Oddworld: Abe’s Oddysee

Titulný obrázok pre Oddworld: Abe’s Oddysee

Oddworld: Abe's Oddysee je prvá hra z fiktívneho sveta Oddworld. Je to plošinovka s prvkami riešenia hádaniek, ktorá sa zameriava na vykreslenie slabej, nedostatočne výkonnej postavy v ponurom a nepriateľskom svete, ktorá sa musí spoliehať na svoj dôvtip, aby preľstila nepriateľov a prekonala nebezpečenstvá. Hra má predrenderovanú grafiku na pozadí a na postup v príbehu medzi jednotlivými úrovňami využíva CG filmy podobného štýlu. Hlavný hrdina Abe je takmer úplne bezmocný: nemôže používať zbrane a brutálni nepriatelia ho zvyčajne okamžite zabijú, ak sa im postaví priamo. Z tohto dôvodu väčšina hry zahŕňa opatrný prieskum, načasovaný pohyb, plíženie a preľstenie nepriateľov rôznymi spôsobmi: hádzaním kameňov na ich zmätenie, lákaním do pascí atď. Abe môže behať, skákať, šplhať, chodiť po špičkách, krčiť sa a kotúľať; vo väčšine oblastí sú tieto činnosti nevyhnutné na jeho prežitie. V niekoľkých fázach Abe jazdí na veľkom zvierati známom ako Elum. Jedinou Abeho špeciálnou schopnosťou je spievanie, ktoré môže použiť na chvíľkové omráčenie niektorých nepriateľov alebo na ich posadnutie. Keď Abe posadne nepriateľa, získa jeho schopnosti: napríklad posadnutie tela alebo zúrivého Sliga umožní hráčovi strieľať z jeho samopalu, komunikovať s ostatnými tvormi jeho druhu a dokonca spáchať samovraždu, čím uvoľní cestu Abemu.

Oficiálne odkazy:
Dátum vydania:
PlayStation - 18.9.1997
DOS - 31.10.1997
PC (Microsoft Windows) - 31.10.1997
PlayStation 3 - 15.4.2010
PlayStation Portable - 22.10.2009
Platformy: PC (Microsoft Windows), PlayStation, PlayStation 3, DOS, PlayStation Portable, PlayStation Vita, PlayStation 4, PlayStation 5
Vývojár: Oddworld Inhabitants
Vydavateľ: GT Interactive Software, Oddworld Inhabitants
Herné módy: Hra pre jedného hráča (Singleplayer), Hra pre viacerých hráčov (Multiplayer)
Séria: Oddworld
Herný engine: A.L.I.V.E.
Pohľad hráča: Pohľad z boku
Alternatívne názvy: Oddworld : L'Odyssée d'Abe, Abe's Odyssey, Oddworld: Abe's Oddysee HD, Abe a GoGo, SoulStorm
Príbeh hry:

Abe je Mudokon, príslušník kedysi prosperujúcej rasy, ktorú teraz zotročili Glukkoni a nútili ju pracovať v ich obrovských korporáciách. Továrne na potraviny objavili nový druh mäsa, ktoré chutí všetkým obyvateľom, hoci nikto nepozná recept. Abe, sledujúc svoj žalúdok, odpočúva rozhovor vedúcich predstaviteľov korporácií a urobí ten najdesivejší a najnechutnejší objav: jeho vlastná rasa je tým tajným chutným jedlom. Žiaľ, Abeho zbadali a stráže kráčajú k nemu. Musí utiecť, ale nemôže nechať svojich priateľov napospas Glukkonom a ich poskokom. Musí ich zachrániť čo najviac a povedať svetu pravdu o tom, čo zistil.

Vekové odporúčanie:
ESRB rating TUSK rating 12
Screenshoty:
 * Metadáta hier poskytuje IGDB / Games metadata is provided by IGDB