RECENZIA: NBA 2K21 – Smeč ako od Shaqa? Kdeže, iba nepodarený dvojtakt

RECENZIA: NBA 2K21 – Smeč ako od Shaqa? Kdeže, iba nepodarený dvojtakt

 

Ach, september je tu a s ním aj dávka nových dielov zabehnutých športových sérií, ktoré v posledných rokoch čoraz viac recyklujú a čoraz menej prinášajú novinky. Nový ročník Maddenu už máme neslávne za sebou (hodnotenie 63 od recenzentov na Metacritics o čomsi svedčí) a teraz je tu ďalší pán na holenie, NBA 2K21. A že by dopadol lepšie, to povedať nemôžeme.

Basketbalová séria od 2K ešte začiatkom minulej dekády patrila do výstavnej skrine nielen športových videohier. V dobe, keď sa ešte vývojári týchto titulov nesnažili vymonetizovať z hráča dušu, prinášala NBA 2K21 každý rok skvelé novinky, úžasnú prezentáciu a stále viac a viac realistickejší a zábavnejší basketbal. Potom však ľudia objavili „čaro” kartičkových multiplayerových módov a pomaly, ale isto sa posúvali aj priority vývojárov. A dopadlo to tak, že v roku 2020 dostáva jediná veľká basketbalová hra na trhu od hráčov hodnotenia 1 až 2,5 z 10. Dámy a páni, NBA 2K21 sa jednoducho príliš nepodarila.

Takto – nie je to basketbal na zahodenie, oproti minulým ročníkom však vidíme regres a to musíme zohľadniť. V hrateľnosti cítiť isté spomalenie smerom k realistickosti, čo vôbec nie je zlé, žiaľ, všetko to kazí nový mechanizmus streľby. Ak ste zvyknutý, že strieľate tlačidlom, budete mať v prípade 2K21 celkom problém. Vývojári sa zamerali na streľbu pomocou pravej analógovej páčky a priznám sa, že ani po týždni a pol to neviem... a so mnou aj 90% komunity. Snahu o vytvorenie akéhosi „skill gapu” kvitujem, pokazenie streľby tlačidlom však spolu s tým prísť nemuselo. Ak sa netrafíte do naozaj malého zeleného okienka, aj po hotfixe a patchi je veľmi náročné trafiť jumpshot. Často som dokonca mal problém trafiť aj obyčajný layup so Shaqom cez o hlavu nižšieho obrancu, a to sa v minulých ročníkoch nestávalo.

Kontroverzné zmeny

Zápasy s ostatnými hráčmi sa tak na začiatku zmenili na to, kto šikovnejšie prenikne pod kôš a skóruje, prípadne sa nechá sfaulovať a skúsi svoje šťastie v trestných hodoch. Toto je ešte horšie, keď hráte v móde troch proti trom. Stačí, že niekto pod košom zaparkuje obrov ako Boban Marjanovič či Rik Smits a o zábave nemôže byť ani reč. Najvtipnejšie však je, že po patchi 1.02 už nový systém streľby často neovládajú ani tí, ktorým sa to predtým podarilo zvládnuť, a tak sa mnohí vrátili k streľbe prostredníctvom tlačidla. Čo tiež často funguje pochybným spôsobom. A tak.

Najväčšej pozornosti sa opäť dočkal mód MyTeam, v ktorom si tvoríte vlastný tím získavaním kartičiek hráčov. Najľahšie to opäť budú mať ľudia, ktorí si radi buchnú po vačku a vysolia peniaze za balíčky, z ktorých im môžu vypadnúť tí najlepší basketbalisti. Ak však neplánujete zaplatiť za hru viac, ako ste už za ňu dali pri kúpe, máte možnosti, ako získať kvalitných hráčov aj bez reálnych peňazí. V tomto sa séria posunula veľmi dobrým smerom - napríklad v minulom ročníku ste si, ak ste boli trochu šikovný, vedeli vyskladať tím plný skvelých hráčov bez platenia. Samozrejme, museli ste tomu obetovať celkom dosť hodín, ale grind k týmto módom tak nejak patrí.

Všade samé kartičky

Aké novinky sú teda k dispozícii? Máme tu nejaké nové výzvy, ktoré pribúdajú pravidelne, jeden nový multiplayerový mód a ďalší sa dočkal slušného vylepšenia. Najviac do očí však bijú tzv. Seasons. V jednej sezóne (tá prvá trvá 41 dní) plníte rôzne úlohy, ako je napríklad to, že s konkrétnou kartičkou Kawhia Leonarda musíte skórovať 36 bodov naprieč niekoľkými zápasmi a podobne. Za každú splnenie dostanete skúsenostné body, zvyšujete si tak svoju úroveň a usilujete sa dosiahnuť level 40. Prečo? Nuž, unikátna a silná karta Stepha Curryho ako odmena rozhodne nie je na zahodenie. Samozrejme, odmenu dostanete za každý nový level. Ako motivácia na každodenné hranie to nie je zlé, naráža však na niekoľko prekážok, aby bola naozaj výborná. V prvom rade nerozumiem, prečo skúsenostné body nezískavate aj obyčajným hraním bez toho, aby ste sa usilovali plniť nejaké úlohy?

Aj v Seasons to budú mať o dosť jednoduchšie tí, ktorí si radi priplatia aj za balíčky. Je to napríklad aj vďaka ďalšej novinke, ktorou je nutnosť, aby ste pri niektorých kartičkách boli tzv. „original owner” (pôvodný vlastník). Predstavte si situáciu, že na získanie 500 expov potrebujete vyhrať jeden zápas v móde troch proti trom, no vo vašej zostave musí figurovať „original owner” karta nejakého hráča zo súčasnej súpisky Milwaukee Bucks. Kartičku si v tomto prípade nemôžete kúpiť v aukčnom dome, ale pekne krásne vám musí padnúť z balíčka. No a za ten môžete zaplatiť buď menou, ktorú získavate hraním, alebo ďalšou, ktorú si viete kúpiť za reálne peniaze. A sme doma. Jasné, nemusíte splniť každú úlohu, je ich tam dosť, ale tento krok tvorcov ide akosi mimo toho, čo sa snažia posledné dva roky deklarovať.

Nedokonalá kariéra

Tento rok sa nepochlapil ani MyCareer mód. V úlohe mladého basketbalistu, ktorého všetci prezývajú „Junior”, sa budete usilovať prebojovať do NBA a zároveň poraziť kostlivca, ktorého máte v skrini. Váš dnes už mŕtvy otec bol totiž miestnou legendou, pričom váš vzťah s ním rozhodne nebol bez komplikácií. Musíte sa tak nielen vysporiadať s nástrahami v stredoškolského a vysokoškolského basketbalu, ale aj s tlakom v podobe pokračovania jeho odkazu. Originálne, že? Najhoršie na tom je, že ako je zvykom, príbeh sa končí v momente, keď sa dostávate do NBA. 2K, haló, už by to chcelo dáku zmenu, čo poviete? Odhliadnuc od toho sa v móde nedočkáte žiadnych veľkých zmien - napríklad vytváranie hráča je rovnaké ako minulý rok. Doslova. Poteší aspoň pekne vynovené prostredie tzv. „Neighbourhood”, čiže susedstva, kde strávite množstvo času, ak sa zameriate na online hru.

Všetky výčitky ma inak mrzia, pretože ak si odmyslíme streľbu (čo je vlastne celkom dôležitá súčasť tohto športu, že), vo svojom jadre ide stále o dobrý basketbal, ktorý bude ešte dlho neprekonaný a na ktorý sa konkurencia v podobe NBA Live nechytala ani náhodou. Okrem vyššie spomenutých módov máte na výber ešte klasický zápas aj so ženskými tímami, freestylový Blacktop, akýsi tutoriál, manažérsky mód MyGM, ale aj jeho trochu viac light podobu MyLeague. Tá ma opäť bavila najviac, keďže poskytuje najväčšiu voľnosť a ak poviem, že v nej môžete upraviť všetko, tak to myslím naozaj vážne. Je to ideálny priestor na experimentovanie, prípadne aj na obyčajný relax. Zamrzí iba to, že v žiadnom z módov nevidíme výraznejšie novinky, tobôž nejakého nového módu samotného.

Quo vadis, NBA 2K?

Čo sa týka grafiky, čo na to povedať. Je tam a mám taký pocit, že už niekoľko rokov sa nikam extra neposúva, hoci v prípade 2K21 musím zároveň dodať, že ide o posledný diel pred príchodom na next-gen, kde to vývojári hádam rozbalia. A možno sa konečne naučia robiť uveriteľné animácie hráčov, ktorí sa vrhajú na zem a do autu, aby získali loptu pre svoj tím a vyhli sa jej strate. Prezentácia je inak fajn, framerate je na Xbox One X stabilný a na pár výnimiek som sa vyhol aj bugom.

Celkovo je teda tento ročník na terajšej generácii nemastný-neslaný. Noviniek je opäť poskromne a pokiaľ vás nezaujíma MyTeam, budete ich vo zvyšku hry hľadať lupou. Myslím si, že titulu jednoducho cenovka 60 eur nesvedčí. Možno sa 2K mohlo radšej vydať smerom, ako to urobilo Konami. Séria eFootball Pro Evolution Soccer sa tento rok totiž dočkala iba sezónneho updatu za 30 eur. Ak by NBA 2K21 stálo rovnakú sumu, možno by som bol milosrdnejší. Ale po toľkých rokoch a niekoľkých varovaniach si to séria, žiaľ, nezaslúži.

Naše hodnotenie

NBA 2K21 je titul, pri ktorom vidno, že to vývojári akoby chceli mať rýchlo za sebou a radšej sa sústredili na next-gen verziu, ktorá ešte len príde. Ak si chcete vyskúšať nejaký basketbal, v posledných týždňoch bola 2K20 k dispozícii za 5 eur a určite by vám vystačila. Ak ste dlhoročný fanúšik, je to na vás. Pokiaľ sa nechystáte hrať MyTeam, počkajte si na zľavu a aj potom sa naozaj zamyslite.

Klady

 • stále slušné množstvo offline obsahu
 • stále celkom fajn basketbal
 • MyTeam sa dočkal aj dobrých vylepšení...

Zápory

 • ... ostatné módy však takmer žiadnych
 • kontroverzné zmeny v mechanizmoch streľby
 • všade samé miktrotransakcie
 • mizerný príbeh v móde MyCareer

Informácie o hre

NBA 2K21

NBA 2K21 2020

 

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: simulátor basketbalu
 • Výrobca: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk