Do redakcie sa nám pre účely recenzovania dostal v skutku exkluzívny kúsok z rodiny Transformerov. Avšak nie filmových, ale tých od známej taiwanskej značky Asus. Zoznámte sa s Asus Transformer Pad Infinity TF700T.
Infinity v prvom rade zaujme luxusným dizajnom a sympatickými rozmermi 263 x 181 x 8,5mm pri hmotnosti 598g. Telo tabletu je vyrobené z brúseného hliníka, ktorého povrch zdobí vybrúsená mozaika tvaru kruhov. Výnimkou je horná časť, ktorú tvorí na výšku asi 20mm plastový pásik prechádzajúci cez celý tablet. Tento plastový prvok má však svoje opodstatnenie. Pod ním sa nachádza GPS a Wifi modul a práve plastová konštrukcia má dopomôcť k zlepšeniu signálu, čo bolo vyčítané predchodcovi Transformer Prime. Mimo toho sa tu nachádzajú prvky fotoaparátu, a to šošovka, LED blesk a mikrofón na nahrávanie zvuku pri videozázname. V strede zadnej časti sa nachádza logo Asus, napravo od ktorého je umiestnený stereo reproduktor. Tablet je vyrábaný v dvoch farebných variantoch – v striebornom a zlatom, pričom strieborné prevedenie je skôr sivé s nádychom dofialova. Na opačnej strane tabletu nájdeme Super IPS+ displej o uhlopriečke 10,1", o ktorého ochranu sa stará Gorilla Glass kategórie II. V prednej časti sa nachádza ešte predná kamera, senzor pre automatickú reguláciu jasu a v ľavej časti logo výrobcu.
Ovládacie prvky a konektory sú umiestnené po bokoch tabletu. V ľavej hornej časti nájdeme tlačidlo pre zapínanie/vypínanie tabletu, v pravej časti sa nachádza dvojité tlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Na ľavej strane sa nachádza slot pre pamäťové karty typu micro SD, micro HDMI port a 3,5mm výstup pre slúchadlá. V dolnej časti sú umiestnené otvory pre pánty externej klávesnice, medzi ktorými sa v strede nachádza konektor pre nabíjanie tabletu.
Čo sa týka rozmerov a hmotnosti, tie sú takmer identické ako u predchodcu Transformer Prime. To isté platí aj o dizajne, až na pár detailov umiestnenia ovládacích prvkov, konektorov a plastového krytu pre GPS a Wifi modul sa tieto tablety nelíšia.
Ako ďalší si predstavíme displej, ktorý je zrejme najväčšou pýchou tabletu. Dotykový panel typu WUXGA má uhlopriečku 10,1" s pomerom strán 16:10 pri natívnom rozlíšení 1920*1200 pixlov. Displej tabletu Infinity navyše disponuje technológiou Super IPS+, vďaka ktorej displej predovšetkým vo vonkajšom prostredí zobrazuje farby reálnejšie a pri podstatne lepších pozorovacích uhloch ako displeje bez tejto technológie. Ochrannú ruku nad displejom drží Corning Gorilla Glass 2, ktoré poskytuje ešte väčšiu odolnosť proti poškriabaniu, tlaku, nárazom, pádom, a to pri menšej hrúbke skla. Jeho odolnosť sme však v praxi neskúšali. Vďaka technológii Super IPS+ je displej aj na priamom slnku veľmi dobre čitateľný (treba však zapnúť automatický jas) pri širokom rozmedzí pozorovacích uhlov, až 178°. Prezeranie filmov a fotografií vo vysokom rozlíšení je vďaka rozlíšeniu 1920*1200 pixlov zážitok, ktorý umocňuje špičková technológia Sonic Master pre zabezpečenie vynikajúceho zvukového rozsahu. O ten sa starajú stereo reproduktory umiestnené zo zadnej strany tabletu, ktoré ma (vzhľadom na svoju “veľkosť“) príjemne prekvapili, čo sa týka reálnosti zvukového prednesu. Na môj vkus by však mohli hrať aj o trochu hlasnejšie, v prípade potreby je ale k dispozícii 2 v 1 audio konektor, ktorý slúži pre slúchadlá a mikrofón zároveň. Po pripojení slúchadiel Sennheiser HD 555 som bol s hlasitosťou spokojný už aj ja. Mimo toho užívateľ vysoké rozlíšenie privíta aj pri čítaní textov, ktorých kontúry sú o poznanie detailnejšie. Nesmiem zabudnúť ani na prednú 2-megapixlovú kameru, ktorá sa nachádza nad displejom a slúži na účely videohovorov cez skype a podobne, ktorej kvalita obrazu pre spomínané videohovory je dostačujúca.
Srdcom Infinity je dvoj- alebo štvorjadrový procesor v závislosti od verzie. Na svetových trhoch by sa mali objaviť konkrétne 2, a to 3G verzia s dvojjadrovým Snapdragon S4o takte 1,5 Ghz a Wifi verzia so štvorjadrovým procesorom NVIDIA Tegra 3T33 4-PLUS-1o takte 1,6 Ghz pre každé jadro. Procesor navyše obsahuje špeciálne dedikované jadro, ktoré šetrí batériu tým, že sa aktivuje pri úlohách s nízkymi nárokmi na energiu, ako je napr. standby režim, prehrávanie hudby a podobne. Súčasťou procesora je aj zabudovaný dvanásťjadrový grafický procesor GeForce. Pre slovenský trh je zatiaľ určená Wifi verzia s dokovacou klávesnicou a vnútornou pamäťou 64 GB, ktorá pre naše dáta poskytuje 56,3 Gb využiteľného úložného priestoru. Ten je možné vďaka slotu pre micro SD karty rozšíriť ešte o ďalších maximálne 32 GB. Kúpou tabletu Asus však automaticky získate ďalších 8 GB úložného priestoru, ku ktorému sa ľahko dostanete vďaka aplikácii MyCloud. Tento úložný priestor vám bude slúžiť pritom doživotne. Pre plynulý chod systému a aplikácií slúži operačná pamäť typu DDR3Lo veľkosti 1 GB, ktorá má stále rezervu aj pri viacerých spustených aplikáciách. Zabudovaná 2940 mAh batéria vám umožní prácu s tabletom po dobu takmer 10 hodín, pričom jej plné dobitie trvá približne 2 hodiny 15 minút. Ďalšie 4 hodiny získate pripojením dokovacej klávesnice so zabudovanou 3380 mAh batériou, vďaka ktorej sa celková výdrž tabletu môže vyšplhať až na 14 hodín, čo s prehľadom postačí aj na dlhé cesty vlakom/autobusom.
Ďalšia časť recenzie bude venovaná operačnému systému a predinštalovaným aplikáciám. Tablet poháňa operačný systém Android Ice Cream Sandwich v aktuálnej verzii 4.0.3. S ohľadom na výdrž batérie je možné si zvoliť z 3 úrovní výkonu: šetriaci režim, vyvážený režim a normálny režim. Počas recenzovania som mal väčšinu času zapnutý vyvážený režim, ktorého výkon postačoval na všetky úlohy. Vyšší výkon preto nebol potrebný, šetriaci režim je značnou brzdou pre systém, vzhľadom na čo najväčšiu úsporu batérie ide skoro všetko trhane, čo pôsobí dosť rušivo. Z prostredia Androidu tu nechýbajú aplikácie, ktoré sa bežne vyskytujú či už v tabletoch alebo mobiloch, ako napr. gmail, facebook, youtube, navigácia a podobne. Mimo nich pre užívateľov pripravil Asus zopár vlastných programov, ktorých úlohou je zabezpečiť pohodlnú a plnohodnotnú prácu, či už zdieľanie videa a hudby prostredníctvom Wifi, prípadne Reader na kupovanie a čítanie novín a časopisov. Ak hovorím o plnohodnotnej práci, spomeniem predovšetkým prepracovaný poznámkový blok SuperNote, alebo obdobu kancelárskeho balíka Office s názvom Polaris Office, v ktorom sa nachádza Polarisovský Word, Excel a PowerPoint, pričom vo Worde je možné vybrať si z niekoľkých druhov motívov textu, ako napríklad list, obálka a podobne. Hotový dokument je potom možné otvoriť aj na počítači s kancelárskym balíkom Microsoft Office, avšak s nie príliš sympatickým formátovaním, ktoré je potrebné dodatočne upraviť. Spomínaný program je k dispozícii v plnej verzii a hlavne zadarmo. Ďalšie programy a hry je možné stiahnuť z Android Marketu, po novom Google Play, optimalizovaných hier a programov však pre rozlíšenie 1920*1200 veľa nie je. V rámci systému som uvítal možnosť vytvárania screenshotov obrazovky pomocou podržania jednej z ikon nachádzajúcich sa v ľavej časti. Vďaka výkonnému hardvéru beží systém plynule, bez “zadrhávania“, no počas recenzovania som sa stretol s problémami spôsobenými zrejme nevyladenosťou aktuálnej verzie systému. Aplikácie mapy a navigácia prestali fungovať v podstate pri každom pustení, problémy sa vyskytovali aj pri hraní stiahnutých hier, buď v podobe bielej obrazovky, prípadne náhleho ukončenia programu. Verím však, že kým sa nový Transformer dostane do predaja, tak bude tento problém vyriešený. Ďalšou slabou stránkou systému je predinštalovaný videoprehrávač, ktorý má problémy s viacerými formátmi, ako napríklad .mpg, .flv, .mkv, ktoré buď neprehrá vôbec, alebo ich prehrá bez zvuku. Vzhľadom na možnosť sledovania filmov vo Full HD rozlíšení to zamrzí. V nie veľmi dobrom svetle sa ukázal aj predinštalovaný webový prehliadač, ktorého odozvy sú pomalé, rovnako ako aj prepínanie medzi otvorenými kartami. Inak proti systému ako takému vážnejšie výhrady nemám.
Ako ďalšiu si predstavíme dokovaciu klávesnicu so zabudovanou 3380 mAh batériou. Vy, ktorí ste sa stretli s modelom Transformer Prime, prekvapení nebudete, pretože tá klávesnica je v podstate rovnaká. Svojimi rozmermi a hmotnosťou sa približuje Padu, presne ide o rozmery 263 x 181 x 8 ~ 10,5mm pri hmotnosti 537g. Spojením klávesnice a Padu sa nám tablet pretransformuje na netbook o rozmeroch 263 x 181 x 16,5~ 19mm a príjemnej hmotnosti 1135g. Dokovacia klávesnica je podobne ako Pad vybavená konektorom na nabíjanie, slotom na SD karty a USB 2.0 portom pre pripojenie napríklad USB kľúča. Povrchová úprava je totožná s Padom, teda brúsený hliník s mozaikou v tvare kruhov, opäť s nádychom dofialova. Dokovacia klávesnica pôsobí konštrukčne ako jednoliaty celok bez zbytočných medzier, otvorov a nachádza sa na nej len nevyhnutné množstvo spojov. Vďaka zabudovanej batérii je možné získať ďalšie 4 hodiny prevádzky, čo je však podľa môjho názoru na kapacitu batérie dosť málo. Dobíjanie batérie trvá rovnako dlho, ako dobíjanie batérie Padu, teda približne 2 hodiny a 20 minút. Po pripojení dokovacej klávesnice dochádza automaticky k odoberaniu energie z nej, pričom zároveň dochádza aj k dobíjaniu Padu. Čo sa týka rozloženia kláves na klávesnici, kto pozná, alebo videl model Transformer Prime, uvidí to isté aj pri modeli Infinity. Klávesnica obsahuje množstvo užitočných ovládacích prvkov, ktoré značne uľahčujú prácu na tablete, a aj napriek tomu, že sú klávesy dosť malé, vďaka ich oddeleniu a zväčšeniu vzdialenosti sa dá na ňu pomerne rýchlo zvyknúť. Jediná vec, ktorá mi na klávesnici vadila, je nízky zdvih kláves, tie sú vďaka uloženiu v zníženej časti zarovno s rámom. Ako posledný prvok ostal už len touchpad, ktorý je multidotykový a práca s ním je pohodlná.
Čo sa týka konektivity, drôtovo je možné Infinity pripojiť buď k počítaču prostredníctvom USB kábla, prípadne k televízoru cez HDMI, ktorý v tom prípade poslúži ako externý monitor pre prezeranie videa, fotografií, internetu a podobne. Tablet sa po pripojení k počítaču správa ako veľkokapacitné zariadenie, ktoré obsahuje zložky podobné tým zo smartphonov, bežiacich na Anroide. Súbory je teda možné jednoducho kopírovať či už z tabletu, alebo aj do neho. Nesmiem však zabudnúť na USB port umiestnený na dokovacej klávesnici, pomocou ktorého taktiež môžeme kopírovať súbory z/do tabletu, prípadne ukladať napríklad dokumenty priamo na kľúč. Pre prenos zvuku slúži 3,5mm jack konektor, ktorý plní funkciu 2 v 1, teda funkciu slúchadiel a mikrofónu zároveň. Čo sa týka bezdrôtového pripojenia, k dispozícii je WiFi triedy 802.11 b/g/n a Bluetooth vo verzii 4.0.
Ako poslednú vec by som chcel spomenúť zadnú kameru, ktorá ma zaujala najviac. Oproti modelu Prime došlo k zníženiu clony z F/2,4 až na F/2,2, vďaka čomu sa zvyšuje množstvo svetla a podrobností, ktoré môžu byť zachytené na fotografiách a vo videu. Maximálne rozlíšenie fotoaparátu je 8 megapixlov a videa 1080p pri zachytení 30 záberov za sekundu. Fotoaparát obsahuje podsvietený CMOS snímač, ktorému za zhoršených svetelných podmienok dopomáha LED blesk. Fotoaparát ponúkne klasické nastavenia, ako veľkosť fotografie, vyváženie bielej farby a jasu, rôzne možnosti zaostrovania, zapnutie/vypnutie blesku, možnosť vytvárania panorám a podobne. Zaostrovanie sa vykonáva dotykom na obrazovke. Pri natáčaní videa poteší prítomnosť stabilizácie obrazu, ktorá dokáže vykompenzovať množstvo nechcených pohybov. Ako som spomínal na začiatku kapitoly, zadná kamera ma zaujala najviac z celého tabletu, pretože vytvorené snímky a videozáznam vyzerajú perfektne. Môžete sa o tom presvedčiť sami vo fotogalérii.
Čo dodať na záver? Týždeň strávený s Asus Transformer Pad Infinity TF700T som si užil. Tablet je exkluzívny takmer po každej stránke, predovšetkým dizajnu, Full HD displeja vybaveného Super IPS+ technológiou, kvalitného fotoaparátu, až po dostatočnú hardvérovú výbavu. Najväčším sklamaním bol pre mňa operačný systém Android Ice Cream Sandwich, ktorý mal ďaleko k bezproblémovému používaniu. Verím však, že updateom sa vychytajú aj jeho muchy a prispeje tak k plnohodnotnému používaniu. K zvýšenému pohodliu dopomáha aj dokovacia klávesnica so zabudovanou batériou, ktorá značne uľahčuje a zrýchľuje prácu na tablete a navyše pridá nejakú tú hodinku navyše pri výdrži. K exkluzívnemu zariadeniu patrí aj exkluzívna cena, ktorá sa (verzia určená slovenskému trhu) vyšplhala na 719€. Nechám na uvážení každého, či je suma adekvátna tomuto tovaru, alebo nie…
Video natočené Transformerom TF700
{embed_video }
Video natočené Transformerom TF700
{embed_video }
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
![]() ![]() |
90% |
![]() |
Dostupná cena |
cca 719 € |
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ |
Korekcia: Lenka Macsaliová