MSI PS63 Modern - Recenzia

MSI PS63 Modern - Recenzia

 

Ako najlepšie osláviť päťdesiate výročie pristátia na Mesiaci, keď sa topánky astronautov po prvýkrát dotkli iného vesmírneho telesa, ako našej starej dobrej Zeme? Podľa spoločnosti MSI v spolupráci s Discovery kanálom je správnou voľbou vydanie radu notebookov určených pre kreatívnych ľudí a profesionálov, ktoré im poskytnú dostatočný výkon a výdrž batérie, aby mohli odhaľovať tajomstvá vesmíru, či zlepšovať veci okolo seba. Spoločnosť MSI tieto notebooky zaradila do svojho Prestige radu, ktorý už predtým ponúkal vcelku zaujímavé riešenia, pokiaľ by ste hľadali tenké a ľahké notebooky, no PS63 Modern má v rukáve viacero trikov, ktorými sa bude snažiť učarovať mnohým záujemcom.

Plným menom MSI PS63 Modern, je notebook držiaci sa takmer všetkých dobrých trendov, ktoré sa za posledný rok v segmente mobilných zariadení objavili. To znamená použitie kvalitných materiálov, tenké rámiky okolo kvalitného displeja, veľkú výdrž batérie a aj to niečo navyše. Niečo, čo odlíši modelový rad, či špecifické zariadenie od radu ďalších, ponúkajúcich rovnaký hardvér, len s iným logom, či značkou na tele.

Nie pre hráčov

Prvá vec, ktorú si pri tomto notebooku treba ujasniť je, že nejde o produkt zameraný na hráčov, hoci konfigurácie niektorých vyšších modelov by postačili aj na poriadnu zábavu, mimo produktivity. PS63 Modern svojím dizajnom zapadne skôr do laboratórií, kancelárií či pod ruky niekoho pracujúceho na strihaní videa, či úprave fotiek. Kovové telo v tmavošedej farbe nekričí do sveta príslušnosť k akejkoľvek hernej frakcii, ale ani to nepotrebuje. Svojím nenápadným, no moderným dizajnom s tenučkými detailmi v tmavomodrej, dokáže PS63 zaujať bez potreby RGB svetielok, a pritom ide stále o povestnú šedú myšku, ktorá sa ľahko stratí v dave. Poteší tiež váha, ktorá sa, hoci ide o notebook s 15.6 palcovým displejom a kovovým telom, pohybuje aj s nabíjačkou v okolí 1,6 kilogramu.

Po stránke výkonu sú na výber dve hlavné cesty. Prvá konfigurácia so štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-8565U, 8GB DDR4 RAM a 512 GB NVMe SSD diskom sa môže vďaka absencii dedikovanej grafickej karty zdať nezaujímavá. Druhá možnosť ponúka rovnaký základ, ale pridáva aj grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q so 4GB GDDR5 pamäťou. Ale ako som už spomenul, PS63 Modern nie je určená priamo pre hráčov a nakoľko k nám na otestovanie zavítal lacnejší z modelov bez 1050-ky, pustil som sa do odhaľovania všetkých pre a proti najnovšej generácie Whiskey Lake procesorov od Intelu.

Ľahký, a pritom odolný, veľký, a pritom kompaktný

Tento notebook je akoby plný protikladov. No myslím to len v tom pozitívnom smere. Ako som už v krátkosti spomínal na začiatku článku, PS63 sa môže pochváliť celokovovým telom, ktoré mu dodáva odolnosť a prémiový pocit v rukách. Použitie kovu sa prejavilo ako menším prehýbaním displeja, tak aj pri držaní za jeden z rohov, ktoré zvyknú používať mnohí majitelia notebookov. Jediný nedostatok týkajúci sa ohybnosti, ktorý by sa dal zariadeniu vyčítať, je mierne vyššia miera pohybu pri zatlačení na časť s klávesnicou, no týmto neduhom trpia aj oveľa drahšie kúsky a pri bežnom používaní to nebolo až také badateľné. Ďalší skvelý trend, ktorý by si podľa mňa mali osvojiť všetci výrobcovia notebookov a monitorov sú tenké rámiky okolo displeja. Pri PS63 sú bočné okraje naozaj tenučké a aj horný bol zmenšený natoľko, aby sa doňho ešte zmestila webkamera s rozlíšením 720P a nemusela byť umiestnená na spodok displeja, aby snímala nosné dierky používateľov. Spodná časť displeja síce nie je najužšia, no po chvíľke používania som si uvedomil, že pokiaľ by bola, blokoval by som si prstami pár najspodnejších riadkov.

Pre mňa osobne bol však najväčším plusom na tomto notebooku touchpad, ktorý je širší, vyšší a lepší ako čokoľvek, čo som mal doteraz možnosť používať na Windows zariadeniach. So skleneným povrchom a veľkosťou, ktorá sa doteraz spájala skôr s produktami od spoločnosti s jabĺčkom v logu, bolo fungovanie na touchpade natoľko dobré, až som zabudol, že k notebookom si väčšinou pripájam externú myš. Nanešťastie, rovnaké chválospevy nemôžem povedať na klávesnicu. Nie je jej síce čo vytknúť po stránke pocitu pri používaní a písaní, nakoľko ide o jedno z lepších chicletových riešení, no použitý štýl písma ma, neviem prečo, iritoval počas celého používania. Áno, ide o malý, a možno aj subjektívny nedostatok, ktorý nemusí trápiť iných ľudí a v prospech klávesnice hovorí aj dobré riešenie podsvietenia bielou farbou, no používatelia, ktorí často hľadia na svoje prsty by si mali radšej dopredu prezrieť fotky tejto klávesnice a uistiť sa, že im nebude prekážať.

Život bez nálepky NVIDIA GeForce GTX

Je možné, že viacero čitateľov prestalo venovať tejto recenzii svoj čas akonáhle zistili, že ide o model bez dedikovanej grafickej karty. Žiadne testy hier, žiadne potenciálne hranie na ich strane, nudný život. Ak však stále čítate, rád by som upriamil vašu pozornosť na dve hlavné výhody života s integrovanou grafikou. Po prvé, dedikované grafické čipy konzumujú o dosť viac energie ako ich integrovaní bratia. Preto nielen tie najvýkonnejšie notebooky, ale aj tie s menej výkonnými grafikami nezvládnu často prežiť dlhšie ako pár hodín bez nutnosti pripojiť sa do siete. Druhým problémom je, že s dedikovanou grafickou kartou a jej spotrebou elektrickej energie stúpa aj výdaj tepla. Preto herné notebooky, najmä tie tenké a ľahké, trpia malým neduhom často označovaným aj veľmi profesionálnym názvom „chladenie hlučné ako štartujúci tryskáč“. S procesorom Intel Core i7-8565U si síce majitelia tohto kúsku nezahrajú nič náročnejšie ako hry z pred pár rokov, no dostanú za to zariadenie, ktoré zvládne na batérii (s kapacitou 5280 mAh) vydržať viac ako desať hodín, a ktoré nie je 99% času absolútne počuť, hoci má aktívne chladenie. Spomínaný procesor je tiež zaujímavý po stránke výkonu, pretože hoci ide o rad s písmenkom U na konci mena, čo značí na energiu nenáročné modely, ponúka štvoricu fyzických jadier spolu s hyperthreadingom. Výkonom jedného jadra síce o pár percent zaostáva za rozšíreným procesorom Core i5-8300H, no vcelku zaujímavo ho prekoná pri úlohách zaťažujúcich všetkých osem logických vlákien.

MSI pri tomto kúsku avizuje až šestnásťhodinovú výdrž bez nutnosti nabíjať a, samozrejme, v určitých podmienkach by toto číslo bolo dosiahnuteľné, no pri mojom testovaní (50% jas obrazovky, zapnutá Wi-Fi a prehrávanie 1080P videa striedané browsovaním internetu) zvládol PS63 Modern stále rešpektu hodných dvanásť a pol hodiny. A fakt, že aj pri syntetickom zaťažení procesoru spolu s integrovanou grafikou nepresiahli hodnoty teplôt viac ako 66 stupňov svedčí ako o dobrom výbere procesora, tak dostatočnom riešení jeho chladenia.

Húsenková dráha skvelých riešení a malých sklamaní

Čo sú tie najhlavnejšie faktory, ktoré rozhodujú pri výbere zariadenia pre profesionálov? Váha, výdrž a kvalita sa medzi ne určite radia, no tie som už v spojení s PS63 Modern spomenul. Kto pracuje s videom alebo fotkami bude určite chcieť kvalitný displej. Kapacita a rýchlosť úložného priestoru môže tiež zavážiť. A samozrejmosťou sú dobré možnosti pripojiteľnosti. PS63 Modern v týchto troch kategóriách na jednu stranu prekvapí a poteší, no nájde sa tu aj pár nedostatkov. Ako prvý si vezmem pod drobnohľad monitor. Ten poteší naozaj skvelým a verným zobrazením farieb, čo sa MSI podarilo vďaka použitiu IPS panela a kalibrácii pri výrobe, vďaka čomu je displej PS63 Modern schopný pokryť až 100% RGB spektra. Pre ľudí, ktorí sú často na cestách je skvelé aj matné prevedenie povrchu, od ktorého sa nebudú odrážať všetky okolité objekty, či ľudia. Na druhú stranu, asi aj vďaka matnému prevedeniu nie je displej natoľko žiarivý ani pri maximálnom jase, čo sa môže prejaviť horším zážitkom pri používaní na priamom slnku.

Úložný priestor PS63 Modern vyzerá na prvý pohľad tiež skvelo. Už v základnom modeli sa nachádza 512 GB NVMe SSD od spoločnosti WD, a to špecificky model SN520 schopný v reálnom svete rýchlostí viac ako 1400 MB/s pri čítaní a 800 MB/s pri zápise. Kde zase prichádza „ale“ je fakt, že po zapnutí notebooku je tento disk rozdelený do dvoch hlavných častí (partícií) s veľkosťami 286 GB pre C disk a 174 GB na disk D. SSD disky však nefungujú ako hardisky, rozdeľovanie na partície pri nich nemá akýkoľvek logický dôvod a neponúka žiadne výhody. Po rýchlej kontrole so zástupcami spoločnosti MSI som však dostal potvrdenie, že takto má byť disk rozdelený, a že je tak pripravený na operačný systém, Adobe programy a ďalšie programy z takzvaného MSI Creator Software Pack a druhú časť má používateľ k dispozícii na dáta. Osobne nad týmto riešením stále mierne krútim hlavou, avšak každý skúsenejší majiteľ bude vedieť, ako tieto partície spojiť a nejde o žiaden veľký problém, ktorý by mal dopad na celkový výkon zariadenia.

V neposlednom rade som sa pozrel na možnosti konektivity, teda dostupných portov a schopnosti notebooku komunikovať aj bezdrôtovo. V prvom rade poteší trojica plnohodnotných USB 3.1 Type-A portov a jeden USB-C. O výstup video signálu sa postará HDMI schopné zobraziť až 4K @30FPS na externom monitore a prítomný je, samozrejme, aj Combo Audio Jack. Čo mierne zamrzí, najmä s prihliadnutím na fakt, že ide o zariadenie určené pre profesionálov, je zabudovaná čítačka len pre micro SD karty, a tým pádom nemožnosť stiahnuť dáta priamo z veľkých SD kariet bez použitia donglov. A taktiež by som naozaj uvítal, keby USB-C port podporoval aj Thunderbolt 3. Práve takýto notebook by definitívne benefitoval z možnosti využívať jeho dlhú výdrž na cestách, následne prísť domov a pripojiť k nemu externú grafickú kartu. Bohužiaľ, Thunderboltu 3 sa asi dočkáme až v nasledujúcich generáciách.

Softvér a bonusový softvér

Počítače a notebooky od rôznych výrobcov často ponúkajú programy, vďaka ktorým sa dajú nastaviť alebo prispôsobiť podľa vlastných predstáv. MSI nie je s radom PS63 Modern výnimkou a vcelku (ne)prekvapivo sa softvér na ovládanie nastavení volá MSI Creator Center. Teda, dajú sa v ňom nastavovať prvky ako úrovne výkonu, zvuk, vypínanie webkamery, či Windows tlačidla, ale ide hlavne o centrum programov určených pre produktivitu a vytváranie obsahu. K tomuto radu notebookov (podobne ako k ďalším vybraným produktom od spoločnosti MSI, ktoré majú Intel procesory ôsmej a deviatej generácie) totiž ako darček dostane každý zákazník Creator Software Pack. Ten pozostáva z programov v celkovej hodnote takmer 350 eur. Strihanie videa bude jednoduché vďaka licencii MAGIX Movie Edit Pro Plus 2018, či MAGIX Fastcut, hudbu a zvuky upravíte v SamplitudeMusic Studio 2017 a fotky v Corel PaintShop Pro X9. V balíčku sú ešte ďalšie programy, ktoré sa dajú využiť pri bežnej správe počítača a súborov, alebo napríklad pri streamovaní hier. Samotný Creator Center je veľmi dobre riešený, vďaka svojej prehľadnosti sa v ňom nestratí ani laik a mať pod palcom všetky potenciálne životne dôležité programy nie je nikdy zlé.

Naše hodnotenie

MSI PS63 Modern je vcelku zaujímavým zariadením. Možno svojimi parametrami neosloví každého, najmä pokiaľ premýšľate hlavne nad hraním. No v rukách tej správnej osoby môže byť naozaj skvelou zbraňou pri vytváraní obsahu, či profesionálnych úlohách. Mierne zamrzí len pár nedostatkov, ako čítačka len na microSD karty a absencia Thunderbolt 3 portu, ktoré by z už zaujímavého produktu spravili kúsok, ktorý by sme z celého srdca odporúčali. No vďaka dobrému displeju, skvelej výdrži batérie a fenomenálnemu touchpadu je stále hodný zváženia.

Klady

 • skvelý a veľký touchpad
 • dlhá výdrž batérie
 • nízke teploty procesora a tiché chladenie
 • 512 GB kapacita v základnej verzii
 • kvalitné celokovové telo
 • tenké rámiky okolo displeja
 • verné zobrazenie farieb na IPS paneli
 • balík šikovného softvéru zadarmo

Zápory

 • nižší jas monitora
 • absencia čítačky veľkých SD kariet
 • žiaden Thunderbolt 3
 • použitý štýl písma na klávesnici

Informácie o produkte

MSI PS63 Modern

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 356,8 mm
 • Výška: 233,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 mm
 • Hmotnosť: 1600 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk