Genesis Titan 660 Plus - Recenzia

Genesis Titan 660 Plus - Recenzia

 

Veľa hráčov vie, že okrem základných počítačových komponentov ako sú matičná doska, procesor či grafická karta, je jedným z najdôležitejších súčastí dobrého počítaču aj pekná a “výkonná” skrinka. Slovo výkonná je, samozrejme, v úvodzovkách, nakoľko nejde o výkon ako taký, ale skôr o rozmery, možnosti a riešenie skrinky samotnej, na ktorom stoja možnosti vnútorného usporiadania a chladenia. Existujú praktické skrine, existujú aj dizajnové kúsky. Oveľa menej sa už ale dajú nájsť skrinky, spájajúce dizajn aj funkčnosť.

Preto som sa rozhodol poriadne pozrieť na zúbok produktu od spoločnosti Natec Genesis s menom Titan 660 Plus, ktorý na prvý pohľad vyzerá naozaj dobre. Nehovoriac o cene, ktorá poteší aj tých najväčších držgrošov.

Obal a jeho obsah

Samotná skrinka prišla v obyčajnej kartónovej krabici ozdobenej červenými prvkami. Dizajnu obalu nie je čo vytknúť, nakoľko ide o bežný spotrebiteľský produkt a mierne industriálny pocit vyvoláva len dobré dojmy. Na obale sú základné informácie a naznačený dizajn skrinky, čo tiež mierne potešilo. Vnútri sa ukrýva samotná skrinka v sendviči z tvrdšieho polystyrénu, zabalená v plastovom obale. Táto skrinka dorazila na testovanie bez ujmy, ale pri šikovnosti niektorých dopravcov, by som asi uvítal mierne lepšie balenie. Hlavným prekvapením pri produkte bola absencia akýchkoľvek návodov, brožúrok alebo papierov. Doplnky ako skrutky, sťahovacie pásky a kryty zadného panelu sa ukrývajú v skrinke a spočiatku som si ich takmer nevšimol.

Prvé dojmy a spracovanie

Hoci sa skrinka pýši menom Titan, veľkú váhu od nej neočakávajte. Nehovorím, že každá počítačová skriňa má vážiť toľko, čo malé auto, ale pri tomto type produktu zväčša váha indikuje kvalitu. Ďalšie prekvapenie priniesol bočný panel, ktorý je úplne priehľadný a uchytený ôsmimi skrutkami, ktoré sa dajú ľahko uvoľniť rukami. Ten, hoci to tak na fotkách nemusí vyzerať, nie je z temperovaného skla, ale ide o zafarbený ABS plast. Opäť, nemôžeme to výrobcovi vyčítať, hlavne kvôli cene, ktorá temperované sklo už sama vyvracia, ale na svojich stránkach by mohol túto informáciu uvádzať jasne a ani v slovenských obchodoch som sa nestretol s najlepším popisom. Inak ale panely skrinky všade doliehajú, nikde nečíhajú žiadne ostré hrany alebo viditeľné nedostatky.

Vizuál a materiál

Skrinka je ladená do čiernej, s pár prehliadnuteľnými doplnkami v striebornej farbe, ako sú lišty po bokoch predného čela a logo spoločnosti. Telo je vyrobené z lisovanej ocele a hoci som už spomínal nižšiu váhu, skrinka nie je vratká. Bočný panel bol pri preprave chránený plastom nalepeným z oboch strán, takže škrabancov sa netreba báť, hoci pri neopatrnom používaní je možné, že sa nejaké objavia. Potešili ma aj štyri zabudované ventilátory od spoločnosti Genesis, ktoré znižujú celkovú cenu. Mnohé skrinky v podobnej cenovej kategórii totiž neponúkajú viac ako jeden, či v niektorých prípadoch žiadne ventilátory a kupujúci musí potom ďalej investovať do chladenia.

Rozvrhnutie a jednoduchosť inštalácie

V dnešnej dobe je už trošku prekvapivejšia integrácia 5.25-palcovej šachty na DVD alebo Bluray mechaniku, ale toho, kto ich stále využíva, poteší. Vnútorné rozvrhnutie je na prvý pohľad naozaj logické a neodradzuje žiadnymi zjavnými nástrahami. To som si aspoň myslel pri inštalovaní hardvéru našej Intel testovacej platformy. Tá je momentálne postavená na ATX-ovej doske Gigabyte Z270 Gaming 7 a hoci nejde o najväčšiu z dosiek, mal som menšie problémy ju osadiť bez mierneho odierania. Za to môže v určitej miere šachta, ktorá prekrýva spodnú časť skrinky a ukrýva tak zdroj a väčšinu káblov. Väčší problém ale vznikol, keď som si uvedomil, že v ľavom hornom rohu skrinky nie je žiaden vývod káblov. Teda, aspoň nie je jednoducho dostupný. Kto už skladal počítač vie, že 8 PIN-ové napájanie procesora je celkom vitálne a v našej testovačke je navyše chladenie procesora NZXT Kraken X52, ktoré potrebuje ďalšie dva káble. Prvou možnosťou bolo vyviesť káble medzi matičnou doskou a skrinkou, čo bolo vďaka dištančným vložkám ako tak prevediteľné, ale nakoniec som, hlavne kvôli bezpečnosti a vďaka dostatočne dlhým káblom, nasmeroval káble ponad matičnú dosku z pravej strany a ukryl ich za horný ventilátor. Bežný kupujúci alebo staviteľ počítačov si týmto procesom prejde len raz, na rozdiel od môjho častého striedania skriniek a matičných dosiek, ale aj tak ma to na Titane sklamalo. Oveľa radšej by som uvítal, keby bola skrinka o centimeter vyššia s doriešeným vedením káblov, ako maturovať nad riešením a ďakovať výrobcovi zdroja, že dodáva káble v takých dĺžkach.

Možnosti chladenia a vychytávky

V čom ale Titan 660 Plus exceluje, sú možnosti chladenia. Do prednej časti sa mi podarilo nainštalovať 240x120mm ventilátor v konfigurácií push-pull, čo je úspech, ktorým sa nemôže chváliť ani tak obľúbená a šikovná skrinka ako napríklad NZXT S340. Genesis zaujal aj fyzickým ovládaním štyroch ventilátorov, ktoré síce treba napájať cez molex konektor, ale ich jednoduché ovládanie s troma voľbami (vypnutý, tichý režim, naplno) som si okamžite obľúbil a používal som ho radšej ako softvérové riešenia pri 4 PIN-ových PWM ventilátoroch. Ak som napríklad videl, že pri hraní alebo testovaní mierne stúpajú teploty, zapol som vrchný a zadný ventilátor a problémy boli zažehnané. Poteší aj predný panel, ktorý je bohato vybavený, hoci na túto dobu je už integrácia 2 USB 2.0 portov miernym sklamaním. Tlačidlá resetu a napájania sú ale na úplne opačných koncoch panelu, čo uvítajú všetci podobne nemotorní ľudia ako ja. Poslednou vychytávkou, ktorú by som určite uvítal aj u drahších výrobkov od iných spoločností, je prachový filter na vrchnej strane, ktorý sa prichytáva magneticky. Jeho jednoduché, a pritom pevné uchytenie zabráni padaniu alebo vťahovaniu prachu dovnútra počítača a na počítač sa hodí aj vizuálne.

Galéria

Naše hodnotenie

Stojí okolo 40 eur, ponúka priestor na dobré dosky a výkonné chladenie a má priehľadný bočný panel, čo viac treba? Titan 660 Plus v mnohých smeroch naozaj príjemne potešil. Dalo by sa dokonca povedať, že niektoré aspekty sú ohurujúce, ak človek pozerá len na cenu a prevedenie. Bohužiaľ, hoci si ma získal svojou nenápadnou uhladenosťou, moje srdce ostalo kvôli menším problémom s vedením káblov a trochu stiesneným priestorom chladnejšie. Ako skrinku hráčom s nižším rozpočtom, ale chuťou vystavovať svoje komponenty na obdiv môžem Titan 660 Plus vrelo odporučiť. Treba len myslieť na spomínané nedostatky a neočakávať od nej žiadne zázraky.

Klady

 • skvelá cena
 • priehľadný bok
 • 4 ventilátory v cene
 • fyzické ovládanie ventilátorov
 • miesto na push-pull vodné chladenie
 • celkový dizajn

Zápory

 • nedoriešené vedenie káblov
 • slabšie možnosti manažmentu káblov

Informácie o produkte

Genesis Titan 660 Plus 2017

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 470 mm
 • Výška: 477 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 207 mm
 • Hmotnosť: 4500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 40 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk