Seagate PlayStation Game Drive 2 TB - Recenzia

Seagate PlayStation Game Drive 2 TB - Recenzia

 

Majitelia konzol Sony PlayStation 4 čelia veľkému problému. Skvelých hier na túto platformu existuje naozaj požehnane. Toto hovorím, samozrejme, bez snahy urážať druhú polovicu konzolových hráčov a fanúšikov konzol od Microsoftu. Prebytok kvalitných titulov na PS4 je ale naozaj veľký a pokiaľ sa hráčom nechce držať doma fyzické disky a zakaždým nanovo inštalovať hry, môžu naraziť na problém s nedostatočnou kapacitou interného úložiska. Seagate ponúka riešenie, ktoré nesie meno PlayStation Game Drive.

Od dôb konzol, do ktorých boli zasúvané kazety držiace všetky dáta, ubehlo už naozaj veľa času. Postupný prechod na DVD-čka a momentálny nástup digitálne stiahnuteľných hier, ktoré často presahujú veľkosť 50 GB, stavia hráčov pred otázku, ktorú z hier si držať na konzole permanentne nainštalovanú alebo či každý druhý týždeň inštalovať či sťahovať nové, prípadne i staré tituly. Chvalabohu, moderné konzoly podporujú externé úložiská, no celkové riešenie kapacitného problému nie je také jednoduché. Externý disk použitý s konzolou PS4 by s ňou mal byť totiž kompatibilný, inak môžu vzniknúť problémy s nestabilitou celého systému alebo s vypadávaním periférií, z čoho sa už poučilo množstvo hráčov. Spoločnosť Seagate ale hovorí, že k radu diskov Game Drive pre PlayStation pristúpila zodpovedne a na ich správnom nastavení spolupracovala priamo so Sony.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Kartónový obal nie je takmer ničím výnimočný. Okrem mena produktu, v ktorom sa priamo spomína meno konzoly PlayStation 4, a kapacity sa na balení prevedenom v kombinácii bielej a modrej farby nenachádza veľa bližších informácií. Na boku balenia je ešte spomenuté, že tento disk je kompatibilný ako s PS4, tak aj s konzolou PS4 Pro a že sa doňho zmestí 50+ hier. Jednoduchá matematika ukazuje, že pri tomto čísle v Seagate počítajú so 40 GB na hru, no konečné výsledky sa budú líšiť podľa typu hráča a jeho hernej knižnice. Po vybalení uzrie svetlo sveta naozaj tenký disk v šatách z hliníku čiernej farby, s modrým plastovým prúžkom okolo obvodu, ktorý sa dizajnovo k PS4 naozaj hodí. Seagate si tento produkt označkoval malým logom na vrchnej strane a väčšou, hoci menej viditeľnou grafikou na strane zadnej. Celkovo ide o vizuálne naozaj podarené dielo, ktoré nebude prekážať ako položené na konzole, tak ani vedľa nej. Okrem toho je v balení ešte brožúrka s používateľským návodom a 45 centimetrový kábel čiernej farby.

Komponenty diskov a avizované parametre

Akokoľvek som sa snažil nájsť pár bližších informácií, o samotnom použitom disku som sa nikde na internete nedopátral, no čo je viditeľné už na disku, je použitie USB 3.0 štandardu. Priložený kábel má klasickú koncovku USB 3.0 A pripojiteľnú či už ku konzole alebo aj počítaču a USB 3.0 Micro B, ktorá je vhodná do samotného disku. Nakoľko ide o HDD a v Seagate vedeli, že bude používané s konzolou, neočakával som žiadne závratné rýchlosti prenosu dát. Sťahovanie a ukladanie na disk bude limitované skôr rýchlosťou internetového pripojenia, takže to až také dôležité nebude, no pri testovaní som si dal naozaj pozor na to, ako rýchlo sa načítavali hry na konzole a aké výsledky ukázali syntetické testy po stránke čítania.

Inštalácia a používanie

Prvou dôležitou informáciou, ktorá sa spomína aj priamo na balení, ale je viackrát spomenutá aj na stránkach výrobcu, je kompatibilita tohto disku so všetkými PS4 konzolami, musia však mať verziu systémového softvéru minimálne 4.5 a novšiu. Osobne neviem, kto by ešte mal staršiu verziu, nakoľko 4.5 vyšla ešte v marci minulého roka a dostupná je už verzia 5.55, no ak budete nad týmto diskom premýšľať, určite stav softvéru na svojej PS4 skontrolujte. Pokiaľ už máte nainštalovaný dostatočne nový softvér, pripojenie a nastavenie Seagate PlayStation Game Drive je otázkou len niekoľkých minút. Takmer okamžite po pripojení PS4 rozpozná disk a pri prvom použití si ho bude chcieť naformátovať, no všetky úkony by nemali trvať viac než 5 až 10 minút. Inštalácia hier na externý disk prebiehala pri mojom testovaní úplne bez problémov a ich načítavanie/spúšťanie dokonca pri väčších tituloch stiahla z potrebného času pár sekúnd. Príjemnosťou Seagate Game Drive je skvelá možnosť pre hráčov, ktorí so svojimi hrami neobsedia iba doma, nakoľko je možné hry digitálne stiahnuť a nainštalované na Game Drive ich zobrať so sebou. Stačí odpojiť Game Drive, vziať ho ku kamarátom a po pripojení na ich PS4 je možné hrať všetky uložené hry bez najmenších problémov.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Fakt, že Sony neponúka svoje najnovšie konzoly s väčšou kapacitou než 1 TB, môže hráčov obmedzovať, no možnosť pripojiť externé úložisko tento problém neguje. Vyzerá to tak, že Seagate si dal na svojom riešení naozaj záležať, takže nielen funguje, ale aj dobre vyzerá a majitelia veľkých herných knižníc už nemusia zúfať. Či už siahnete po 1 TB verzii, nami otestovanej 2 TB alebo sa budete chcieť poistiť do budúcnosti kapacitou 4 TB, Seagate PlayStation Game Drive vám bude šikovným spoločníkom na cestách naprieč virtuálnymi svetmi.

Klady

 • plug&play funkcionalita
 • perfektná kompatibilita
 • postačujúce rýchlosti prenosu dát
 • vkusný dizajn inšpirovaný priamo PS4

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Seagate PlayStation Game Drive 2 TB 2018

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 9,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 113,5 mm
 • Hmotnosť: 135 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Seagate

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk