedna slza. Kingdom Hearts III tak balansuje niekde na hrane detstvom a dospelosťou.

Titul si však zaslúži nesmiernu pochvalu za hrateľnosť, ktorá je neskutočne zábavná. Na začiatku vás čaká krátky tutoriál, ktorý vysvetlí základné taktiky boja. Sora sa postupne učí ovládať nové a nové schopnosti, pričom v boji mu pomáhajú aj jeho verní spoločníci Goofy a Donald, no príležitostne aj iné postavy – maximálne však iba dvaja navyše. Spoločne môžete tvoriť zaujímavé kombá alebo používať tzv. Attraction Flow, čiže špeciálny útok, ktorý vyzerá ako atrakcia v Disneyho zábavnom parku. Okrem klasických útokov so svojím „kľúčom” môže Sora používať aj mágiu a odomykať si jej silnejšie varianty. V hre máte k dispozícii aj niekoľko rozličných keyblades, pričom maximálne môže mať Sora aktívne tri z nich. Podľa potreby si ich môžete vymieňať, keďže niektoré sú viac zamerané na obranu a iné zase na útok. Samotné keyblades si môžete levelovať a zvyšovať tak ich silu, prípadne ich transformovať priamo počas boja a zmeniť tak ich vlastnosti.

Útoky a taktiky treba prispôsobovať typu nepriateľa. Súboje s bossmi sú niekedy adrenalínovou záležitosťou, keďže nejde o ľahkú úlohu. Hru som testovala na normálnej obťažnosti, ktorá je na začiatok ideálna. Menší nepriatelia nepredstavujú príliš veľký problém, zatiaľ čo bossovia sú dostatočnou výzvou.

Ďalší pozitívny bod si Kingdom Hearts III odnáša za vizuálnu stránku a dizajn jednotlivých svetov, do ktorých sa pozrieme. Hra sa začína na Olympe, kde navštívime Herkula, a pokračuje v niekoľkých Disney svetoch, ktorých je síce menej ako v predchádzajúcich hrách, na druhej strane sú však skvele prepracované. Čaká na vás svet rozprávok Na vlásku, Big Hero 6, Frozen, Monster Inc., Hercules, Winnie the Pooh a tiež sa pozrieme do Karibiku za obľúbeným pirátom Jackom Sparrowom. Samozrejme, počas hry navštívite nielen svety z dieľne Disneyho, ale aj originálne svety Kingdom Hearts ako Twilight Town, Dark World, Land of Depature a iné. Každá oblasť je po estetickej stránke úchvatná a ponúka jedinečný zážitok.

Samotný príbeh ponúka niekoľko desiatok hodín zábavy, ak by vám to ale nestačilo, Kingdom Hearts III si pripravil nespočetné množstvo mini hier, pri ktorých zaručene zabijete nejakú tú hodinku navyše. Jednou z nich je vaša vesmírna loď s názvom Gummi Ship, vďaka ktorej sa presúvate medzi jednotlivými svetmi. Tá ponúka možnosť arkádových hier v štýle Space Invaders.

Okrem toho máte k dispozícii aj Gummi Phone, vďaka ktorému si môžete robiť screenshoty jednotlivých oblastí, ale aj hľadať špeciálne značky Mickey Mousea ukryté po svete. Každá oblasť ich obsahuje hneď niekoľko, no nájsť ich nie je vždy jednoduché. Našťastie vás na ne upozornia vaši priatelia Goofy a Donald.

Gummi Phone ponúka aj menšie klasické hry v štýle handheldu Game&Watch z 80. rokov minulého storočia. Okrem toho si budete môcť uvariť aj chutné jedlo v reštaurácii strýka Držgroša pod vedením šéfkuchára Remiho z Ratatouille. Vo svete rozprávky Na vlásku si zase môžete zatancovať spolu s Rapunzel a Flynnom. V Kingdom Hearts III sa skrátka ani mimo hlavného deja nebudete nudiť. Určite sa oplatí zvýrazniť aj hudobnú stránku celej hry, ktorá skutočne stojí za to a patrične dotvorí atmosféru jednotlivých svetov.

Naše hodnotenie

Tretí prírastok do rodiny Kingdom Hearts poteší srdcia starých hráčov, zároveň ale zabaví aj tých nových. Vďaka svojej skvelej hrateľnosti si titul užijete, hoci kvôli komplikovanému príbehu nebudete občas vedieť, čo sa v ňom deje. Skvelé prostredie a známe postavičky z nových a starých Disney rozprávok spôsobia, že si titul vy a vaše deti, ak nejaké máte, zamilujete. Kingdom Hearts III je čistá nefalšovaná zábava, pri ktorej sa nasmejete a sem-tam si možno aj poplačete. Stanete sa priamymi účastníkmi života rozprávkových postáv a občas zažijete celý filmový príbeh na vlastnej koži (napríklad pri rozprávkach Frozen alebo Tangled). Hra by si zaslúžila za svoju zábavnosť plný počet bodov, kvôli nejasnému príbehu však musím jednu hviezdičku z hodnotenia odobrať.

Klady

 • zábavná hrateľnosť
 • prepracované svety
 • vhodné aj pre deti aj dospelých
 • veľké množstvo vedľajšieho obsahu

Zápory

 • komplikovaný príbeh
 • pomalý štart do hry

Informácie o hre

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III 2018

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Akčné RPG
 • Výrobca: Square Enix
 • Distribútor v GB: Square Enix
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk