Tapo ponúka Smart domácnosť za rozumnú cenu. Stojí to však za to?

Tapo ponúka Smart domácnosť za rozumnú cenu. Stojí to však za to?

 

Pol kroku do budúcnosti

S rozmachom inteligentných technológií nastal čas zjednodušovania bežného domáceho fungovania. Doba, keď som si ja sám vyrábal improvizované mechanizmy na otváranie dverí do detskej izby, sa definitívne skončila. Dáme si teraz menšie ohliadnutie ponad rameno: mal som sotva desať rokov, keď som sa hral na vynálezcu. Normálne som zobral otcovi taký pomalý a príšerne hlučný strojček určený na grilovanie kurčiat, o rotačnú skrutku som uviazal elastický obväz a jeho druhý koniec pripevnil o kľučku – výsledkom bolo maximálne nepraktické a rachotiace otváranie dverí s rýchlosťou na úrovni priemerného štátneho zamestnanca. Napriek tomu všetkému som sa z výsledku svojej práce náramne tešil a predstavoval si, kedy to už bude u nás doma vyzerať ako v nejakej epizóde Star Treku – všade pochodujúce roboty, ktoré vám splnia akékoľvek túžby a ja sám ležiaci na gauči s obezitou a cukrovkou tretieho stupňa. Ako to už býva, naivné predstavy spľasli pod nemilosrdným náporom času a dnes nám síce kade-tade behajú automatické vysávače a umývače podláh, okien, záchodov, avšak ešte stále sa nedá hovoriť o nejakej plnej sci-fi automatizácii. Všetko chce jednoducho čas a než nastane onen Star Trek efekt, budeme sa musieť spoliehať na snahu inovátorov z radov jednotlivcov, ako aj skupín. Aktívnou firmou v oblasti cenovo dostupnej premeny bežnej domácnosti na tú v úvodzovkách Smart, je rozhodne aj čínska spoločnosť TP-Link a ich značka Tapo.

Posledné tri mesiace som mal možnosť reálne ochutnávať akúsi plnú víziu chytrých zariadení opatrených značkou Tapo. Osud to zariadil tak, že v čase, keď mi distribútor vôbec ponúkol priestor na testovanie predmetných produktov, som sám rekonštruoval rodný dom v centre Malaciek. Vždy som tak nejako tušil, že ma citová väzba s teplom rodinného krbu nikdy nenechá zájsť na dlhší čas mimo okresu a keďže moja milovaná manželka a dcérka nič nenamietali, rozhodol som sa kúpiť to isté čo pred päťdesiatimi rokmi kúpili aj moji rodičia (ak by ste chceli malú sondu do cien nehnuteľností v dávnom Československu, tak predmetný rodinný dom ich stál presne 34 000 Kčs, čo sa voči dnešku javí ako taký malý vtip). Samotná rekonštrukcia zahŕňala čiastočné zásahy do elektrickej siete, a preto som sa rozhodol spojiť príjemné s užitočným a nechať si vymeniť niekoľko bežných vypínačov svetla za Tapo Smart Switch. Okrem nich mi distribútor zaslal aj vyložene potrebný mozog riadenia všetkých zariadení Smart Hub, niekoľko pohybových senzorov a kamery s vysokým rozlíšením. Keďže spomenutým kamerám chcem venovať viac textu, o nich si budete môcť prečítať samostatne na stránkach nášho magazínu. Samotná ponuka Tapo Smart zariadení je, mimo vyššie spomenutého, pochopiteľne ešte pestrejšia – nájdete v nej detektory pohybu dverí či okien, Wi-Fi zásuvky, inteligentné spínače, teplotné senzory, stmievače, LED pásky, kamery, žiarovky a tak ďalej. Všetko to, čo viete zviazať do jednej virtuálnej brány a ovládať cez príslušnú aplikáciu.

Kto to uprace?

Ešte predtým, ako sa všetky spoločnosti podobné TP-Linku naplno prehupnú do podpory všeobecného štandardu Matter a pomocou jednej krabičky premenia ten bordel a chaos na krásne organizovaný poriadok, sa budete musieť pri snahe zautomatizovať svoju vlastnú domácnosť rozhodnúť – či ísť cestou viacerých aplikácií a produktov, alebo investovať len do jedného modelového radu. Dobrou správou je, že Tapo v tomto ohľade skutočne ponúka viacero užitočných produktov a ja som mal možnosť si to overiť na vlastnej koži. Základným stavebným kameňom je v tomto prípade Tapo Smart Hub (H100), ktorý vás vyjde na cca 25 eur. Jeho prednosťou, okrem spájania ďalších zariadení, je aj integrovaný reproduktor, ktorý môžete využiť ako vchodový zvonček či alarm – stačí pripojiť patričné spínače alebo senzor. Akonáhle sa vám H100 podarí pripojiť na vašu lokálnu Wi-Fi sieť a zaregistrovať svoj profil cez aplikáciu Tapo (tá je pochopiteľne zadarmo), môžete začať pripájať ďalšie produkty. V mojom prípade to bolo priame zapojenie pohybového snímaču Tapo T100. Ten je napájaný pomocou integrovanej batérie, ktorá by vám mala bez výmeny vydržať minimálne rok – daný časový údaj som z logických dôvodov nemal ako reálne overiť. T100 som nalepil na drevenú lištu v detskej izbe svojej dcérky tesne pri dverách tak, aby v prípade nočnej návštevy toalety nemusela hľadať vypínač a jednoducho len vyšla na chodbu. Druhý senzor som, naopak, nalepil na spodok schodov s cieľom zautomatizovať rozsvietenie tamojšieho osvetlenia. Aby však bolo možné daný scenár zrealizovať, musíte do mozgu zapojiť buď samostatné žiarovky od TP-Linku alebo siahnuť po chytrom vypínači. Ako som už spomínal vyššie, ja osobne som mal možnosť testovať duo Tapo S210 (25 eur) a S220 (25 eur), teda jednotkový a dvojkový spínač.

Dizajn spínačov je striktne minimalistický. Jednoduché plastové krabičky majú fakticky celoplošné ovládacie časti a na prvý pohľad vlastne neviete identifikovať, o čo presne pri nich ide. Interakcia v spínači môže prebiehať na diaľku cez aplikáciu alebo fyzickým dotykom – to všetko vďaka dvom AAA batériám, ktoré nájdete v balení. Zapojenie je jednoduché a zvládane ho každý, nemusíte byť skúsený elektrikár, ale každopádne pred inštaláciou je dobré si naštudovať postup a nezabudnúť preventívne vypnúť všetky ističe v objekte. Zaujímavosťou je, že spínače vďaka batériám fungujú aj bez priameho napojenia na kabeláž a ak máte doma žiarovky značky Tapo alebo ventilátor identickej firmy, reálne pre ich spustenie nepotrebujete spínače inštalovať napevno a pripájať na sieť. Napriek tomu všetkému ich však väčšina pochopiteľne bude chcieť využiť aj klasickým spôsobom a na to im poslúži stručný návod priamo v aplikácii. Keď už spomínam aplikáciu Tapo, tak tá ma milo prekvapila svojou intuitívnosťou a bezproblémovým chodom. Jednotlivé procesy párovania, vďaka ktorým máte možnosť nastaviť osvetlenie schodov po zapnutí senzoru na presnú sekundu počas dňa, sú rovnako záležitosťou niekoľkých kliknutí. Senzory T100 dokážu zaregistrovať pohyb až vo vzdialenosti siedmych metrov, a to pri uhle záberu 120 stupňov – so senzorom je možné čiastočne manipulovať a nastaviť mu tak smer aj po nalepení na pevný povrch. T100 nie je nijakou extrémne veľkou krabičkou a ide skôr o nenápadný kus elektroniky. Dokážete ho jednoducho skryť pred zrakmi návštev a súčasne navodiť efekt sci-fi domácnosti, v ktorej sa svetlá zapínajú len obyčajnou myšlienkou.

Je toto jedna z možných ciest?

Z dlhodobého pohľadu, keď som mal nielen ja, ale aj moja blízka rodina možnosť otestovať vyššie spomínané zariadenia, sa cesta spoločnosti TP-Link, respektíve ich modelového radu Tapo, javí ako jedna z tých rozumnejších. Nechcem samozrejme tvrdiť, že by ste u konkurencie nenašli identicky schopnú elektroniku, ktorú dokážete ovládať rovnako pomocou telefónu či dokonca cez hlasové povely, avšak ak sa rozhodnete zainvestovať práve do vyššie spomínaných krabičiek, dokážete si za celkom prijateľnú sumu čiastočne zautomatizovať svoju domácnosť, a to bez nutnosti priamej rekonštrukcie. Teraz vám zostáva už iba obligátna otázka v zmysle, či vôbec niečo takéto potrebujete k životu, alebo nie. Odpoveď je na vás.

Za zapožičanie produktov Tapo ďakujeme spoločnosti TP-Link.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk