Roccat Khan Pro - Recenzia

Roccat Khan Pro - Recenzia

 

Vianoce sa blížia, začnite šetriť alebo píšte Ježiškovi. Roccat ako prvý na svete prichádza s Hi-Res certifikáciou v hernom headsete, ktorý nesie názov Khan Pro. Tá sľubuje hlboké basy, bohaté stredy a jasné výšky. Ako si Roccat poradilo s týmto obrovským záväzkom a významným prvenstvom? Uvidíme.

Balenie

Roccat Khan Pro sa predáva v čiernej papierovej škatuli, zdobenej grafikou a technickými údajmi, pričom headset je uložený v tvarovanom plastovom obale. Vnútri balenia nájdete okrem headsetu technickú dokumentáciu a káblovú Y redukciu na single 3,5mm jack. Škoda, že vzhľadom na exkluzivitu headsetu a jeho cenovku si nedali Nemci viac záležať na prepracovanosti balenia.

Dizajn, prevedenie

Dôležitým prvkom herných slúchadiel je kladenie dôrazu na konštrukciu, ktorá by mala byť robustná a odolná. To Khan Pro spĺňa dokonale. Konštrukcia je robustná, aj keď možno až priveľmi plastová, ľahká a pohodlná zároveň. O jej pevnosť sa starajú hlavne kovové posuvníky a pevné pánty, ktoré dovoľujú otočenie mušle až o 95°. Mušle sú o rámu headsetu fixované pomocou pevne vyzerajúcich gumených pások, nazvime ich tak. Čo sa pohodlnosti týka, tú zabezpečuje hlavne nízka hmotnosť – 230g a naozaj pohodlné penové náušníky a hlavový most – komponenty sú potiahnuté jemnou koženkou. Penová výstelka má pamäťový efekt, vďaka čomu sa dokonale prispôsobí vašim ušiam a umožní vám aj niekoľkohodinové hranie bez bolesti hlavy. Akokoľvek sa snažíte zatlačiť na mušle, optimálny prítlak a výstelka proste nedovolia, aby vás headset tlačil.

Čo sa dizajnu týka, ten je konzervatívny, zameraný na detaily a dokonalosť. Headset je ladený do matnej čiernej farby, povrchová úprava vo vysokej miere odoláva odtlačkom prstov. Na pravej mušli je umiestnené logo výrobcu, na ľavej mušli nápis Roccat Khan a na hlavovom moste nápis Roccat. Na ľavej mušli sa nachádza otočný a ohybný mikrofón, v zadnej časti mušle je umiestnené otočné koliesko na reguláciu hlasitosti. Zospodu je zase vyvedený 2,45m dlhý opletaný kábel. Ten ústi do dvojice 3,5mm jack pozlátených konektorov, ktoré pomocou Y redukcie viete skrotiť na jedného jack samca. Škoda však, že mikrofón aj kábel sú zabudované napevno.

Technické okienko

Headset Roccat Khan Pro je prvý na svete, ktorý spĺňa certifikáciu Hi-Res, teda zvuk vo vysokom rozlíšení. Aby nejaký produkt získal tento certifikát, musí dosiahnuť šírku pásma 40kHz a minimálne sa vyrovnať CD štandardu, čo je16-bit/44,1kHz. Zvyčajne to býva 24-bitové kódovanie, ktoré umožňuje v porovnaní s CD kvalitou širší dynamický rozsah a vzorkovacie frekvencie až do 192kHz.

O prenos zvuku sa stará dvojica 50mm meničov s citlivosťou 60dB/mW, impedanciou 25Ω a frekvenciou 10-40kHz.

Dojmy z používania

V tejto časti sa zameriam hlavne na zvuk, ktorý v rámci herných headsetov patrí k tomu najlepšiemu. Zvuk je vyladený tak, aby spĺňal to čo, na čo je určený – orientácia na hráča. Roccat Khan Pro ponúkne slušné basy, veľmi dobré stredy a hlavne veľmi dobré výšky, vďaka ktorým je zvýraznený hlas vašich spolubojovníkov, takže by vám nemala uniknúť žiadna komunikácia. Zvuk je po celkovej stránke veľmi čistý, dajú sa v ňom veľmi dobre identifikovať jednotlivé prvky ako streľba, výbuchy a podobne. Headset je uzavretý, teda eliminácia hluku z okolia mu problém nerobí.

Roccat Khan Pro vďaka dvojici 3,5mm jack konektorov a Y redukcii na single pripojíte takmer ku všetkému. Spomeniem stolné počítače, notebooky či mobilný telefón. Headset je takisto kompatibilný s PS4 a Xboxom. Ja osobne som ho používal aj na počúvanie hudby, aj keď basy a stredy sú trošku potlačené výškami, takisto som ho používal pri hraní PS4-ky, pri nej mi zase vadila pomerne nízka hlasitosť, keďže bezdrôtový ovládač nedokázal headset dostatočne vybudiť. To ale nemôžem dávať za vinu headsetu.

Naše hodnotenie

Ako sa Roccat popasoval s neľahkou úlohou a veľkými očakávaniami na tento headset? Myslím si, že naozaj dobre. Veľmi dobre vyvážený a čistý zvuk ako stvorený pre hráčov je bezpochyby najväčším lákadlom modelu Khan Pro. Darmo, Hi-Res Audio má niečo do seba, aj keď mne by sa pri cenovke tohto modelu možno trochu žiadalo 7.1 prevedenie, no človek nemôže mať všetko. Výbornému zvuku z meničov sekunduje rovnako výborný zvuk z mikrofónu. Vaši spoluhráči tak získajú veľkú výhodu v podobe zrozumiteľnej komunikácie z vašej strany. Mne však najviac učarovala nízka hmotnosť a pohodlnosť nosenia. Slúchadlá som na hlave necítil a rovnako som nepociťoval ani nepríjemné tlačenie a bolenie hlavy spôsobené priveľkým prítlakom alebo konštrukciou headsetu. Jedinými maličkosťami, čo mi trochu vadili, sú možno veľmi jednoducho a lacno pôsobiace plastové prevedenie. Síce veľa headsetov je plastových, no keby bol ten plast možno trošku atraktívnejší, nenahneval by som sa. Taktiež sa mi nepozdával napevno zabudovaný mikrofón a kábel. Ide však len možno o maličkosti, pozitíva ich vysoko prevyšujú a rozhodne stojí za to popremýšľať nad headsetom Roccat Khan Pro.

Klady

 • dizajn
 • príjemná hmotnosť
 • veľmi dobre sedia na hlave
 • Hi-Res Audio
 • pozlátené 3,5mm jack koncovky

Zápory

 • nič závažné

Informácie o produkte

Roccat Khan Pro 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 355 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 4 mm
 • Hmotnosť: 230 g
 • Farba: čierna/biela
 • Orientačná cena: 115 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk